cz  Czech      uk  EN

První sériově vyráběný autobus EURO VI na světě v Praze!

Mercedes Travego Edition 1 - Euro VI
Mercedes Travego Edition 1 – Euro VI

Mercedes Travego Edition 1 s motorem, který splňuje emisní normy EURO VI, měl premiérové představení 25. května 2012 také v Praze, v sídle firmy Mercedes-Benz v servisním centru společnosti EvoBus Bohemia v Ruzyni. Nové  Travego se na první pohled od svých předchůdců příliš neliší. Autobusy s výrazně nadčasovým designem známe z našich silnic již od roku 2004. Pro Travego je typický tvar tupého klínu, příď se opticky svažuje a dodává autobusu nepřehlédnutelnou podobu. Charakteristická linka klínu je ještě podtržena zužujícím se profilem bočního zasklení. Vystavený prémiový model vyniká zejména nápadným elegantním lakováním v provedení matného metalického laku v odstínu „šedozeleného mechu.“  Stylizovaná kresba na boku symbolicky připomíná dobu, kdy si roku 1886 Karl Benz nechal patentovat svůj první  Motorwagen.

Nejvýraznějšími změnami u nového Euro VI,
jsou nápadné odvětrávací výdechy chlazení motorového prostoru v zadním panelu. Pod kapotou se skrývá motor další generace, robustní, již na první pohled odlišný od motorů, na které jsme u Mercedesu běžně zvyklí.  Vyplňuje takřka celý prostor motorové části, výrazně mohutnější chladicí jednotka je u tohoto modelu netradičně umístěna na pravě straně.  Všímáme si rozvodu hasicího potrubí a trysek, umístěných na exponovaných místech, kde hrozí možnost přehřátí.

Nový ekologicky šetrný motor Blue Efficiency  Power
pochází z aktuální konstrukční řady pohonných jednotek Mercedes OM 471. Řadový stojatý šestiválec o objemu 12,8 l disponuje úctyhodným výkonem 350 kW (476 HP). Vysoká hodnota ideální křivky maximálního kroutícího momentu 2 300 Nm při 1100 otáčkách za minutu dodává autobusu skvělé jízdní vlastnosti ve všech režimech. Autobus vyniká dynamickým rozjezdem díky optimálnímu  nastavení primárních hodnot a neztrácí výkon ani ve strmých stoupáních. Maximum výkonu je možné využít i při režimu jízdy v nízkých otáčkách 900 až 1000 otáček za minutu. Při uvedení nového motoru Euro VI na trh přichází Mercedes zároveň s novým automatickým převodovým agregátem GO 250-8 PowerShift, který koncepcí vychází z osvědčeného typu GO 240-8. Hnací ústrojí v kombinaci s novou automatickou převodovkou zaručuje úsporný provoz, takřka nulové emisní zatížení a vyrovnaný tichý chod.

Bezpečnostní systémy jsou pro Mercedes příznačné
Komfort a bezpečí  je u Mercedesu dlouhodobou prioritou, na kterou jsme si rádi rychle přivykli. Důležitý z našeho pohledu je pro zajištění aktivní bezpečnosti elektronický program stability ESP včetně systémů antiblokovacího ABS a protiprokluzového ASR, brzdového asistentu BAS a omezovače rychlosti s funkcí brzdícího tempomatu DBL. Úplnou novinkou je integrovaný hydrodynamický, odlehčený retardér, kde medium olejové lázně nahradila voda chladícího systému motoru. Nový retardér dosahuje značného brzdného účinku až 3 500 Nm. Do bezpečnostní výbavy patří mimo jiné také technologie  Active Brake Assist 2, která zabrání střetu se stojící překážkou nebo pomalu jedoucím vozidlem.  Zařízení  Assist  je funkční v celém rozsahu, od rozjezdu až do maximální rychlosti 100 kilometrů za hodinu. Funguje na bázi radaru, sleduje celý prostor v jízdním pruhu před vozidlem ve vzdálenosti 0,25 – 200 m, v případě nebezpečí autobus zabrzdí. Celá situace se monitoruje na displeji v zorném poli řidiče.

Rozložení váhy a optimalizace hmotnosti
Revoluční technologie pro zajištění menší ekologické zátěže, oproti standardním modelům Travego, zvyšuje celkovou hmotnost autobusu o téměř tři sta kilo. Pro zachování stávající kapacity počtu cestujících přistoupili konstruktéři k váhovým úsporným opatřením u klimatizace, zasklení, ale také u kovových uchycení a rámů sedadel, které nahradily slitiny hliníku. Došlo také k počítačovému přehodnocení síly profilů v podvozkové části.  Pro lepší rovnoměrné rozložení váhy se palivové nádrže přestěhovaly před přední nápravu.

Inovační změny na pracovišti řidiče
Na první pohled nás upoutá nový multifunkční volant, kde jednoduchá struktura menu ovládacích prvků znázorněna piktogramy zjednodušuje ovládání některých funkcí a indikací kontroly systémů. Původní páku řazení na přístrojové desce nahradilo sdružené ovládání na sloupku řízení s typickým značením jednotlivých funkcí manuálního a automatického režimu převodovky D/N/R(vpřed/neutrál/zpátečka) M – manuální ovládaní. Ovladač zároveň slouží také i pro funkci retardéru. Startování zajišťuje funkce nového elektronického klíče spolu s dvoupolohovým tlačítkem Start/Stop.

Základní technická specifikace
• Délka/šířka/výška 14 030/2 550/3 710 mm
• Rozvor 7 110/1 350 mm
• Přesah vpředu/vzadu 2 800/2 770 mm
• Zavazadlový prostor mezi nápravami 11,0 m³
• Objem nádrže/adblue  490/40 l
• Poloměr otáčení obrysový 23 800 mm
• Poloměr otáčení stopový 19 630 mm
• Motor: Mercedes-Benz OM 471 LA, přeplňovaný řadový šestiválec s technologií BlueEfficiency  Power. Zdvihový objem 12 810 cm³, 4 ventily na válec, emisní stupeň Euro VI, výkon 350 kW  (476 hp) při otáčkách 1 800/min, točivý moment 2 300 Nm při 1 100 ot./min
• Převodovka: Mercedes GO 250-8 PowerShift, plně automatizovaná osmistupňová převodovka,  převody 6,57-0,63
• Nápravy: vpředu nezávislé zavěšení kol, rejd max. 58 stupňů, hnací náprava Mercedes-Benz  HO6, převod 3,909, vlečená náprava nezávislé zavěšení kol, aktivně řízená
• Brzdy: Dvouokruhová tlakovzdušná brzdová soustava, elektronicky řízený brzdový systém EBS,  kotoučové brzdy na všech kolech, sekundární retardér, motorová brzda, antiblokovací systém  ABS, protiprokluzová regulace ASR, brzdový asistent BA, omezovač rychlosti s funkcí  brzdného tempomatu DBL

text, foto:  Zdeněk Nesveda
použité materiály TZ:  Mercedes-Benz

Mercedes Travego Edition 1 Euro VI

VIDEO: Mercedes Travego Edition 1 – Euro VI

Komentáře uzavřeny.