cz  Czech      uk  EN

Praha modernizuje tramvaje T3 vyráběné v 60. – 90. letech minulého století

Zmodernizovaná tramvaj T3, legenda vyráběná v 60. – 90. letech minulého století v pražském ČKD Tatra. (foto:DPP)

Zmodernizovaná tramvaj T3, legenda vyráběná v 60. – 90. letech minulého století v pražském ČKD Tatra. (foto:DPP)

 

Zmodernizovaná tramvaj typu T3R.PLF vyjela do provozu s cestujícími. Od tohoto týdne jezdí v provozu s cestujícími zmodernizovaná tramvaj typu T3R.PLF ev. č. 8284 z vozovny Strašnice, jež má nově nízkopodlažní střední část. Tato tramvaj bude jezdit na lince č. 13. Má staronový vzhled, který (stejně jako v minulé verzi) navrhoval architekt Patrik Kotas. Novinkou jsou i dveře pro cestující se signalizačními LED lištami.

 

Jedná se již o podruhé zmodernizovanou tramvaj T3, legendu vyráběnou v 60. – 90. letech minulého století v pražském ČKD Tatra. Vozidlo prošlo designovou změnou interiéru a exteriéru oproti současným stejným typům. Po úpravě za 8,4 mil. Kč tak změnila podobu zvenku i zevnitř. Tato tramvaj má sníženou střední část, které se slangově říká „wana“. S ní jezdí v Praze již 33 tramvají. Tato úprava umožňuje snadnější přepravu vozíčkářů, kočárků či snazší přístup seniorům. DPP tímto krokem rozšiřuje bezbariérové cestování v MHD.

„Modernizace je ekonomicky velmi efektivní varianta, zejména s ohledem na fakt, že díky úpravám bude vůz bezpečnější a přístupnější pro všechny, kteří mají znesnadněný pohyb. Tramvaj T3 lze navíc považovat za jeden ze symbolů pražské veřejné dopravy,“ řekl Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas.

„Základní změnou vozu je, že dostal novou nízkopodlažní skříň. Bylo velkou chybou, že ještě před deseti lety se zbytečně kupovaly vysokopodlažní skříně. DPP potřebuje mít k dispozici nízkopodlažní vozy pro noční linky, na nichž jezdí prozatím jen jednovozové vlaky,“ uvedl Jan Šurovský, technický ředitel DPP.

Významným novým bezpečnostním prvkem pro zvýšení bezpečnosti cestujících jsou nové dveře, které jsou osazeny LED lištou. Ta barevně informuje cestující při nastupování a vystupování, resp. o stavu a režimu dveří. V době, kdy bude možné nastupovat a vystupovat, bude svítit zeleně. Při zadání ukončení nástupu a výstupu pro cestující (řidičem tramvaje) pak červeně. Jiná takto vybavená tramvaj v Praze zatím nejezdí. Toto technické opatření by mělo eliminovat případy sevření cestujících dveřmi.

„Díky nové úpravě tramvaje T3 můžou jezdit ještě dalších šestnáct až dvacet let. Nyní budeme testovat v provozu pilotní vůz,“ uvedl Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel Tramvaje.

Pilotní vůz vznikl v Krnovských opravnách a strojírnách z původního vozu ev. č. 8156. Na základě tohoto pilotního projektu vyhodnotí DPP správnost záměru a v druhé polovině roku 2017 rozhodne o možném rozšíření počtu těchto tramvají (mohlo by připadat v úvahu až 90 tramvají T3 R.P).

TZ DPP

 

Stálá rubrika DPP na portálu BusPress, čtěte zde…

 

.

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

.

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.