cz  Czech      uk  EN

Automatické elektrické minibusy cesta k třetímu druhu dopravy

minibus EasyMile EZ10 (viz foto) od francouzského výrobce Ligier

Minibus EasyMile EZ10 od francouzského výrobce Ligier (foto: Railway Gazette International/Automated Metro Report)

 

Transdev a Delphi Automotive: dva zkušební provozy autonomních vozidel ve Francii

Automatické elektrické minibusy, o nichž se hovoří jako o „autonomních vozidlech“ (tento pojem ve skutečnosti zahrnuje i osobní automobily bez rozdílu pohonu, vybavené pro provoz bez řidiče), jsou stále více testovány ve městech jako cesta k „třetímu druhu“ dopravy vedle klasické individuální a klasické hromadné dopravy (viz též zpráva UITP k této problematice). Novinkou v této oblasti jsou dva francouzské projekty, na jejichž realizaci se na začátku června 2017 dohodly dopravní společnost Transdev a technologická firma Delphi Automotive, zabývající se řešeními pro řízení autonomních vozidel.

Pilotní projekty budou realizovány v běžném provozu v Paříži, mezi areálem univerzity Paris-Saclay a stanicí městské rychlodráhy RER, a v Rouenu. V obou případech budou cestující moci pomocí internetového rozhraní nebo smartphonové aplikace koupit jízdenku ze zvolené zastávky. Jde tedy již o komerční službu, nejen o pouhé experimentování bez placení a bez záruk.

Jako vozidlo bude použit automatický minibus EasyMile EZ10 (viz foto) od francouzského výrobce Ligier. Tento minibus je 3,9 m dlouhý a 2,7 m vysoký a má standardní přepravní kapacitu 6 sedících a 6 stojících. Asynchronní elektromotor mu umožňuje maximální rychlost 40 km/h a cestovní rychlost 20 km/h. Lithium-iontové (LiFeP04) baterie vystačí na 14 hodin provozu. Nabíjení baterií probíhá proudem 16 A při napětí 110 V – 230 V. K charakteristickým rysům tohoto vozidla patří obousměrný provoz – minibus tedy nemá jednoznačnou příď nebo záď a může se otáčet prakticky na místě.

Park vozidel bude řízen ze vzdáleného dispečinku podle požadavků cestujících.

Transdev a Delphi k tomuto účelu vyvinou potřebnou technickou základnu pro správu parku autonomních vozidel. Ta budou vybavena centralizovanou senzorovou, plánovací a lokalizační platformou (CSLP) od firmy Delphi. Vozidla bude řídit její software Ottomatika. Pro automatické řízení budou minibusy vybaveny radarovými a lidarovými senzory a kamerami. Dopravce Transdev využije pro tyto pilotní provozy svoje programové vybavení Universal Routing Engine (URE) a řídicí systémy, používané pro veřejnou dopravu, kterou provozuje.

Celý projekt je součástí strategického směru dopravní společnosti Transdev, označovaného jako PACE mobility solutions, kde PACE je akronymem pro „Personalized, Autonomous, Connected and Electric“, tedy „personalizované, autonomní, propojené a elektrické“ řešení pro mobilitu. Je zřejmé, že Transdev si tak otevírá dveře k budoucímu trhu zmíněného „třetího druhu“ dopravy.

redakce Proelektrotechniky.cz

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.