cz  Czech      uk  EN

Za volantem autobusu Setra Comfort Class S 515 HD

Nová Setra již na první pohled budí respekt. Položíme-li si otázku, zda existuje ještě něco lepšího, asi těžko najdeme odpověď. Po všech slavnostních oficialitách v Evropě se nová „pětistovka“ objevila také u nás. Měli jsme možnost si do detailů vychutnat zkušební jízdu v okolí Brna jak na úzkých silničkách, tak i na totálně rozbité D1.  Přiznáme se, že tenhle autobus nás vyloženě baví, nové elektronické systémy myslí i za nás a napravují naše šoférské chyby, starají se hlavně o záležitosti bezpečnosti, ale i o mimořádný jízdní komfort.

foto: Zdeněk Nesveda

Zpočátku nás do rozpaků přivádí množství ovládacích tlačítek jak na volantu, tak na přístrojovém panelu, v nové Setře je hlavně úplně všechno jinak. Za chvíli jsme tady ovšem jako doma, umístění všeho, co se tady nachází, má svoje logické opodstatnění, „vše po ruce“.  Dobré je také, že máme možnost okamžitého porovnání s předcházejícím modelem ComfortClass 415, který byl také součástí prezentace Setry v Brně, teprve tady si uvědomujeme, jak velký pokrok Setra udělala uvedením modelů 500 nové generace na trh.

foto: Zdeněk Nesveda

 Nový koncept pracovního prostředí řidiče s výrazně pozměněnou ergonomií, ale i celým pojetím designu přístrojového panelu nás upoutal hned na první pohled. Panel z měkčených plastů je prostornější a přehlednější. Pravá strana panelu je natočená směrem k řidiči, zde dominuje velký displej rádia a navigace. Všechny další ovladače, otevírání dveří, varovná světla, ovládání rádia navigace, topení i klimatizace jsou v zorném poli řidiče s ovládáním na pravou ruku. Naopak tachograf je sice dobře přístupný, ale logicky umístěný na levé straně, společně s tlačítkem startování, světly a parkovací brzdou, zkrátka se vším, co nepoužíváme běžně v průběhu jízdy.

 foto: Zdeněk Nesveda 

Z informačních materiálů Setry se dozvídáme: „Všechno je na správném místě. Rychlé, sofistikované ovládání zajišťuje nový systém „Stacks&Cards“, který umožňuje efektivní navigaci mezi jednotlivými skupinami nabídek (stacks – např. informace o trase nebo aktuálních datech vozidla) a jejich podnabídek (cards). Další novinkou vozidla ComfortClass 500 jsou tlačítka na volantu s rozšířenými funkcemi, která umožnila eliminovat přepínače na přístrojové desce. Sloupek volantu autobusu ComfortClass 500 se dá elektropneumaticky mírně zvedat; o50 až 910 mm lze rovněž zvednout kokpit řidiče, což řidiči poskytuje vynikající přehled o dopravních podmínkách“.

Ing. Jan Kuthan – foto: Zdeněk Nesveda

 Naším průvodcem tímto elektronickým zázrakem je pan Jan Kuthan, technik z EvoBusu. Ukazuje nám v praxi, jak fungují veškeré technické novinky a vychytávky nové pětistovky, všechno to, co uvádí oficiální technická zpráva uvedená zde. Jedeme a přitom jednotlivé funkce zkoušíme. Jsou však i funkce, které jsou nastaveny automaticky a posádka je není schopna zaznamenat. Je to například automatické snižování světlé výšky, která významně ovlivňuje jízdní vlastnosti a tím i spotřebu. Z informačních materiálů se opět dozvídáme:  ComfortClass 500 je vybaven novým citlivým elektronickým systémem regulace výšky vozidla. Elektronické snížení karoserie vozidla o 20 mm při rychlostech nad 95 km/h vede ke snížení aerodynamického odporu a znatelným úsporám paliva při stejně plynulé jízdě. Výška vozidla je obnovena, jakmile rychlost klesne pod 70 km/h.

První naše dojmy ze zkušební jízdy Z pohledu řidiče je autobus skutečně pohodlný, oceňujeme velký rozsah možností polohy volantu i sedadla. Multifunkční, čtyřramenný volant s koženým potahem má příjemné držení, ovládání veškerých ostatních prvků zvládáme konečky prstů. Ladíme jednotlivé funkce, které se zobrazují uprostřed panelu na displeji, na horní liště vidíme symboly, ve kterých si postupně listujeme přepínačem na volantu. Ovládání automatického řazení je nyní nově v integrovaném ovladači po pravé ruce pod volantem. Jednoduché ovládání řazení rychlostí jen pootáčením prstů, další dvě vodorovné polohy náleží motorové brzdě, další čtyři integrovanému retardéru, jak jednoduché. Jízda je v porovnání se staršími modely ještě daleko „měkčí“ a plynulejší. Automatické řazení nové osmistupňové převodovky GO 250-8 PS3 je tak citlivě plynulé, až nás to doslova překvapilo. Příjemná je také funkce tuhnutí řízení při rychlosti vyšší než 30 km/h, které zvyšuje pocit přesnějšího vedení vozu a eliminuje chvění a vibrace řízení. Čtyři sta koní s prázdným autobusem dělá divy, velká výkonová rezerva motoru drží spotřebu na nízké hranici. I přes složitý režim střídání množství řidičů se na displeji ukazuje spotřeba pouhých 23 litrů, nová Setra však umí jet za dodržování pravidel hospodárné jízdy i za 19 litrů.

Jsou to jenom ty okamžité postřehy, ty nejsilnější zážitky. S ohledem na to, že se jedná o naprosto nový unikátní dálkový autobus, s mimořádnou výbavou i nejnovějším motorem Euro VI, vydal by popis vlastností na hezky silnou brožuru. Nová Setra nebude určitě levné zboží, ovšem přidaná hodnota v podobě jedinečnosti nové techniky, vybavení, nového pojetí designu se projeví budoucím majitelům v podobě silné image a prestižního postavení na trhu.

text:  Zdeněk Nesveda

Více informací o autobusech Setra řady 500, technické prametry, fotogalerie, videa – klikněte zde

VIDEO:  Setra Comfort Class S 515 HD

 

 Pan Jiří Vybíral, velký příznivec značky a majitel několika nových autobusů Mercedces a Setra v Brně poprvé za volantem nové „pětistovky“

Aktuální informace o nových autobusech na českém  přinášíme v rámci připravovaného  projektu BVV  EUROTRANS. Nový mezinárorodní veletrh velého formátu EUTOTRANS, kde jedním z důležitých titulů je také autobusová doprava  jako důležitý celek „národní mobility“,  se uskuteční v září  2013.  

 

 

 

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.