cz  Czech      uk  EN

Další rekord Škody Electric, dodá do Rigy trolejbusy za 2,6 miliardy korun!

Škoda Electric uzavřela kontrakt na dodávku 125 trolejbusů pro lotyšskou Rigu. V průběhu pěti let dodá do lotyšské metropole nízkopodlažní kloubové trolejbusy typu Škoda 27 Tr v celkové hodnotě až 2,6 mld. Kč. Součástí smlouvy je též možnost uplatnění opce na dalších 38 trolejbusů.

„V posledních několika týdnech podepsala Škoda Electric již třetí významný exportní kontrakt na trolejbusy. Celkem tyto tři exportní projekty činí 4,4 miliardy korun. Do bulharského hlavního města Sofie míří padesát nových trolejbusů za téměř 700 milionů a do Bratislavy osmdesát vozidel za 1,1 miliardy korun. Zakázka pro Rigu je ale výjimečná tím, že se jedná o zatím největší kontrakt v novodobé historii naší společnosti,“ říká Jaromír Šilhánek, generální ředitel Škody Electric.

Škoda Electric zvítězila ve výběrovém řízení vyhlášeném v loňském roce rižským dopravním podnikem (Rigas Satiksme). Součástí tendru bylo též zajištění financování na dobu osmi let. Velký podíl na úspěchu Škody Electric mají proto Česká spořitelna a Exportní garanční a pojišťovací společnost, které se podílejí na financování celého projektu.

První trolejbusy budou do Rigy dodány už v průběhu příštího roku. „Vozidla budou vybavena pomocným diesel-agregátem určeným pro jízdu i mimo trakční vedení. Součástí vybavení bude také klimatizace, či moderní informační systém včetně zařízení pro zjišťování počtu cestujících,“ uvedl Karel Majer, ředitel divize Trolejbusy společnosti Škoda Electric.

Rižský dopravní podnik dnes provozuje devatenáct trolejbusových linek a ročně převeze 45 miliónů cestujících. Ve vozovém parku má 267 trolejbusů. „V Rize jsou škodovácké trolejbusy oblíbené několik desetiletí. První vozy byly do Rigy dodány už v roce 1955. Současná zakázka navazuje na 150 nízkopodlažních trolejbusů Škoda 24 Tr za zhruba 1,5 miliardy korun, které byly dodány v letech 2007-2009,“ dodává Karel Majer. Kromě trolejbusů jezdí v Rize také moderní nízkopodlažní tramvaje ForCity.

Škoda Electric dodává trolejbusy i do maďarského Szegedu, slovenského Prešova, uzbeckého města Urgenč a několika dalších českých měst. Úspěch slaví i ostatní divize společnosti. Například pro americký koncern GE Transportation v současnosti Škoda Electric vyrábí 660 kusů kompletních mechanických pohonů pro 110 lokomotiv, které budou určené pro osobní přepravu v Kazachstánu. Do čínského města Su-čou míří kompletní trakční výzbroj pro 23 pětivozových jednotek metra a korejské společnosti Hyundai Rotem dodává kompletní elektrovýzbroj a mechanický pohon pro osm desítek lokomotiv.

Škoda Electric

Škoda Electric, dceřiná společnost Škoda Transportation, je tradičním výrobcem elektrických pohonů a trakčních motorů pro lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, metro, trolejbusy, tramvaje, důlní vozidla apod. Navazuje na dlouholetou tradici elektrotechnické výroby Škodových závodů v Plzni, která byla zahájena v roce 1901 v Elektrotechnickém závodě. Vysoká technická úroveň výrobků Škoda Electric, dlouhodobá zkušenost s výrobou a vynikající kvalita technologie spolu s vysokou produktivitou zaměstnanců nabízí efektivní podmínky pro úspěšnou výrobu určenou pro domácí i zahraniční trhy.

TZ:Škoda Electric

Komentáře uzavřeny.