cz  Czech      uk  EN

Bezobslužný systém CBTC Urbalis 400 pro metro v Lyonu

Metro v Lyonu bylo v roce 1978 a dnes zahrnuje čtyři linky o celkové délce 32 km se 40 stanicemi, foto: SLTC

Metro v Lyonu bylo v roce 1978 a dnes zahrnuje čtyři linky o celkové délce 32 km se 40 stanicemi, foto: SLTC

Program Avenir Metro: Lyonské metro dostane nové CBTC

 Metro v půlmiliónovém francouzském Lyonu je jedním z historicky mladších systémů evropských městských rychlodrah. Otevřeno bylo v roce 1978 a dnes zahrnuje čtyři linky o celkové délce 32 km se 40 stanicemi. Jménem organizace SYTRAL Syndicat de transports de l’agglomération lyonnaise) je provozuje městský dopravce SLTC (Société lyonnaise de transports en commun). Dvě důležité linky tohoto metra budou v příštích letech automatizovány systémem CBTC. Tato modernizace je součástí programu Avenir Metro (Budoucí metro) zmíněné organizace SYTRAL.

Předmětem dodávky společnosti Alstom o celkovém rozpočtu 91 mil. € (cca 2,5 mld. Kč) je instalace CBTC Urbalis 400 na linkách B a D.

Linka B je 7,7 km dlouhá s 10 stanicemi a je převážně podpovrchová. Hlavní část této linky tvoří historický základ lyonského metra z roku 1978. Její vybavení systémem CBTC Urbalis 400 by mělo proběhnout do roku 2019.

Linka D je 12,5 km dlouhá s 15 stanicemi, vedená v ražených tunelech. Do provozu byla plně uvedena v roce 1992 jako první zcela automatické metro bez strojvedoucího ve Francii, s využitím zabezpečovacího systému MAGGALY (Métro Automatique à Grand Gabarit de l’Agglomération Lyonnaise). Jde o technologii CBTC s pohyblivým blokem, instalovanou jako individuální projekt pro lyonské metro. Její rekonstrukce na systém CBTC Urbalis 400 by měla proběhnout do roku 2023.

Vlaky v obou linkách jezdí na pneumatikách. Automatické vlaky na lince D nepoužívají pro zabezpečení nástupiště pevnou nástupištní stěnu s dveřmi, ale systém založený na infračerveném paprsku, podobně jako například bezobslužné metro v Norimberku.

Cílem programu Avenir Metro je 30% zvýšení počtu přepravených cestujících v lyonské veřejné dopravě. K tomu slouží plánovaná modernizace linek A, B a D, jejímž výsledkem bude zvýšení jejich přepravní kapacity. Řídicí a zabezpečovací zařízení CBTC Urbalis 400 přitom umožní jednak zkrátit intervaly mezi spoji, a jednak ve špičkových časech spojovat krátké soupravy do delších.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Proelektrotechniky cz rubrika na portálu BusPres, čtěte ZDE

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.