cz  Czech      uk  EN

BusPress představuje další autobus z velké rodiny MAN

MAN Lion’s City 2012: Nové vlastnosti produktu pro lepší efektivitu a nižší náklady životního cyklu Širokou řadu městských nízkopodlažních autobusů MAN Lion´s City reprezentuje zákaznický vůz – celkově již sedmý městský autobus MAN Lion´s City dodávaný jednomu z největších a nejmodernějších evropských dopravních uskupení – skupině ICOM transport. Ve všech případech se jedná o sólové provedení Lion´s City o délce 11,98 m s vertikálně uloženým motorem, vybavené mimo jiné klimatizací pro cestující.

MAN Lion´s City pro ICOM transport

Letos již při příležitosti veletrhu IAA 2012 prezentoval MAN četné inovace týkající se řady Lion´s City. Nové produktové vlastnosti se starají o lepší efektivitu, vyšší bezpečnost a komfort. Technické inovace dále snižují spotřebu pohonných hmot městských autobusů, a přispívají tím k redukci CO2. Úspora ve spotřebě paliva se pohybuje v průměru za všechny varianty motorizace mezi třemi a pěti procenty.

 

Na první pohled bude možné nové městské autobusy rozeznat díky nově zpracovanému designu značky. Na masce chladiče postoupil pro MAN charakteristický lev na prominentní místo na horní chromové liště. Silueta lva bude vypadat silněji a dynamičtěji. Nově pojaté logo značky se znovu objeví i v interiéru vozidla, například na volantu a na klíčku od zapalování.

Všechny autobusy MAN Lion´s City jsou vybaveny mimořádně efektivním řízením převodovky. Na topografii citlivé řízení převodovky automaticky v závislosti na sklonu terénu při stoupání či klesání během jízdy aktivuje nejefektivnější program řazení. Při prudkých stoupáních dává tzv. režim Power k dispozici plný výkon. Naproti tomu režim Eco volí na rovných úsecích již dříve vyšší převodové stupně šetřící palivo. Nízké otáčky při řazení způsobují mimo jiné příjemnější, nižší jízdní hluk. Na úsecích s klesáním dává software automaticky k dispozici optimální brzdný výkon.

Nově přijdou v městských autobusech MAN ke slovu lehčí a energeticky optimalizovaná klimatizační zařízení. V sólových autobusech se pohybuje takto uspořená hmotnost okolo hodnoty 60 kg, kloubové autobusy budou díky tomu vážit zhruba o 110 kg méně. Díky optimalizovanému vedení vzduchu mohl klesnout odběr proudu ventilátoru klimatizačního zařízení o 10 až 15 procent. Nové klimatizace budou kromě toho tišší a životnost jejich vzduchových filtrů bude delší.

Kloubové autobusy Lion´s City jsou na přání vybaveny harmonikami propouštějícími světlo. Ty nechávají do interiéru autobusu svojí velkou plochou pronikat dostatek denního světla, a poskytují tak příjemnou atmosféru a celkově světlejší průchod mezi přední a zadní částí autobusu. Volitelně jsou k dostání i nová světlá střešní okna z bezpečnostního skla, která rovněž propustí dovnitř autobusu výrazně více denního světla, a dále tak opticky zkvalitní sólové či kloubové autobusy Lion´s City.

O více bezpečnosti se stará elektronický program stability (ESP), kterým mohou být na přání vybaveny všechny typy z řady autobusů Lion´s City. Systém se ve vážných případech stará pomocí cíleného přibrzďování jednotlivých kol a automatického snižování motorového momentu o to, aby Lion´s City zůstal v kritických jízdních situacích bezpečně ve stopě.

Uchování vysoké hodnoty autobusu přispívá katodické ponorné lakování (KTL), které MAN v současné době využívá pro všechny autobusové skelety. Nanesená rovnoměrná vrstva chrání mimořádně spolehlivě a dlouhodobě před korozí ocelovou konstrukci zvenku i v dutinách. Při katodickém ponorném lakování je lak trvale nanášen na kov pomocí stejnosměrného elektrického proudu. Ponorné lakování je navíc postup šetřící životní prostředí s nízkým užitím rozpouštědel.

V případě malého „ťukance“ či lehké nehody napomůže nové členění bočních stěn autobusu MAN Lion´s City udržet v rozumných mezích náklady na opravu a dobu odstavení vozidla. Na rozdíl od dosavadního stavu bude moci být vyměněn pouze poškozený segment. Tato výhoda dopravcům v městské dopravě přímo přispěje ke snížení nákladů životního cyklu (Lifecycle Costs).

 

 MAN Lion’s City Euro 6: Vedoucí při ochraně životního prostředí

MAN nepřetržitě dále vyvíjel hospodářsky úspěšnou řadu autobusů MAN Lion´s City. Již během minulého roku MAN s modelem Lion´s City Euro 6 představil celosvětově první městský autobus, který plní emisní předpis povinný od 1.1.2014. MAN je tak připraven na poptávku provozovatelů městských autobusů, kteří chtějí v předstihu nasadit do služby autobusy Euro 6. Autobusy MAN Euro 6 plní zatím nejvyšší požadavky na emise při používání uvnitř měst při současně vysoké hospodárnosti.

 MAN Lion’s City Hybrid: Důsledné snižování CO2 pro města

Inovativní městský autobus MAN Lion´s City Hybrid měl na trhu úspěšný start a je již nasazen v městském linkovém provozu v mnoha oblastech v Evropě. Města v praktických testech potvrzují potenciál úspor sériové hybridní technologie až 30 procent. MAN tak přivádí do ulic hospodárné technologie budoucnosti již dnes: neustálé brzdění a rozjíždění na zastávkách a křižovatkách v městském provozu je optimálním předpokladem pro nasazení hybridní technologie. Zatímco u konvenčních autobusů se brzdná energie přeměňuje v teplo, MAN Lion´s City Hybrid tuto energii ukládá do utrakapacitorů a získává z ní pohonnou energii pro své dva jízdní elektromotory. Jemně odladěný energetický management řídí tok energie a vypíná vznětový motor například při deceleračním režimu jízdy či při stání. Vedlejší spotřebiče jako klimatizační zařízení jsou poháněny elektricky a jsou zásobovány z kapacitou uloženého na střeše vozidla. Na zastávce tedy hybridní městský autobus stojí s nulovými emisemi a umí se mimořádně tiše elektricky rozjet. Tento technologický paket činí z autobusu Lion´s City Hybrid technicky nejmodernější volbu pro městský provoz, která je nejefektivnější z hlediska CO2. Nízkopodlažní autobus šetří pomocí svého sériového hybridního pohonu až 30 procent nafty a CO2. Navíc jsou, na základě často dlouze vypnutého dieselového motoru a díky provozu motoru konstantně v ideálních otáčkách, emisní hodnoty autobusu MAN Lion´s City Hybrid ještě lepší než u běžného dieselového vozidla EEV.

 CNG: Alternativní technika pohonu v provedení EEV i Euro 6

MAN je vedoucím na trhu autobusů s pohonem na zemní plyn a nabízí autobusy Lion´s City CNG v mnoha variantách jako sólový či kloubový autobus s délkami od 12 do 18,75 m. Do produktového portfolia patří rovněž autobusový podvozek pro městské a linkové autobusy stejně jako CNG motory pro externí zákazníky od 162 do 228 kW (220 až 310 k). CNG motory a autobusy MAN mohou být poháněny také pomocí upraveného bioplynu, v tom případě je jejich CO2-bilance bezmála neutrální. Navíc CNG autobusy jezdí mimořádně tiše, neboť u motoru na zemní plyn, stejně jako u zážehového benzínového motoru, je spalování iniciované zapalovacími svíčkami a probíhá velmi jemně.

 CNG motory MAN dosahují emisních hodnot Euro 6 díky třícestnému katalyzátoru a lambda=1 řízení bez potřeby přídavných látek a bez filtru pevných částic. Registrace Euro 6 zahrnuje však, stejně jako u dieselových vozidel, navíc monitorování správné funkčnosti systému. Pro registraci dle Euro 6 je potřeba sledovat senzory, ovládače a funkci třícestného katalyzátoru. CNG autobusy Euro 6 z produkce MAN je možné objednávat počínaje IAA 2012 a k dispozici budou v průběhu roku 2013.

TZ: MAN Truck & Bus

 Pro další informace:

www.mantruckandbus.com/presse

 Program Efektivní doprava společnosti MAN Truck & Bus

Nárůst dopravy a provozu na evropských silnicích dále zesiluje. Současně se doprava kvůli dlouhodobě omezeným zdrojům energie stává dražší. Jako jeden z předních světových výrobců nákladních vozidel a autobusů vytváří MAN Truck & Bus důležitý příspěvek k neustálému zvyšování efektivity dopravy. MAN nabízí rozsáhlý program pro snižování celkových provozních nákladů (Total Costs of Ownership). Efektivita dopravy sdružená v oblastech technologie, servisu, řidiče a budoucí expertizy chrání životní prostředí a je přidanou hodnotou pro zákazníky MAN.

 Představujeme autobusy MAN

Nové autobusy městské dopravy vytváří také image moderního města, cílem našeho snažení je přesvědčit širokou veřejnost, že cestování hromadnou dopravou je příjemné, spolehlivé a rychlé.  Čistá a ekologická doprava autobusy významným způsobem šetří životní prostředí. Městská doprava, je také jedním z hlavních témat nového brněnského veletržního projektu EUROTRANS – AUTOTEC 2013. Městské autobusy MAN Lion’s City jsou právě jedni z těch reprezentantů, které v rámci kvalitní čisté dopravy rádi přestavujeme. Věříme, že moderní autobusy MAN a NEOPLAN vás zaujmou tak jako nás, a že na stránkách BusPress budete sledovat novinky společnosti  MAN Truck & Bus, které zde i na dále budeme uveřejňovat

text, foto: Zdeněk Nesveda

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.