cz  Czech      uk  EN

110 let od zahájení provozu první autobusové linky v Praze

Autobus Laurin & Klement HOP (Foto: Archiv DPP)

Autobus Laurin & Klement HOP (Foto: Archiv DPP)

 

Sobota 7. března 1908, 8.00 hodin ráno, Nerudova ulice. Nechápavé pohledy přítomných občanů Královského hlavního města Prahy míří na jediné vozidlo – autobus, který si poprvé v historii razí cestu k Pražskému hradu.

Právě v tento den byl totiž zahájen provoz první autobusové linky v Praze. Paradoxem je, že první autobusová linka neměla žádné označení (tabule s názvy stanic byly doplněny pravděpodobně dodatečně). I přesto dokázala na trase z Malostranského náměstí na Pohořelec obsloužit 9 stanic. Linka byla v provozu denně od 6.00 hodin do 22.15 hodin s intervalem 15 minut.

Jaký byl vůbec důvod k tomu, zavést autobusový provoz do Prahy? Cíl tehdejšího vedení Elektrických podniků královského hlavního města Prahy (dnešní DPP) byl jediný, obsloužit celou Prahu, a to včetně měst a obcí v jejím nejblizším okolí. Úkol, který na papíře vypadá jednodušše, praxe však brzy ukázala, že to tak jednoduché nebude. Jedním z největších problémů byla právě obslužnost Malé Strany a Hradčan, kde nepříznivý sklon Nerudovy ulice (až 122 ‰) znamenal velkou komplikaci. Dokonce se uvažovalo o vybudování pozemních lanových drah či ozubnicové elektrické dráhy, z různých důvodů však nebylo možné ani jeden projekt realizovat. Poslední možností tak zůstaly autobusy, které právě v sobotu 7. března 1908 vyjely poprvé vstříc zářné budoucnosti, která však byla velice krátká. Z důvodu častých poruch a několika nehod došlo ve středu 17. listopadu 1909 k ukončení autobusového provozu, na jehož pokračování si museli Pražané téměř 16 let počkat.

Po trase první autobusové linky

I vy však máte možnost si jízdu první autobusové linky, po téměř 110 letech zopakovat! V rámci projektu Nostalgie DPP 2018 se můžete v sobotu 10. března 2018 svézt autobusem Ikarus E91, který pojede po trase Malostranské náměstí – Hradčany – Pohořelec – Chotkovy sady – Malostranské náměstí. Připraveno je celkem 7 jízd, přičemž pro návštěvníky akce bude k dispozici pamětní jízdenka i brožura.

 

Ikarus E91 (Foto: DPP – Zdeněk Bek)

Ikarus E91 (Foto: DPP – Zdeněk Bek)

Vstupenky na akci je možné zakoupit v rámci projektu Praha technická na těchto webových stránkách, a to od pondělí 19. února 2018 za cenu 90 Kč. Neváhejte, počet míst je omezen!

Těšíme se na vás!

TZ:DPP

 

 

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

 

SMART CITY V PRAXI

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

 

Autobusy VDL

 

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

 

 

 

Komentáře uzavřeny.