cz  Czech      uk  EN

Automatické elektrické minibusy na La Défense: další pařížský projekt autonomních vozidel

výrobce Navya, používaný u úspěšného projetu ve švýcarském Sionu (foto: Navya)

Automatický elektrický minibus od francouzského výrobce Navya, používaný u úspěšného projetu ve švýcarském Sionu (foto: Navya)

 

Jedním z vůdčích evropských měst v oblasti zavádění autonomních vozidel, tedy automatických elektrických minibusů, se stává bezesporu francouzská metropole Paříž. Po kyvadlové dopravě mezi nádražími Lyonským a Austerlitz a lince na předměstí Saclay byl začátkem července 2017 spuštěn do provozu další projekt, tentokrát v samém srdci moderní Paříže ve čtvrti La Défense.

Vozidlem je v tomto případě automatický elektrický minibus od francouzského výrobce Navya, používaný u úspěšného projetu ve švýcarském Sionu. Elektrobus je 4,8 m dlouhý a pojme 15 cestujících, z toho 11 sedících. Maximální rychlost 45 km/h. Pro změnu směru slouží obě otočné nápravy. Elektrobus je plně klimatizovaný. Trakční baterie o výkonu 16,5 kW umožňují vozidlu nezávislý provoz po dobu cca 5 – 8 hodin.

 

 

Projekt je partnerstvím mezi výrobcem Navya, dopravní společností Keolis, pařížským organizátorem veřejné dopravy Ile-de-France Mobilités a veřejnou organizací DEFACTO, odpovědnou za rozvoj čtvrti La Défense.

Přeprava autonomními minibusy v rámci tohoto projektu je pro cestující zdarma a je sedm dní v týdnu provozována na třech trasách v hlavních částech La Défense, kde se denně pohybuje na půl miliónu návštěvníků a zahrnujících i pěší zóny. Všechny trasy začínají u Velkého oblouku na La Défense a rozbíhají se směrem na Quartier Valmy, Faubourg de l’Arche a věž Technip FMC o pracovních dnech nebo k Cheminée de Moretti o víkendech. Minibusy vyjíždějí na trasu ve špičkových časech během týdne každých 10 minut, o víkendech každých 20 minut. Provozní rychlost minibusu na trase je cca 24 km/h s ohledem na charakter obsluhovaných tras.

Prozatím se předpokládá šestiměsíční zkušební provoz. Během prvních tří měsíců bude v minibusech přítomná obsluha. V další fázi projektu bude provoz již plně bezobslužný.

Cílem projektu je přispívat ke strategii Paříže v oblasti rozvoje čisté městské mobility prostřednictvím inovativních technických řešení.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Stálá rubrika proelektrotechniky cz na portálu BusPress, čtěte zde…

 

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.