cz  Czech      uk  EN

RTO Klub se představil opět v Lešanech a opět báječná podívaná

Nedalo mi to a sobotu jsem vyrazil se podívat na již 24. sraz českých historických autobusů, který se opět vrátil na svoji tradiční původní štaci do prostor Vojenského technického muzea v Lešanech. Jako vždy to byla skvělá podívaná a pro nás starší nostalgické vzpomínání. Do muzea v Lešanech dorazilo celkem 21 autobusů, možná trochu škoda, tentokrát ani jedno RO. Je ale fajn opět vidět autobusy, ve kterých jsem kdysi sedával za volant a strávil s nimi parádní část svého profesního života. Ertťák je fenomen, který si lidé během času z idealizovali.

Trochu se usmívám, když slyším zkazky o jeho spolehlivosti s minimálními závadami, vzpomínám, kolikrát a jak často jsem opravoval neskutečné množství nejrůznějších závad. Přesto přes všechno, souhlasím Erťák je legenda a nejkrásnější autobus se kterým jsem se kdy setkal. Možná dobrá zpráva je, že opět začínám fotit další RTO kalendář pro rok 2024, který se představí na letošním veletrhu CZECHBUS v pražských Letňanech v listopadu.

text, foto: Zdeněk Nesveda

RTO klub

Klub českých historických autobusů (KČHA) – RTO Klub je zájmovým sdružením vytvářejícím podmínky pro činnost osob v oblasti historických autobusů české výroby, který úzce spolupracuje s organizacemi zabývajícími se sběratelskou, restaurátorskou a muzejní činností v této oblasti.

Klub byl založen spontánně skupinou nadšenců a příznivců historických autobusů na sklonku roku 1999, oficiální registraci získal v roce 2001. KČHA – RTO Klub je jediným a současně nejdéle působícím celorepublikovým otevřeným subjektem se zmíněnou činností. Jednou ročně pořádá v hlavní sezóně celostátní sraz se zahraniční účastí, který je jakousi jednodenní presentací a poctou nádherným tvarům starých karoserií. Po skončení sezóny klub pořádá dvoudenní výjezdní zasedání pro členy klubu za účelem společně trávených chvil spolu s poznáváním technických či jinak souvisejících pamětihodností. Dvakrát do roka svolává členskou základnu a dle možností členů pořádá klubové výlety. Klub si neklade za cíle dosahovat met profesionálních společností ani jim nijak konkurovat, jeho činnost jede jinou cestou, založenou na ryze dobrovolné bázi negenerující žádný zisk.

RTO Klub

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.