cz  Czech      uk  EN

Německé železnice provozují v Bad Birnbachu autonomní elektrický minibus

Osvědčený automatický minibus EasyMile EZ10 ( foto: DB)

Osvědčený automatický minibus EasyMile EZ10 ( foto: DB)

 

Automatické elektrické minibusy bez řidiče, tedy malá autonomní vozidla, se postupně stále více profilují jako perspektivní „třetí druh“ dopravy ve městech, vedle dopravy individuální a hromadné – viz zpráva UITP. Od posledního říjnového týdne 2017 je jeden takovýto autonomní minibus v provozu také necelých 300 km od Prahy – v pěti a půltisícovém bavorském lázeňském městečku Bad Birnbach. Zajímavostí je, že provozovatelem jsou v tomto případě německé státní dráhy DB.

.
 
 

Vozidlem je osvědčený automatický minibus EasyMile EZ10 od francouzského výrobce Ligier, který již slouží nebo se chystá do provozu například v Paříži, v Helsinkách, v Rouenu i jinde. Tento minibus je 3,9 m dlouhý a 2,7 m vysoký a má standardní přepravní kapacitu 6 sedících. Asynchronní elektromotor mu umožňuje maximální rychlost 40 km/h a cestovní rychlost 20 km/h. Lithium-iontové (LiFeP04) baterie vystačí na 14 hodin provozu. Nabíjení baterií probíhá proudem 16 A při napětí 110 V – 230 V. K charakteristickým rysům tohoto vozidla patří obousměrný provoz – minibus tedy nemá jednoznačnou příď nebo záď a může se otáčet prakticky na místě.

Tento autonomní minibus (viz foto) jezdí ve smíšeném provozu po 660 m dlouhé trase mezi náměstím Neuer Marktplatz a lázněmi Rottal Terme s mezilehlou zastávkou Artrium. Minibus je v provozu od 8 do 18 hodin s výjimkou extrémních povětrnostních podmínek. Jezdí rychlostí 15 km/h (čili zhruba průměrnou rychlostí cyklisty), celá cesta tak trvá přibližně 5 minut. Minibus je doprovázen asistentem. Přeprava je zdarma.

Od roku 2018 je plánováno prodloužení trasy o 1,4 km z Rottal Terme k nádraží. Zároveň bude uveden do provozu druhý minibus. Jejich oběhy budou synchronizovány s jízdním řádem železnic tak, aby autonomní minibus vždy očekával cestující při příjezdu vlaku.

Celý projekt je provozován ve spolupráci s okresem Rottal-Inn, městem Bad Birnbach, výzkumným a zkušebním ústavem TÜV Süd a dodavatelem vozidel EasyMile. Je součástí nového produktu DB uváděného pod značkou Ioki a zaměřeného na mobilitu na vyžádání. Německé železnice v rámci tohoto víceletého projektu hodlají vyzkoušet, jak jejich cestující budou akceptovat dopravu vozidly bez řidiče, a lépe se seznámit s příslušnými technologiemi

Jak patrno, nejde tu tedy primárně o politický marketing města nebo okresu, ale především o perspektivy vyvíjejícího se přepravního trhu, který mohou oslovit moderní technologie.

redakce Smartcityvpraxi.cz

.

.

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

.

.

 

.

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.