cz  Czech      uk  EN

Autonomní dopravní řešení Scania otevírá svět příležitostí

Scania 1

Autonomní dopravní řešení obnáší mnohem více než jen samostatně řízená vozidla. Otevírá dveře do světa příležitostí. Scania již mnoho let pracuje s různými technologiemi pro zvýšení automatizace vozidel, ale to je jen jeden kousek v pomyslné skládačce automatizované dopravy.

Pracujeme s tím, co nazýváme autonomní dopravní řešení a samostatně řízená vozidla jsou jedním z nástrojů, které máme k dispozici,“ vysvětluje Tom Nyström, vedoucí inženýr u společnosti Scania. „Je to komplexní systém, manipulační logistika, rozdělení úkolů vozidel a sdílení informací mezi vozidly a informační infrastrukturou. Každé přepravní řešení je individuálně přizpůsobeno potřebám zákazníka.

Během první fáze vývoje se Scania zaměřila na průmyslové oblasti, jako jsou doly, přístavy a terminály. „Zvolili jsme aplikaci v průmyslové sféře jako naši první obchodní oblast, protože má velký hospodářský potenciál. Z právního hlediska je zde možné provozovat samostatně řízená motorová vozidla a celé prostředí je relativně pod dohledem,“ říká Nyström. „Ale v žádném případě není provoz nákladní dopravy s automatickým řízením strojů triviální věc. Provoz musí být bezpečný a dosažení tohoto cíle v nepředvídatelném prostředí, jakým jsou například centra měst, je ještě obtížnější.

Počátek automatizace v průmyslových oblastech staví Scanii do jedinečného postavení ve srovnání s jinými výrobci vozidel. „Téměř všechny automobilky pracují na automaticky řízeném vozidle, ale obchodních případů pro osobní vozy nejčastěji zahrnují jízdu na veřejných silnicích,“ říká Nyström. „Oproti tomu my můžeme začít v průmyslovém sektoru a vyvíjet zde čím dál tím složitější prostředí pro získávání zkušeností. Tato cesta přinese poznatky pro vývoj nových komerčních produktů.

V tomto systému je samozřejmě mnoho výzev pro nákladní vozy. Autonomní vozidlo musí mít mnoho funkčních systémů, schopnost „vidět“ životní prostředí skrz data ze senzorů a dělat správná rozhodnutí při řízení kontroly nad vozidlem. Nyström je přesvědčen, že Scania může mít k dispozici svůj první komerční produkt během pěti let. „Již to není otázka proveditelnosti, ale spíše je to o inteligentní a ekonomické realizaci ve velkém. Pro nás ve Scanii jsou obrovskou výhodou naše modulární způsoby budování vozidla, a to že můžeme vyvíjet a přizpůsobovat téměř všechny potřebné součásti sami.

Jednou z mnoha výhod samořízených průmyslových vozidel je bezpečnost. „V těžebním průmyslu existuje mnoho nástrah, které jsou nebezpečné nebo nezdravé pro lidi,“ říká. „Například práce musí přestat, když začnou tryskat škodlivé ventilační plyny. Autonomní vozidla mohou jít pracovat okamžitě. Při dolování je mnoho finančních prostředků vynaloženo na stropní vyztužení tunelů, aby do nich lidé vůbec mohli vstoupit. Samočinná vozidla takové požadavky nemají.

Dalším aspektem těžebního průmyslu je dostupnost. „Mnoho dolů je umístěno v extrémně odlehlých místech,“ říká Nyström. „Je to velmi obtížné najmout kvalifikované lidi na tato místa a to je limitujícím faktorem pro nové operace. Navíc každý horník vyžaduje bydlení, vaření, úklid a tak dále. Takže v takovém dole musíte v podstatě vybudovat celou komunitu.

Z širšího hlediska jsou výhody pro společnost ještě radikálnější. Zcela automatizovaný dopravní systém umožňuje zákazníkům soustředit se na svůj hlavní předmět podnikání. „Při aplikaci ve velkém měřítku může takový systém vést ke snížení dopravní zácpy, zvýšení využití kapacity vozidel, usnadnění nákladní konsolidace a zároveň zajistí, aby každé vozidlo dělalo správnou věc ve správný čas. Představte si město, kde je přeprava zboží a osob přesná jako hodiny – žádné zbytečné transporty, žádné dopravní zácpy a čisté životní prostředí,“ říká Nyström.

Scania

scania_logo_1

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.