cz  Czech      uk  EN

BusPress podporuje projekt „TOULAVÝ AUTOBUS“!

 

Zoo Praha se dlouhodobě zapojuje do ochrany přírody Kamerunu, a to zejména řadou vzdělávacích aktivit orientovaných na děti, podporou strážců biosférické rezervace Dja či Limbe Wildlife Centre. V roce 2013 jsme ve spolupráci s kamerunskými partnery zahájili činnost unikátního projektu Toulavý autobus.

Toulavý autobus navazuje na naše dlouhodobé aktivity ve střední Africe,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Tam nejen podporujeme strážce rezervace Dja, ale zejména rozvíjíme vzdělávací aktivity zacílené na děti. Distribuovali jsme mezi ně například knihy gorilích pohádek, které měly nesmírný úspěch, a po večerech z nich venkovští učitelé četli i negramotným dospělým.“

Toulavý autobus bude v Kamerunu svážet děti z pralesních oblastí do Limbe či Méfou, aby v tamních záchranných stanicích absolvovaly vzdělávací program, ale zejména spatřily gorily nikoli jako maso na talíři, nýbrž jako fascinující živé tvory. Jízdy budou probíhat v období sucha, tedy od prosince do dubna a od srpna do září. První jízda se uskutečnila v lednu 2013, za účasti patrona projektu, fotbalisty Karla Poborského. Nad projektem převzal záštitu pražský primátor Bohuslav Svoboda.

„Toulavý autobus je unikátním projektem. Je také jednou z celé řady věcí, které Zoo Praha řadí ke světovým zoologickým zahradám,“ konstatuje primátor Svoboda. „Tato zoo totiž neplní pouze funkci volnočasovou a vzdělávací, ale vyvíjí snahu o zvyšování počtu ohrožených druhů zvířat ve volné přírodě, aktivně se zapojuje do jejich záchrany. Jsem rád, že k tomu přispívají i sami Pražané díky své účasti v závodu Běh pro gorily. Věřím, že Toulavý autobus bude pro africké děti znamenat příležitost, jak lépe poznat život goril ve volné přírodě a dá dětem možnost připojit se k jejich ochráncům, až budou dospělé.“

Účast Karla Poborského na první jízdě Toulavého autobusu a jeho podpis na kabině by měly podle ředitele pražské zoo přispět k popularitě tohoto projektu mezi místními obyvateli. „I v těch nejzapadlejších koutech Afriky se roky přesvědčuji o tom, že Karla Poborského tam zná opravdu každý,“ dodal Bobek.

Terénní základna v Somalomo. Foto: Miroslav Bobek

Pro účely projektu získala Zoo Praha na pět let s možností prodloužení do bezplatného užívání část základny v Somalomo na okraji Biosférické rezervace Dja, která je součástí Světového kulturního dědictví. Projektu Toulavý autobus a dalším vzdělávacím aktivitám Zoo Praha je v Somalomo k dispozici křídlo administrativní budovy se dvěma vybavenými kancelářemi a polovina ubytovací budovy s velkým obytným prostorem, dvěma ložnicemi, kuchyní a příslušenstvím.

TZ: ZOO Praha

Iniciátor projektu Miroslav Bobek v Somalomo. Foto: Jana Havelková

 

Vážení příznivci Zoo Praha,

Pomáhejte s námi

  I vy se můžete zapojit do podpory projektu Toulavý autobus!

Zašlete finanční příspěvek na speciální sbírkové konto Toulavého autobusu – č.ú.: 107 – 475 696 0237/0100.

  •  Kupte si některý z dárkových předmětů s logem Pomáháme jim přežít v areálu Zoo Praha. Část z výtěžku triček, hrnečků, knížek, CD či DVD je určen na ochranářské projekty. •
  • A v neposlední řadě: přijďte do Zoo Praha! Každou návštěvou příspíváte 2 Kč na ochranu ohrožených druhů v rámci projektu Koruna ze vstupného.

Děkujeme Vám, že nám pomáháte pomáhat!

VIDEO TOULAVÝ AUTOBUS :

 

Komentáře uzavřeny.