cz  Czech      uk  EN

Autobus BEULAS AURA je léty prověřená kvalita

Aktuální model 2012 autobusu Beulas Aura z dílny legendárního španělského karosáře, který byl prodán v české republice, je postaven na podvozku MAN. Dopravce bohatě využívá veškerých předností, které pevné, osvědčené a spolehlivé podvozky a motory MAN poskytují. Samotná nástavba dálkového autokaru je synonymem dokonalosti řemeslného umu rodinné firmy Beulas, která se zabývá vývojem a stavbou klasických autobusových karosérií více než sedmdesát let.

EUROTRANS – dopravní veletrh

Dálkové autokary jsou jedním z atraktivních samostatných oborů v projektu Brněnských veletrhů  EUROTRANS v sekci automobilové dopravy AUTOTEC.  Prezentace autobusových značek v souvislostech s významným mezinárodním projektem, kterým veletrh  EUROTRANS bezpochyby je, umožňuje nová interaktivní koncepce již v období příprav veletrhu.  Zájezdové autokary lákají na výstavy nejen dopravce a cestovní kanceláře, ale i běžné řidiče a širokou veřejnost. Je to jeden z hlavních důvodů, proč právě zájezdovým autobusům budeme věnovat zvýšenou pozornost. Informace o  dopravním veletrhu EUROTRANS

Luxusní autokar Beulas

Aura má model karosérie navržený pro aplikace na podvozkové skupiny velké většiny světových výrobců, Volvo, Scania, MAN, Mercedes, Iveco a dalších. Variabilní konstrukce umožňuje používat podvozky dvou i třínápravové pro autokary Aura v délkách 12,20m až 15m. Beulas Aura varianta s podvozkem MAN je jedním z nových autobusů v Čechách, který máme možnost si vyzkoušet naživo. Hledáme proto veškeré přednosti symbiózy osvědčené karosérie s nejnovější podvozkovou skupinou MAN.

Beulas Aura 12,2 m na podvozku MAN

Autobusový podvozek MAN R33

KAROSERIE  BEULAS

Výrobce využívá ke stavbě ušlechtilých antikorozních materiálů. Linie a tvar karosérie v době svého vzniku byly výrazně nadčasové a prakticky bez velkých úprav se vyrábějí dosud. Na první pohled se liší od předchozích modelů pouze uspořádáním předních světlometů a novými zpětnými zrcadly.  Autobus vyniká zejména extrémně velkými prostorami pro uložení zavazadel (u dvounápravového autobusu je to téměř 12m³). Velkoplošná boční víka se zvedají automaticky s ovládáním z prostoru od řidiče. Řidič určitě také ocení samostatné nástupní dveře, které u autokarů ostatních značek nejsou vždy běžnou záležitostí. Praktické jsou také malé schránky, umístěné nad podběhy kol, vhodné pro uložení drobného nářadí a osobních věcí posádky. Zaoblená křivka bočního prosklení plynule navazuje na šikmé okno předních dveří. Autobus postrádá nadbytečné ozdobné lišty, všechny díly vzájemně precizně lícují a podtrhují tak elegantní čistotu oblých líbivých tvarů typických pro veškeré autobusy  Beulas.  Standardní výbava pro modely Aura zahrnuje toaletu, klimatizaci, zabudovanou lednici, centrální vysavač, kávovar s ohřívačem párků, spací kabinu pro řidiče, palubní hodiny s měřením teplot i DVD s monitory.

INTERIÉR

Velkorysé řešeni vnitřního uspořádaní a vybavení odpovídá kategorii autokarů, určených pro cestování na střední a dlouhé vzdálenosti pro náročnou klientelu. U námi zkoušeného modelu jsou zabudována pohodlná sedadla od renomovaného italského výrobce  Politecnica s textilním potahem v barvě vanilky v elegantní kombinaci s červenými podhlavníky. Navržený prostor je vzdušný a světlý s maximální možnou šířkou středové uličky, která umožňuje cestujícím pohodlný pohyb po autobuse. Vysoké boční prosklení je opatřeno UV ochranou, které zabraňuje přehřívání vnitřního prostoru.  Několik variant osvětlení, kombinace promyšleně zabudovaných zářivkových trubic led diod, vytváří příjemné útulné prostředí .

Zkušební jízda

Motor MAN (Common-Rail D2676 LOH26 – 324 kW) po nastartování běží možná až nezvykle potichu, zvuková hladina je díky tomu tlumená v celém prostoru autobusu včetně zadní části, což je příjemné. Námi zkoušený vůz je vybaven šestistupňovou převodovkou GO 210 s manuální řazením, které je přesné, dobře odstupňované, proto si jízdu můžeme patřičně vychutnat. Pracoviště řidiče je prostorné, umístěné nízko pod úrovní prostoru pro cestující. Nový typ zpětných zrcadel zlepšuje výhled do  prostoru vedle autobusu a tím připívá k většímu pocitu bezpečí.  Ergonomické rozvržení palubních přístrojů a ovládacích prvků je promyšleně přehledné, některé ovladače jsou zabudované do multifunkčního volantu. Nastavení polohy volantu s elektrickou aretací má velké rozmezí, které bude vyhovovat každému.  Jízda je dynamická díky úctyhodnému výkonu motoru 440 koní. Motor pružně reaguje za plynem již v nízkém režimu otáček, díky optimálně nastavenému kroutícímu momentu, což má určitě také za následek nízkou průměrnou spotřebu pod hranicí 25 litrů na sto kilometrů. Samotný dojem z jízdy máme ten nejlepší, těžký autobus je „plavný“ nehoupe se a krásně měkce kopíruje terén. Podobné je to i při svižném průjezdu zatáček, kdy se autobus naklání zcela minimálně.

Prodej autobusu Beulas v České republice zajišťuje výhradní dovozce společnost SolBus s.r.o., Podnikatelská 539, 190 11 Praha 9  SolBus

text, foto: Zdeněk Nesveda

Podvozky MAN

Jsou určeny pro autobusové nástavby s využitím pro městský, meziměstský i zájezdový provoz. Podvozky jsou díky modulární koncepci nabízeny pro nástavby v délkách od 7,3m do 22m, s motory o výkonu od 176 kW (280 k) až do 353 kW (480 k).

V případě testovaného autobusu Beulas se jedná o podvozek typu R33, vhodný pro zájezdové nástavby dlouhé 11,5 – 12,8m, vyráběný v německém výrobním závodě MAN v Salzgitteru. Ve jmenovaném výrobním závodě se kromě tohoto podvozku vyrábí dalších 6 typů podvozků pro midibusy (A66, A67), linkové (A89, A91), zájezdové (R37) i městské autobusy (A69). V roce 2011 činil odbyt podvozků z produkce výrobního závodu v Salzgitteru celkem 1084 podvozků.

Celkově je nabídka podvozků z produkce MAN ještě rozličnější – pro všechny typy autobusů je k dispozici dokonce až 18 typů podvozků, které se vyrábějí kromě Salzgitteru ještě v polské Poznani , jihoafrickém Pinetown a brazilském Resende. Kromě kompletních autobusů jde opravdu o svébytné a úspěšné odvětví v rámci koncernu MAN.

Pohon testovaného autobusu zajišťuje šestiválcový řadový vertikálně uložený vznětový motor MAN Common-Rail D2676 LOH26 o výkonu 324 kW (440 k), který se vyznačuje dynamickým nástupem síly, kultivovaným tichým chodem a nízkou spotřebou. Tento motor vyhovuje v současnosti nejpřísnějšímu dobrovolnému emisnímu standardu  EEV, a to díky technologii EGR nevyžadující žádné dodatečné provozní látky typu AdBlue a dodatečnému inovativnímu filtru pevných částic CRTec.

Při volbě převodovky je u tohoto typu podvozku možné vybírat mezi převodovkou manuální šestistupňovou nebo dvanáctistupňovou automatizovanou s  TipMatic s funkcí EasyStart. U testovaného autobusu se jedná o šestistupňovou synchronizovanou přímo řazenou převodovku GO 210.

Řešit nenadálé situace na vozovce pomáhá velice kvalitní elektronický brzdný systém s kotoučovými brzdami, který přispívá ke zkrácení brzdné dráhy. V součinnosti se systémy ABS a ASR se významně zvyšuje bezpečnost při brzdění a jízdní stabilita. Vozidlo je dále vybaveno pětistupňovým elektromagnetickým retardérem Voith, který je možné ovládat ručně pomocí tlačítek na sloupku řízení.

Bezpečnosti a komfortu jízdy přispívá u testovaného autobusu přední náprava s nezávislým zavěšením kol, zadní náprava je tuhá, hypoidní. Dalším příspěvkem pro pohodlí cestujících je elektronická regulace odpružení ECAS. V testovaném autobusu lze regulovat jízdní výšku.

Objem palivové nádrže, přístupné jak z levé, tak z pravé strany vozidla, činí 480 litrů.
Rozměr pneumatik je 295/80R22,5; autobus je vybaven rezervním kolem.
Dlouhá životnost podvozku je zajištěna pomocí kvalitního antikorozního ošetření, které je většinou řešeno ponořením (KTL) v kombinaci s nerezovými částmi.

Tisková informace: MAN Truck & Bus Czech Republic s.r.o.

Fotogalerie Beulas Aura na podvozku MAN

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.