cz  Czech      uk  EN

Scania testuje rychlé bezdrátové nabíjení elektrobusů v městském provozu

Ve Skandinávii se v současnosti zavádí první autobusová linka s bezdrátovým (indukčním) nabíjením na zastávkách. V rámci snahy o hledání nových udržitelných řešení veřejné dopravy ve městech bude ve švédském Södertälje jezdit nově vyvinutý elektrický hybridní autobus Scania jako součást pravidelné městské dopravy.

Tato technologie se ve skandinávských zemích testuje úplně poprvé. Samotný autobus, jakož i řešení autobusové zastávky jsou součástí výzkumného projektu, na kterém společnost Scania spolupracuje se Stockholmským dopravním podnikem SL, energetickou společností Vattenfall, vedením města Södertälje a s Královským technologickým institutem (KTH). Cílem tohoto projektu, částečně financovaného Švédskou energetickou agenturou, bylo vyvinout tichý a udržitelný systém veřejné dopravy.

Vůbec poprvé se tato technologie testuje v extrémnějších klimatických podmínkách, které tento typ infrastruktury musí zvládnout, aby se mohl efektivně využívat i v severnějších částech světa. Bezdrátové nabíjení na autobusových zastávkách znamená, že autobus zaparkuje nad nabíjecím segmentem umístěným pod povrchem silnice na nabíjecí stanici a nabíjení se spustí automaticky. Konstrukční řešení indukční technologie bylo upraveno tak, aby nenarušovalo stávající městské prostředí, přičemž je v podstatě neviditelné. Sedm minut bezdrátového nabíjení stačí na pokrytí celé 10 kilometrové trasy, kterou musí autobus v Södertälje projít.

„Elektrický hybridní autobus vytvořen v rámci tohoto projektu představuje technologický směr přinášející ekologičtější dopravní řešení. Technologie indukčního nabíjení je nesmírně tichá a zároveň neviditelná. Praktické testy v Södertälje jsou mimořádně důležité s ohledem na rozhodnutí, před kterými společnost i automobilový průmysl stojí v souvislosti s eliminací emisí a snižováním hlučnosti dopravy v citlivém městském prostředí,“ řekla Hedvig Paradisová, projektová manažerka, která zastupuje společnost Scania v rámci zmíněného výzkumného projektu.

Náklady projektu bezdrátového nabíjení na autobusových zastávkách dosahují více než 38 milionů švédských korun, z čehož společnost Scania investovala 22 milionů. Švédská energetická agentura poskytla příspěvek na financování výzkumu ve výši téměř 10 milionů švédských korun, které si rozdělí Královský technologický institut, společnost Scania a dopravní podnik SL.

Jde o jeden z množství projektů, které společnost Scania realizuje ve snaze nalézt řešení udržitelné městské dopravy pro budoucnost,“ řekl Anders Grundströmer, vedoucí nedávno spuštěné iniciativy udržitelných městských řešení od společnosti Scania. „Snažíme se určit potřeby měst a vytvořit ekologické, rychlé, bezpečné a úsporné dopravní řešení, založené na lokálně vyráběných alternativních palivech, včetně elektrifikace.“

Elektrifikace dopravního sektoru bude vyžadovat různé technologie a řešení, a to z hlediska místa i způsobu nabíjení vozidel. Nabíjení může probíhat v době, kdy vozidla stojí v depu nebo na zastávce, případně během provozu. Možné řešení pro nabíjení během provozu zahrnují nabíjení kabelovým systémem ze sítě prostřednictvím sběrače nebo indukční nabíjení, případně kombinace těchto metod.

Výběr vhodného řešení závisí na konkrétním dopravním úkolu. Velikost a hmotnost akumulátorů, které se mohou nacházet ve vozidle, například rozhoduje o tom, do jaké míry musí nabíjení probíhat během provozu.

Autobus, který společnost Scania otestuje v rámci městské dopravy v Södertälje, je hybridní autobus. To znamená, že je vybaven technologií, která umožňuje, aby se jeho akumulátory nabíjely i během provozu pomocí brzdné energie. K nabíjení může přispívat i spalovací motor autobusu poháněný nefosilními palivy.

TZ: Scania

Další informace o elektrických řešeních společnosti Scania najdete na stránce www.scania.com/electrification.

,

Elektromobilita ve veřejné dopravě má na portálu BusPress vlastní rubriku, čtěte ZDE

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.