cz  Czech      uk  EN

Rychlonabíjení TOSA u elektrobusů v Ženevě

TOSA Geneve

Systém kloubových elektrobusů s rychlonabíjením TOSA se rozšiřuje v Ženevě

Dopravní systém kloubových elektrobusů Hess s „bleskovým dobíjením“ ABB TOSA, který je od roku 2013 v provozu v Ženevě, se na základě úspěšného provozu bude rozšiřovat na další linku MHD v tomto městě. V polovině července 2016 podepsali ženevský provozovatel městské dopravy Transports Publics Genevois (TPG) a švýcarský výrobce autobusů a trolejbusů Hess se společností ABB smlouvy na standardní komerční dodávku tohoto nabíjecího systému spolu s jeho vozidlovou částí a trakční výzbrojí pro 12 kloubových elektrobusů (viz foto). Celková cena za tyto dodávky činí v přepočtu cca 390 mil. Kč.

Nabíjení technologií ABB TOSA probíhá takto (viz schéma níže):

244-Schema

  1. a) ve vybraných zastávkách, při využití superkapacitoru (tzv. flash), po dobu 15 s výkonem 600 kW (v připravovaném provedení pro novou linku v Ženevě); připojení k nabíjecí stanici trvá méně než vteřinu,
  2. b) na konečných zastávkách po dobu cca 4 až 5 minut výkonem 200 kW,
  3. c) v depu po dobu 45 minut výkonem 50 kW.

Přenos energie zajišťuje bezobslužné robotické rameno ARCS naváděné laserem. Základní komunikaci vozidla se zastávkou zajišťuje systém GPS.

Vozidlem je 18,75 metru dlouhý kloubový elektrobus Hess o kapacitě 143 cestujících, vybavený trakční výzbrojí ABB a vozidlovou částí systému TOSA. Pohon vozidla zajišťují dva trakční vodou chlazené elektromotory s permanentními magnety od ABB. Součástí trakční výzbroje jsou trakční baterie o kapacitě 40 kWh umístěné na střeše vozidla, integrované trakční a netrakční měniče a energetický management.

Dopravní systém využívající technologii ABB TOSA byl uveden do provozu v roce 2013 v Ženevě, kde se používá na lince č. 5 spojující letiště s hlavním městským veletržním výstavištěm. Linka má délku 8,8 km a celkem 42 zastávek, z toho 12 je osazeno dobíjením ABB TOSA. Elektrobusy zde překonávají převýšení 380 až 460 m.

Novou linkou, na níž budou tyto elektrobusy nasazeny, je 13 km dlouhá linka č. 23 spojující ženevské letiště s předměstími na jihu. Tato linka, dosud provozovaná dieselovými autobusy, bude uzpůsobena tak, aby nabídla rychlé spojení města s nově budovaným předměstím Praille-Acacias-Vernet, kde se bude nacházet 11 tisíc bytů a kancelářské prostory pro cca 11 000 zaměstnanců. Po svém zprovoznění v roce 2018 zde budou tyto kloubové elektrobusy jezdit v 10minutovém intervalu a předpokládá se, že denně přepraví více než 10 000 cestujících.

Kromě zmíněné trakční výzbroje a vozidlové části systému TOSA pro výrobce vozidel dodá ABB dopravci nabíjecí infrastrukturu, čítající celkem 13 rychlonabíjecích stanic na lince, tři nabíjecí stanice na konečných zastávkách a čtyři nabíjecí stanice pro depo.

Součástí obou dodávek – pro autobusového výrobce a pro dopravce – bude i pětiletá smlouva na zajištění údržby.

Toto rozšíření systému TOSA je zajímavé nejen z technického, ale i z obchodního pohledu. Ukazuje, že systém TOSA přechází z experimentálního ověřování v rámci inovačního projektu do sériové dodávky podle běžných obchodních pravidel. Dále ukazuje, že tento systém se uplatní zejména u velkokapacitních dopravních systémů, odpovídajících velikostí poptávky spíše trolejbusům nebo lehké městské železnici, než autobusům.

Pro Ženevu s cca 200 tisíci obyvateli a světovým významem znamená využívání systému TOSA další významný krok k rozvoji konceptu smart city.

redakce Proelektrotechniky.cz

Animace systému TOSA je ke zhlédnutí zde

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.