cz  Czech      uk  EN

Za volantem midibusu Mercedes – Benz Sprinter KHMC

KHMC Test 3

Midibusy jsou samostatnou kategorií mezi autobusy. Dlouhodobě se zajímáme o výrobu malých autobusů české firmy KHMC z Opavy. Dnes jsme se rozhodli jeden z modelů na podvozku Mercedes – Benz Sprinter podrobit malému testu. Chceme si vyzkoušet, jak funguje midibus, jehož základ tvoří univerzální podvozek dodávkového automobilu Sprinter vyrobený v německém Stuttgartu. Test jsme rozdělili na dvě části, na jízdní vlastnosti a na funkčnost nástavby a kompatibility s podvozkem Mercedes. Připomínáme, že společnost KHMC se zabývá výrobou malých autobusů již od roku 2004 a je v Česku jediným držitelem certifikátu „Van Partner by Mercedes-Benz“, díky kterému jsou midibusy KHMC považovány za plnohodnotný výrobek Mercedes – Benz.

KHMC Test 2

BusPress test, midibus Mercedes – Benz Sprinter 519 CDI KHMC, foto: Zdeněk Nesveda

Originální řešení  midibusu MB Sprinter

Pro náš test máme k dispozici úplně nový model Mercedes – Benz Sprinter 519 CDI v luxusní verzi MARBELA, kde jsou úpravy karoserie oproti originálu nejmarkantnější. Jedná se o prodlouženou variantu na 7 361 mm se zvětšeným bočním i čelním zasklením (panorama), zabudovanými elektrickými autobusovými dveřmi a zvětšeným zavazadlovým prostorem v zádi autobusu. Náš autobus je vybavený nejnovějším výkonným šestiválcem Mercedes OM 642 Euro 6 o objemu 2 987 cmᶾ, s výkonem 140 kW, točivým momentem 440 N.m. a manuální šestistupňovou převodovkou. Midibusy neporovnáme v kontextu s velkými autobusy, protože mají svá specifika limitovaná prostorem. Smyslem u zájezdových variant Sprinter je dosáhnout maximálního komfortu pro cestující v daném prostoru. Snažíme se co nejvíce vžít do pocitů nejen pasažéra, ale především řidiče.

Test ve svižném tempu

Pro náš test jsme si vybrali okruh dlouhý 200 kilometrů, po silnicích první a druhé třídy, ale také jízdu v městském prostředí v Opavě a Olomouci a malý kousek po dálnici. Komfortní výkon motoru 140 kW nám dává záruku dynamické jízdy i s plně obsazeným autobusem. Bez obsazení cestujícími si jízdu díky velké výkonové rezervě motoru vyloženě užíváme, jedeme s autobusem, který má částečně vlastnosti i osobního vozu. Pokud můžeme doporučit, přikláníme se k nejsilnější verzi 519 CDI, jízda s tímto motorem má úplně jinou dimenzi a bude vás bavit. Zajímavá je pro nás jízda v kopcovitém terénu s množstvím zatáček, zde máme možnost si vyzkoušet, co výkonný Sprinter skutečně dokáže. Zadní náhon ve spojení s kvalitním obutím na zadní dvojmontáži nám dovoluje velmi dynamickou jízdu zatáčkami na vlhkém povrchu, bez jakéhokoliv zjevného náznaku k přetáčení. Cítíme, jak je poměrně těžký automobil velmi stabilní a krásně vykružuje pod plynem zatáčky. Měli jsme zpočátku obavy, jak jízdní vlastnosti ovlivní malá šestnáctipalcová kola, ale ani tady překvapivě nevidíme žádný větší problém. Měříme spotřebu, kterou však patrně výrazně ovlivní náš ne příliš ekonomický styl jízdy. O něco lepší bilanci budeme mít z jízdy po dálnici, tady se snažíme udržovat rychlost pod hranicí sto kilometrů danou omezovačem.

Příjemné svezení

Autobusovou přestavbou se velmi výrazně snížila hladina hluku uvnitř i vně vozidla na přibližně námi naměřené hodnoty 86 dB za jízdy uvnitř a 69,6 dB venku. Výrobce nám potvrzuje použití vysoce kvalitních protihlukových a tepelných izolačních materiálů ve stěnách a stropu. Dobře použité materiály zabraňuji mimo jiné přenášení vibrací a chvění do karoserie. Námi zkoušené vozidlo, můžeme potvrdit, je velmi tiché i při vyšších rychlostech. Manévrovatelnost u subtilních Sprinterů je skutečně mimořádná, to je také jedna z vlastností, proč jsou tak oblíbené. Je mnoho míst v historických částech měst, kde Sprinter je prakticky jedinou variantou, vyzkoušeli jsme si v rámci testu jízdu v historické části města Olomouc. Řidič ocení pohodlný komfort Mercedesu, odpružené sedadlo, výborně nastavenou komplexní ergonomii celého ovládání, tady skutečně není co vytknout. Řidič využívá v přední části výkonné vlastní klimatizace.

KHMC Test 7

Řidič ocení pohodlný komfort Mercedesu: Zdeněk Nesveda

Vše pro pohodlí cestujících

Celý Interiér vznikl z vlastních designových invencí výrobce KHMC. Technologie při výrobě v KHMC se vymyká běžným zvyklostem, používá se zde maximum zakázkově vyráběných dílů s omezením používání běžných plastových komponentů. Interiér tím získává velmi originální vzhled typický pro KHMC, při použití většího množství čalouněných potahovaných dílů se oproti používání plastů snižuje vnitřní hlučnost. V námi zkoušeném provedení autobusu byla konfigurace sedadel 19 + 1 + 1, šířka uličky 310 mm by mohla být širší, ale jsme v midibusu a taková jsou prostorová omezení. Rozteč mezi sedadly 740 mm je vyhovující, při případném snížení počtu míst se však dá dosáhnout nepoměrně většího komfortu.

Velmi oceňujeme novinku KHMC, zdvojený způsob vytápění, nejnovější autobusy umí nyní topit i s vypnutým motorem, prostřednictvím vodního topení s nuceným oběhem teplého vzduchu a vlastním přehřívačem. Během jízdy se využívá klasického topení konvektory umístěnými na stěnách po obou stranách. Oba typy topení na sobě nezávislé jsme vyzkoušeli, novinku ocení zejména dopravní společnosti, které provozují incomingovou turistiku a často čekají na zákazníky před hotely a na letišti.

Co nás skutečně zaujalo a líbí se nám, je panoramatické prosklení, díky tomu malý autobus není uvnitř ponurý, prosvětlením interiéru nabýváme pocitu vzdušnosti i většího prostoru. Z autobusu je pro cestující nepoměrně lepší výhled do stran i dopředu čelním sklem. Z venku velké prosklené tmavé plochy dodávají autobusu punc exkluzivity. Podle našeho názoru Sprinter má v porovnání s velkým autokarem některé nedostatky, nemůže mít toaletu, má také poměrně malé zavazadlové prostory, asi 2,1 mᶾ. Ale na druhou stranu si položme otázku, která luxusní limuzína má toaletu, žádná. Je pouze třeba si přizpůsobit režim cestování a chovat se tak, jako když jedeme osobním vozem, včas a kdykoliv zastavit podle potřeb vašich zákazníků.

KHMC Test 8

Slovo na závěr

Po několika hodinách našeho testování se vracíme zpět a jedeme rovnou k čerpací stanici dotankovat, abychom se dozvěděli, jak velkou jsme měli spotřebu. Tankujeme u stejného stojanu jako před odjezdem, až po samé hrdlo, 22 litrů nafty. Ujeli jsme celkem ve smíšeném provozu 189 km, znamená to, že máme spotřebu 11,6 l na 100 km. Při naší neekonomické jízdě brzda plyn je to docela zázrak. Naše jednorázové měření je částečně irelevantní, ale určitě vypovídá o spořivé koncepci nejnovějšího motoru Mercedes, což je pozitivní zpráva dopravcům. Midibusy mají svá pro a proti, v této vyšší turistické třídě kraluje jednoznačně Sprinter, je to i patrné, kolik jich potkáváme v hlavním městě u hotelů a na letišti. Mercedes Sprinter je fenoménem také díky velké hvězdě na přídi, která má z obchodního hlediska pro mnohé dopravní kanceláře nejen v Čechách rozhodující význam. Je také důležité vědět, že na jedné straně je kvalitní podvozek Mercedes, ale pouze ve spojení se špičkovým tvůrcem autobusové karoserie může vzniknout dokonalý celek. Tady máme jasný recept, nenakupujte pouze očima, ale na základě ověřených referencí.

Zdeněk Nesveda – BusPress

Navštivte expozici KHMC na veletrhu CUZECHBUS v Praze od 24.11. – do 26.11. 2015

DSC_2131

BusPress test, midibus Mercedes – Benz Sprinter 519 CDI KHMC, foto: Zdeněk Nesveda

KHMC Test 4

BusPress test, midibus Mercedes – Benz Sprinter 519 CDI KHMC, foto: Zdeněk Nesveda

KHMC Test 5

BusPress test, midibus Mercedes – Benz Sprinter 519 CDI KHMC, foto: Zdeněk Nesveda

KHMC Test 6

BusPress test, midibus Mercedes – Benz Sprinter 519 CDI KHMC, foto: Zdeněk Nesveda

KHMC Test 11

BusPress test, midibus Mercedes – Benz Sprinter 519 CDI KHMC, foto: Zdeněk Nesveda

KHMC Test 10

BusPress test, midibus Mercedes – Benz Sprinter 519 CDI KHMC, foto: Zdeněk Nesveda

DSC_2197

BusPress test, midibus Mercedes – Benz Sprinter 519 CDI KHMC, foto: Zdeněk Nesveda

KHMC Test 12

BusPress test, midibus Mercedes – Benz Sprinter 519 CDI KHMC, foto: Zdeněk Nesveda

Logo 20  let KHMC OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům 

ŠKOLA SMYKU

dekra_skola-MM

Komentáře uzavřeny.