cz  Czech      uk  EN

SMART CITY: jak veřejnost vnímá autonomní městská vozidla

Ilustrační foto: Smart City v praxi

Ilustrační foto: Smart City v praxi

 

Studie projektu GATEway: veřejnost vnímá autonomní vozidla jako málo riziková, ale ne bez výhrad

Britský projekt autonomních vozidel GATEway probíhající v Greenwichi na předměstí Londýna je zaměřen nejen na testování příslušných technologií pro vozidla a infrastrukturu, ale také na sledování, jak se veřejnost, média a průmyslová sféra učí akceptovat tato vozidla na veřejných komunikacích a důvěřovat jim. Jeho součástí je proto i studie FSEG při University of Greenwich (FSEG je zkratka „Fire Safety Engineering Group, tedy „Technická skupina pro požární bezpečnost“) k problematice vnímání autonomních vozidel veřejností, jejíž výsledky byly publikovány v říjnu 2017.

Studie pracovala se vzorkem 916 respondentů, z toho 49 % mužů a 51 % žen. Věk respondentů se pohyboval v rozmezí 18 – 85 let se střední hodnotou kolem 40 let. 85 % respondentů vlastnilo řidičský průkaz. Respondenti v rámci studie porovnávali autonomní vozidla s konvenčními automobily, motocykly, bicykly, konvenčními vlaky a vlaky bez strojvedoucích.

Studie přinesla některé zajímavé poznatky:

Autonomní vozidla jsou vnímána jako „poměrně málo rizikový druh dopravy“ a i přes některé výhrady nebylo vcelku námitek proti jejich provozu na veřejných silničních komunikacích. Respondentů s vysloveně negativním vztahem k autonomním vozidlům bylo méně než 10 %, což dává autonomním vozidlům naději na uplatnění mezi veřejností. Téměř polovinu respondentů by nicméně bylo třeba o užitečnosti těchto vozidel ještě přesvědčovat.

Zároveň zde byl rozdíl ve vnímání bezpečnosti z různé perspektivy: Tato vozidla se jeví jako bezpečnější z pohledu chodce a méně bezpečná z pohledu cestujícího. Autonomní silniční vozidla se rovněž jeví jako rizikovější než současné vlaky bez strojvedoucích.

Výhrady k autonomním vozidlům nezahrnovaly pouze bezpečnost provozu. Vztahovaly se také ke kybernetické bezpečnosti těchto vozidel proti virům a hackerům.

Názory na rizikovost autonomních vozidel se značně lišily v závislosti na věku a pohlaví. Autonomní vozidla byla například lépe přijímána ze strany mužů a mladších lidí. Studie také naznačuje (byť ne na statisticky významné úrovni), že ti, kdo na silnici rádi riskují, mají k autonomním vozidlům horší vztah. Tento závěr – pokud by jej další výzkum potvrdil – vznáší otázky ohledně konstrukce autonomních vozidel a jejich propagace mezi veřejností, bereme-li bezpečnost silničního provozu jako imperativ.

Shrnuto: Studie potvrzuje, že autonomní vozidla mají šanci u veřejnosti uspět. Zároveň však jejich propagace bude vyžadovat velké úsilí i další prověření vnímání těchto vozidel mezi jednotlivými skupinami obyvatel včetně příčin a vzájemných souvislostí tohoto vnímání.

redakce Smartcityvpraxi.cz

.

Stálá rubrika SMART CITY na portálu BusPress, čtěte zde…

.

 

.

Stálá rubrika BusLine na portálu BusPress, čtěte zde…

.

.

O slovenském autobusovém veletrhu BUS SHOW 2018…

 

.

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

.

.

.

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

.

 

 

.

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.