cz  Czech      uk  EN

Den otevřených dveří Dopravního podniku v Praze již tuto sobotu

sor-4

Stalo se již tradicí, že se v průběhu září otvírá běžně nepřístupné zázemí Dopravního podniku hlavního města Prahy pro širokou veřejnost.

V letošním roce se bude konat populární Den otevřených dveří v sobotu 17. září 2016, a to v provozovnách Zličín, Řepy a Motol.

Uvedené areály byly veřejnosti naposled přístupné v roce 2012 – díky tomu si budete moci prohlédnout, jak se tato klíčová místa pražské hromadné dopravy v posledních čtyřech letech změnila. Samozřejmostí ve všech prostorách bude prezentace dostupné současné techniky, a to nejen vozů, ale i dalších technických nebo pomocných zařízení.

Depo Zličín

Na samém západním okraji Prahy se nachází depo Zličín, které je základnou pro nejmladší pražskou trať metra, „béčko“. Rozloha depa je 18,3 hektaru a svému účelu slouží od roku 1994, kdy byl zprovozněn provozní úsek metra z Nových Butovic na Zličín. Deponovací kapacita depa je v současné době 200 vozů metra, na kterou bylo depo rozšířeno v roce 2001. Součástí depa je i zkušební trať v délce 1805 metrů. V prostoru „malého“ depa jsou odstavovány vozy nezávislé trakční prostředky, které v nočních hodinách zajišťují údržbu tratí metra. Jednu ze svých základen má v areálu také Hasičský záchranný sbor Metro. I s jeho činností se budete moci seznámit, pokud zavítáte třetí zářijovou sobotu do depa.

Vozovna Motol

Vozovna Motol zahájila provoz na sklonku roku 1937, a tak si v příštím roce připomene osmdesát let svého fungování. V prosinci roku 1937 vypravovala tramvaje na linky číslo 5, 6, 9, 12, 15, 16 a 18. V první fázi byly postaveny dnešní haly 3 a 4, koleje 13 až 24, druhá část vozovny, první haly a koleje 1 až 12, byla dána do provozu na začátku padesátých let. V současné době jsou ve vozovně deponovány nejmodernější pražské tramvaje 15T. Vozovna Motol to však není jen vozovna, ale od roku 1962 je využívána také jako učňovská škola, v současné době jsou zde učebny i odborná pracoviště pro Střední průmyslovou školu dopravní Dopravního podniku hlavního města Prahy. Zajímavou kapitolou v historii vozovny je druhá poloviny sedmdesátých let 20. století, kdy byla dlouhodobě rekonstruována Plzeňská ulice, a tak vlaky odjížděly z vozovny provizorní tratí Kukulovou ulicí na Vypich.

Garáž Řepy

Garáž Řepy je nejmladší pražskou garáží autobusů. Už ve druhé polovině šedesátých let minulého století byl nedostatek garážovacích míst pro autobusy, jejich inventární stav během tří let (1965 až 1967) stoupl téměř dvojnásobně. Na levém břehu Vltavy byla jediná garáž, Dejvice, a tak bylo rozhodnuto o výstavbě moderního areálu v Řepích. Původně se plánovalo, že nová garáž začne sloužit v sedmdesátých letech, ale výstavba se prodlužovala, a tak první autobusy z moderní garáže vyrazily až v polovině srpna 1982. Příští rok si tak připomeneme 35 let fungování areálu, který již v současnosti už není na výspě Prahy. V současnosti už je opět jediná na levém břehu Vltavy, neboť garáž Dejvice byla v první dekádě 21. století zrušena. V současnosti je v Řepích garážováno více než 250 autobusů.

TZ: DPP

dpp-1

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

PRAHA TIP

PRAHA TIP, portál plný zajímavých informací nejen o dopravě – WWW.PRAHA-TIP.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.