cz  Czech      uk  EN

Škoda Vagonka dodá Českým drahám čtrnáct nových vlaků

original

Škoda Vagonka uzavřela kontrakt na dodávku čtrnácti jednopodlažních elektrických jednotek „z rodiny Panterů“ v úpravě pro meziregionální a dálkovou dopravu. Nové moderní vlakové jednotky za 2,6 miliardy Kč budou vyrobeny v letech 2015 a 2016. Nasazeny budou na vnitrostátní rychlíkové linky.

RegioPanter 3

ilustrační foto: Škoda Transportation

„Českým drahám bude dodáno deset pětivozových a čtyři kusy třívozových elektrických jednotek s kapacitou 350 a 200 sedícících cestujících. Budou určeny pro osobní meziregionální a dálkovou dopravu v ČR na elektrifikovaných tratích s napájecím napětím 3 kVDC a a 25 kV AC s maximální rychlostí 160 km/h. Nové jednotky vycházejí z osvědčené koncepce elektrických jednotek RegioPanter,“ říká obchodní ředitel Škoda Vagonka Ivo Gurňák.

RegioPanter 2

ilustrační foto: Škoda Transportation

Soupravy budou nízkopodlažní, což ulehčuje nástup nejen osobám se sníženou pohyblivostí především vozíčkářům a seniorům, ale i maminkám s dětmi. Oproti současnému provedení RegioPanterů budou v každém voze pouze jedny dveře pro nástup. Zároveň bude nástupní prostor oddělen od oddílů pro cestující vnitřními elektricky ovládanými dveřmi.

Interiér bude uzpůsoben pro dálkovou přepravu a to nejen komfortnějšími sedadly 1. a 2. třídy, ale kompletním interiérem s místy pro uložení velkých zavazadel, zvýšeným počtem míst pro přepravu kol a speciálními oddíly pro cestující s malými dětmi.  Celý vlak bude klimatizovaný.  Samozřejmostí je i moderní audiovizuální informační systém s LCD, WiFi nebo elektrické zásuvky pro PC. Soupravy budou navíc vybaveny rezervačním systémem a to nejen na rezervaci míst pro cestující, ale i pro rezervaci míst na kola.

„V současné době je v příměstské a regionální dopravě v krajích ČR v provozu již 21 souprav vozidel RegioPanter. První vozidla byla nasazena do provozu na podzim 2012. Dalších pět souprav pro Jihomoravský kraj bude dodáno v průběhu letošního roku. Navíc máme ambice uspět s dodávkami vozidel z rodiny Panterů i v zahraničí, a to kromě zemí střední a východní Evropy, zejména na německém trhu,“ dodává Ivo Gurňák.

 

Škoda logo

Společnost Škoda Transportation je jednou z předních evropských firem v oboru dopravního strojírenství. Mezi její výrobky patří především nízkopodlažní tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, soupravy metra, trolejbusy, ale i trakční motory či kompletní pohony pro dopravní systémy. Tržby skupiny se každoročně pohybují okolo 15 miliard korun a stabilně už několik let zaměstnává zhruba čtyři tisíce lidí. Škoda Transportation má několik dceřiných společností nebo společných podniků nejen v České republice, ale i v Číně, Polsku, Maďarsku, Rusku a Německu. Jen díky vysokým investicím do výzkumu a vývoje může Škoda Transportation přicházet pravidelně na trh s novými a moderními produkty, které si úspěšně nacházejí své místo na zahraničních trzích. Do výzkumu a vývoje investovala společnost za poslední 3 roky přes 3 miliardy korun.

 

TZ: Škoda Transportation

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.