cz  Czech      uk  EN

Praha 8 si v sobotu 27. května připomene operaci Anthropoid

Letos si připomínáme 75. výročí vojenské operace operaci Anthropoid proti zastupujícímu říšskému protektorovi Heydrichovi

Letos si připomínáme 75. výročí vojenské operace operaci Anthropoid proti zastupujícímu říšskému protektorovi Heydrichovi

 

Praha 8 si v sobotu 27. května připomene operaci AnthropoidLetos si připomínáme 75. výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Heydrichovi.

 

Letos si připomínáme 75. výročí vojenské operace operaci Anthropoid proti zastupujícímu říšskému protektorovi Heydrichovi (foto: Praha 8)

Letos si připomínáme 75. výročí vojenské operace operaci Anthropoid proti zastupujícímu říšskému protektorovi Heydrichovi (foto: Praha 8)

 

Dne 27. května 1942 v 10.35 hod. zaútočili dva vojáci československého zahraničního odboje, výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík, v kobyliské zatáčce pod Vychovatelnou na projíždějící automobil se zastupujícím říšským protektorem a smrtelně ho zranili (zemřel v nemocnici na Bulovce o 8 dní později). Jednalo se o hrdinský čin, který neměl v nacisty okupovaných zemích obdoby. Heydrich byl třetím nejvýše postaveným mužem Velkoněmecké říše a jeho likvidace byla největším úspěchem odboje proti tak vysoce postavenému činiteli.

Po 75 letech chceme uctít hrdinský čin obou výsadkářů i jejich podporovatelů z řad domácího obyvatelstva, z nichž řada za svou pomoc zaplatila životem svým i svých blízkých. Městská část Praha 8 si na pátek a sobotu 26. a 27. května 2017 připravila sérii akcí, které mají být připomínkou události, která se tedy odehrála na jejím území.

Vrcholem série bude rekonstrukce vojenského útoku na Heydricha, která proběhne v sobotu 27. května od 10.25 hod. (tj. i čas bude odpovídat vojenskému útoku) a komentovat ji bude badatel, specialista na československý odboj za II. světové války Jiří Padevět. Akce se uskuteční na jiném místě než v roce 1942, a to u tramvajové zastávky U kříže v Libni.

„Vzhledem k tomu, že původní zatáčka v Kobylisích, v níž k vojenskému útoku proti Heydrichovi došlo, již od 80. let 20. století neexistuje v souvislosti s výstavbou mimoúrovňové křižovatky Vychovatelna, rozhodli jsme se uskutečnit rekonstrukci tohoto činu v zatáčce u tramvajové zastávky U kříže, která se té původní dispozičně podobá,“ vysvětluje výběr místa zástupce starosty městské části Praha 8 Radomír Nepil a dodává: „V rámci partnerství poskytne Dopravní podnik Hlavního města Prahy dvě dobové tramvaje, které dodají rekonstrukci na autenticitě. Bude se jednat o motorové vozy z roku 1932 a vlečný vůz z roku 1908 s dobovým zatemněním oken proti leteckým útokům.“

Sobotní odpoledne bude věnováno doprovodnému programu, který připomene tehdejší dobu nejen v Protektorátu Čechy a Moravy, ale i u československých jednotek ve Velké Británii.

Zpestřením vzpomínkové akce budou: promítání československého filmu Atentát z roku 1964 pod širým nebem na nádvoří Libeňského zámku, hudební vystoupení skotské dudácké kapely The Rebel Pipers v britských uniformách, a závěrečný koncert military-county kapely Taxmeni.

 

Letos si připomínáme 75. výročí vojenské operace operaci Anthropoid proti zastupujícímu říšskému protektorovi Heydrichovi (foto: Praha 8)

Letos si připomínáme 75. výročí vojenské operace operaci Anthropoid proti zastupujícímu říšskému protektorovi Heydrichovi (foto: Praha 8)

 

Program:

Pátek 26. května
21.00 hod. – promítání československého filmu ATENTÁT (1964, režisér: Jiří Sequens)
kde: nádvoří Libeňského zámku, projekce Kinobusu Dopravního podniku Hlavního města Prahy
vstup zdarma

Sobota 27. května
9.30 hod. – odhalení pamětní desky manželům Ryšavým – účastníci odboje, oběti heydrichiády
kde: Gabčíkova 1224/4

10.25–10.45 hod. – rekonstrukce vojenského útoku na Heydricha
kde: zatáčka u zastávky tramvaje U kříže
komentuje badatel Jiří Padevět
Za účasti dobových tramvají: motorových vozů 2294 z roku 1932 a vlečného vozu č. 608 z roku 1908.

11.30–19.00 hod. – program před budovou Úřadu MČ Praha 8, U Meteoru 6

komentuje badatel Jiří Padevět. Za účasti dobových tramvají: motorových vozů 2294 z roku 1932 a vlečného vozu č. 608 z roku 1908.

12.15 hod. vystoupení skotské dudácké kapely The Rebel Pipers
12.30 hod. komentovaný výcvik Čsl. samostatné obrněné brigády
13.00 hod. komentovaná prohlídka tábora čsl. jednotky RAF
13.30 hod. scénka z Protektorátu. Periferie – ulice okupované Prahy
   
14.15 hod. vystoupení skotské dudácké kapely The Rebel Pipers
14.30 hod. komentovaný výcvik Čsl. samostatné obrněné brigády
15.00 hod. komentovaná prohlídka tábora čsl. jednotky RAF
15.30 hod. scénka z Protektorátu. Periferie – ulice okupované Prahy
   
16.15 hod. vystoupení skotské dudácké kapely The Rebel Pipers
16.30 hod. komentovaný výcvik Čsl. samostatné obrněné brigády
17.00 hod. komentovaná prohlídka tábora čsl. jednotky RAF
17.30 hod. scénka z Protektorátu. Periferie – ulice okupované Prahy

18.00–19.00 hod. – koncert kapely Taxmeni

Po celé odpoledne probíhá výstava: „Akce Anthropoid – někomu život, někomu smrt“ . Libeňská sokolovna.

Vstup na všechny akce je ZDARMA

K táboru Čsl. samostatné obrněné brigády:

Od července 1940 do srpna 1944 působila ve Velké Británii, vedle letců v řadách Královského letectva (RAF), i pozemní armáda. Z jejích řad se rekrutovali dobrovolníci do výsadkových kurzů, kteří byli následně vysazováni do Protektorátu Čechy a Morava, po celou válku. Původní záměr vytvořit z našich vojáků výsadkovou brigádu byl opuštěn a byla vytvořena nejprve Smíšená a následně v roce 1943 Čsl. samostatná obrněná brigáda, která se vylodila v Normandii a od října 1944 obléhala francouzský přístav Dunkerque a to až do německé kapitulace.

Součástí tábora bude následující technika:

  • originální štábní limousina Vauxhall 14hp z roku 1939
  • vojenskou dodávka Austin Tilly z roku 1943
  • dva malé britské nákladní vozy Bedford (valník a druhý jako cisterna na pitnou vodu)
  • malý štábní vůz Austin 8 v barvách RAF
  • nákladní vůz Chevrolet C15 Cadada
  • dva americké Jeepy

    K táboru čsl. jednotky v rámci RAF:

Součástí tábora bude model 1:1 SUPERMARINE SPITFIRE MK.IXc, kamufláž 313.československá stíhací peruť podoba z přelomu roku 1944–45.

Tento jednomístný stíhací letoun tvořil společně s Hawker Hurricanem základ stíhacího letectva zejména v první polovině války. Poté jej začaly doplňovat i jiné stroje. Konkrétní letoun je s kódovými písmeny RY-O, MJ979 – stroj plk. Jana Lašky († 26.04.1944 u zámku Rowlands ve V. Británii).

K bloku Protektorát:

Periferie – ulice okupované Prahy. Rekonstrukce života v ulicích Protektorátu se vstupy, které se mohly odehrát na pozadí operace Anthropoid.

Ulice a budovy městské periferie, plakáty s dobovou kulturní, politickou a vojenskou tématikou. Krejčovství – dílna švadleny, trafika, stanoviště protiletecké civilní obrany, pracoviště pomocného německého červeného kříže.

TZ: Praha 8

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.