cz  Czech      uk  EN

Automatické minibusy ve zkušebním provozu ve Finsku

Projekt SOHJOA

Projekt SOHJOA: automatické minibusy začaly zkušební provoz v Helsinkách

Projekty zkušebního provozu automatických minibusů bez řidiče se v Evropě postupně rozšiřují. Po projektu CityMobil2 v několika evropských městech, minibusech ve švýcarském Sionu a nedávném představení londýnského projektu GATEway byl v polovině srpna 2016 v rámci projektu SOHJOA zahájen zkušební provoz automatických minibusů EasyMile EZ10 ve finském hlavním městě Helsinky.

25-SOHJOA3

Automatický minibus EasyMile EZ10 (viz foto) od francouzského výrobce Ligier je 3,9 m dlouhý a 2,7 m vysoký. Má přepravní kapacitu 6 sedících a 6 stojících osob – v rámci uvedeného projektu SOHJOA se využívá kapacita 9 míst. Asynchronní elektromotor mu umožňuje maximální rychlost 40 km/h a cestovní rychlost 20 km/h. Lithium-iontové (LiFeP04) baterie vystačí na 14 hodin provozu. Nabíjení baterií probíhá proudem 16 A při napětí 110 V – 230 V. K charakteristickým rysům tohoto vozidla patří obousměrný provoz – minibus tedy nemá jednoznačnou příď nebo záď a může se otáčet prakticky na místě.

Vozidlo se bezpečně pohybuje plně automaticky pomocí tří řídicích systémů:

  • Poloha vozidla je určena kombinací optických a laserových senzorů a diferenciální GPS (Poznámka: Diferenciální GPS pracuje na principu alespoň jednoho přijímače GPS signálu o známých souřadnicích, tzv. referenční stanice, která vyhodnocuje odchylky měření v systému GPS od skutečného stavu své polohy a vypočítává korekce.) Tato kombinace umožňuje hladký provoz bez ohledu na omezení v dopravní infrastruktuře, viditelnosti nebo povětrnostních podmínkách.
  • Vozidlo je dále vybaveno senzory detekujícími statické nebo pohybující se objekty a podle toho přizpůsobí svoji rychlost a dráhu tak, aby se jim bezpečně vyhnulo.
  • Třetím prvkem je takzvaný „bezpečnostní řetězec“ – nezávislý sled aktivit pro zabránění nehodě.

Park těchto vozidel může být pomocí k tomu určeného software řízen na dálku v reálném čase.

Vozidlo umožňuje provoz ve třech režimech:

  • Režim „metro“ představuje pohyb vozidla po předdefinované trase a jeho zastavování v každé ze zastávek na této trase.
  • Režim „bus“ znamená režim „metro“ se zastavováním na vyžádání cestujícího.
  • V režimu „metro“ a „bus“ může dráha vozidla buďto opisovat smyčku nebo vozidlo může jezdit po vymezené trase vpřed a vzad, resp. jedním nebo druhým směrem (viz výše).
  • Režim „on demand“ (na vyžádání) znamená pohyb vozidla jako bezobslužné taxi pomocí smartphonové aplikace.

V rámci finského projektu SOHJOA budou dva tyto automatické minibusy v podzimním období 2016 (resp. do prvního sněhu) ve zkušebním provozu ve městech Helsinky, Espoo a Tampere. Po zimním období bude zkušební provoz pokračovat. Pro první jmenovaný zkušební provoz vydal finský úřad pro bezpečnost silniční dopravy Trafi povolení pro jejich provozování na ulicích helsinské čtvrti Hernesaari (viz mapka).

25-SOHJOA1

Podobně jako u všech ostatních systémů automatických minibusů se i zde předpokládá, že tato vozidla budou sloužit jako doplněk, nikoli jako náhrada, klasické veřejné dopravy. Smyslem pilotního projektu je vytvořit platformu pro finský průmysl a organizace služeb pro vývoj nových produktů, které by sledovaly postupný vývoj ve městech a jejich požadavcích na inteligentní mobilitu v duchu konceptu smart city.

SOHJOA je jedním z projektů spolupracujících finských měst sdružených ve skupině 6Aika, spolufinancované z evropských strukturálních fondů. Projekt koordinuje Metropolia University of Applied Sciences. Dalšími partnery projektu jsou Aalto University, Forum Virium Helsinki, Finnish Geographical Institute a Tampere University of Technology (názvy zde uvádíme v anglické podobě prezentované finskými institucemi).

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

 Vše o elektromobilitě na portálu proelektrotechniky cz ZDE: elektromobilita

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

PRAHA TIP

PRAHA TIP, portál plný zajímavých informací nejen o dopravě – WWW.PRAHA-TIP.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.