cz  Czech      uk  EN

Chytrá mobilita i pro malá města

Volvo 7900 Electric Hybrid, foto: Volvo

Volvo 7900 Electric Hybrid, foto: Volvo

Město Värnamo: chytrá mobilita s elektrickými autobusy nejen do velkoměst

Värnamo je méně než dvacetitisícové město v jižním Švédsku. I zde je však zájem o zavádění bezemisní a nízkoemisní veřejné dopravy. Město se rozhodlo tento problém vyřešit elektrifikací všech čtyř autobusů, které zde zajišťují městskou dopravu. Jak byla v lednu 2017 informována odborná veřejnost, od podzimu 2017 zde budou přes centrum města jezdit tyto autobusy elektricky.

Jako dopravní systém byla zvolena kombinace průběžně dobíjených plug-in hybridních (či elektrických hybridních) autobusů Volvo 7900 Electric Hybrid a nabíjecí infrastruktury od společnosti ABB, známá například z belgického města Namuru. Tento systém je rovněž předmětem probíhajícího standardizačního procesu.

Plug-in hybridní autobusy Volvo 7900 Electric Hybrid zde budou fungovat v plně bezemisním režimu na 70 % ujeté trasy. Po zbylou trasu bude autobus v hybridním režimu pohánět vznětový motor s hydrogenovaným rostlinným olejem (HVO) jako palivem, čímž celková produkce uhlíkatých emisí klesne o 90 %.

Průběžné dobíjení výkonem 150 kW nebo 450 kW z pantografové konzole, spouštěné do ližin na střeše (viz foto), trvá cca 3 – 4 minuty. Automatická komunikace mezi vozidlem a nabíjecí stanicí během celého nabíjecího procesu probíhá po wi-fi síti.

Další podrobnosti uvedených autobusů a jejich nabíjecí infrastruktury lze nalézt v naší studii „E-mobilita v MHD“.

Neméně zajímavý je obchodní model tohoto investičního projektu: Je řešen jako dodávka na klíč, kde finálním dodavatelem je společnost Volvo. Autobusový výrobce Volvo tedy bude zodpovědný za dodávku a funkčnost celého systému vozidlo-infrastruktura. Zároveň bude provozovat jeho údržbu za pevný měsíční poplatek, tedy ponese veškerá rizika spojená s případnou nespolehlivostí systému. To je možné pouze za předpokladu odzkoušených produktů, jakými zmíněné autobusy i jejich nabíjecí infrastruktura bezesporu jsou.

Vlastní dopravu bude provozovat regionální dopravce Nettbus.

Celý projekt elektrifikace autobusů zastřešuje město Värnamo a regionální dopravní agentura Jönköpings länstrafik. Projekt je součástí strategie vytváření „měst s růstem soustředěným na člověka“, tedy smart cities, do roku 2035 i pro menší sídla se 40 tisíci obyvateli nebo méně.

Projekt elektrifikace autobusů ukazuje integraci nového autobusového systému do celkové strategie městské mobility. Kromě investice do autobusů a jejich nabíjecí infrastruktury je jeho součástí také vytvoření samostatného jízdního pruhu pro autobusy na městských komunikacích, který umožní rychlejší a spolehlivější provoz těchto elektrických autobusů včetně potřebného času na nabíjení. Tím bude možné zvětšit frekvenci spojů a celkovou dostupnost městské dopravy. Vedení města si od tohoto projektu slibuje čtyřnásobný nárůst počtu cest uskutečňovaných městskou dopravou během tří let.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

 Elektromibilita má na portálu BusPress vlastní rubriku, čtěte ZDE

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.