cz  Czech      uk  EN

VDL NEW FUTURA – česká premiéra na výstavě v Dačicích

 

 

VDL FUTURAPoprvé v Česku byl k vidění nový autobus VDL FUTURA na interní prodejní výstavě autobusů, kterou připravila společnost VDL Bus & Coach Czech Republic s.r.o. 28. a 29. března 2011. Na výstavu se přijelo podívat přes třista dopravců z Čech a Slovenska. Magnetem byl zcela určitě nový autobus FUTURA, ale překvapením pro mnohé byl také inovovaný typ s názvem FUTURA Classic, který se bude i nadále souběžně vyrábět v rámci nového uskupení korporace VDL.

U autobusu bude také zachováno původní označení a logo BOVA FUTURA. Classic se bude však nadále prezentovat pouze ve dvou provedeních, v rozměrech 12,20m a 12,70 m. VDL ukončila veškerou další výrobu ostatních modelů včetně úspěšných typů Bova Magiq a Berkhof Axial. Nová FUTURA převzala některé osvědčené technické prvky z modelů Axial i Magiq, v konstrukci přední nápravy se objevují také mechanická vylepšení z autobusů Citea. Záměrem rozsáhlé reorganizace je zefektivnit výrobu a pod jednotnou značkou VDL vyrábět celou unifikovanou řadu autobusů modulární konstrukce, která opět vychází z původní osvědčené koncepce lehké samonosné karoserie BOVA FUTURA. Zákazník nebude ošizen, naopak získá, může si nyní vybírat z celé rozsáhlé produktové řady autobusů FUTURA ve všech rozměrech od 12, 2m až po 14,8 m v provedení HD ( 3,7m) , HDH (3,8m ) a Double-Decker s různým počtem náprav a širokým výběrem motorů DAF Euro 5 i EEV řady PR o objemu 9,2 l a výkonu 265 – 300 kW a DAF MX 340 o objemu 12,2 l s výkonem 340 kW .

Předváděcí vůz na výstavě byl jedním z prvních vyrobených kusů, určený je pouze pro testování a zkušební jízdy po Evropě, délka 12,9 m s motorem o výkonu 340 kW. První jízda s plně obsazeným autobusem na úzkých silnicích v okolí Dačic byla zajímavou zkušeností jak z pohledu řidiče, tak i cestujícího. Ke komfortu ovládání určitě přispívá převodovka ZF AS Tronic s elektronicky řízeným automatickým řazením. Řídící jednotka přesně vyhodnocuje povahu a složitost terénu a reaguje na chování řidiče, řazení je tak plynulé a přesné ve všech režimech. Udržuje motor v optimálních otáčkách, což má vliv nejen na plynulost jízdy, ale také na spotřebu. Příjemná je nízká hladina vnitřního hluku i při větších rychlostech, přispívá k tomu mimořádně tichý chod motoru a nové izolační materiály použité při stavbě karoserie.

Během cesty odpovídá na dotazy dopravců ředitel společnosti VDL Bus & Coach Czech Republic Pavel Schlosser. Vybíráme z odpovědí: průměrná spotřeba přibližně 25 l , obsah nádrží 800 l. Celková váha vozidla snížena o 200 kg oproti původním modelům. Cena autobusu s délkou 12,2 m s obsaditelností 49 +1+1 je 217 000 až 220 000 Euro, u autobusů s délkou 12, 9m je nutné počítat s cenou o něco vyšší, zde cena začíná od 225 000 Euro. Ceny jsou pouze orientační, dodává Pavel Schlosser, vždy záleží na dodatečné specifikaci vybavení. Do dnešního dne evidujeme šest objednávek na nový model VDL FUTURA, a to ve všech variantách. Zajímavé je také, že nový moderní autobus se cenou neliší od svých předchůdců. Použitím unifikovaných modulárních systému při stavbě dochází ke snížení počtu vzájemně se lišících dílů, na nových FUTURÁCH jsou například pouze jen tři druhy bočních dveří k zavazadlovým prostorům.Nový autobus VDL NEW FUTURA bude určitě velkým přínosem pro české dopravce, o čemž svědčil i nebývalý zájem při jeho premiérovém představení v Dačicích.

Řízení autobusů již dávno není doménou pouze mužů, nový autobus VDL FUTURA, plně obsazený profesionály, s naprostou lehkostí řídila také Linda Wothová z Ústí nad Orlicí ze společností Zářecký Bus.

Text, foto: Zdeněk Nesveda

Fotogalerie:  VDL NEW Futura, Dačice 2011

Video NEW Futura

 

Komentáře uzavřeny.