cz  Czech      uk  EN

Počet autobusů na plyn (CNG) se za poslední 2 roky v Česku zdvojnásobil!

cng-czechbus_2

Městský autobus SOR BNG 12 s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

Před týdnem skončil v Praze veletrh CZECHBUS 2016. Uskutečnil se ve dnech 22. – 24. listopadu v Průmyslovém paláci v areálu Výstaviště Praha – Holešovice. Nikdy na tomto veletrhu v posledních letech nechyběly autobusy na stlačený zemní plyn (CNG), kterých jezdí dnes už více než tisíc v asi 50 ti českých městech. Plynové autobusy nechyběly na CZECHBUSU ani letos.

Nejmodernější autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) produkují o 95 procent méně jedovatého oxidu uhelnatého a zhruba o třetinu méně nespálených uhlovodíků, které jsou zdraví mimořádně škodlivé. Jsou také méně hlučné, a to až o 70 procent. Ročně se u nás registruje asi tisíc nových autobusů na všechna paliva.

„Města u nás dnes dlouhodobě preferují ze všech alternativních paliv právě CNG jako nejvhodnější palivo pro městskou hromadnou dopravu. V současné době jezdí v České republice více než tisíc CNG autobusů, za poslední dva roky se jejich počet zdvojnásobil“ říká Jiří Šimek, člen RadyČeského plynárenského svazu (ČPS).

CNG má pro dopravní podniky nejlepší ekologické i ekonomické parametry. Podniky s 30 autobusy mohou ušetřit ročně až přes deset milionů korun. Kromě finančních úspor jsou ale CNG autobusy vhodné pro městskou hromadnou dopravu zejména proto, že jezdí mimořádně tiše.

U motoru na CNG je spalování iniciované zapalovacími svíčkami a probíhá velmi jemně. „Nově nakupované CNG autobusy jsou většinou klimatizované, nízkopodlažní, produkují méně škodlivin a zejména jsou méně hlučné, a to o 50 procent vně vozidel a o 60 až 70 procent uvnitř autobusu,“ říká Jiří Šimek, člen Rady ČPS.
MAN Lion’s City CNG dokonce získal světové prestižní ocenění Bus of the Year 2015.

 

cng-czechbus_6

MAN Lion’s City CNG dvounápravový s délkou 15 m na veletrhu CZECHBUS 2016 na volné ploše pře Průmyslovým palácem, foto: Zdeněk Nesveda

„Ve světě je pořizování CNG autobusů dnes běžnou záležitostí. Například v říjnu letošního roku si objednal Madrid, ve kterém jezdilo již více než 700 CNG autobusů, dalších 109 a městu Los Angeles bylo v listopadu dodáno 900 nových bezprašných CNG autobusů,“ říká Jiří Šimek z ČPS.

I v Česku jdou nové CNG autobusy rychle na odbyt, tisícovka jich jezdí už asi v 50 ti českých městech. V oblasti Českotěšínska budou již od prosince tohoto roku jezdit autobusy jen na CNG. ČSAD Havířov také využívá co největší množství autobusů na CNG. Společnost nyní objednala dalších 39 nových autobusů na CNG a celkově tak bude v jejich regionu jezdit asi 150 autobusů poháněných CNG.

Prvních nových CNG autobusů se už začátkem prosince dočkají lidé, kteří cestují z Českého Těšína do Karviné, Třince, Jablunkova nebo Frýdku- Místku. Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou chce pořídit 17 bezbariérových autobusů do dvou let. Autobusy vyjdou na téměř 94 milionů korun, peníze na ně chce společnost získat z dotací. V nejvytíženějších českých městech, jakými jsou například Ostrava nebo Brno, už autobusy na CNG nahradily významný podíl těch původních s klasickými naftovými motory.

Právě Brno, také s pomocí evropských dotací na ekologickou dopravu, hodlá koupit v nejbližších letech dalších 60 autobusů na CNG za půl miliardy korun, už příští rok by mělo jezdit dalších 23. Těchto 60 nových autobusů sníží Brnu množství emisí o 20 tun za rok. A tím bude mít Brno více než polovinu ze všech 300 autobusů jen na CNG. ČSAD Kladno také předložilo projekt na nákup 27 dalších autobusů na CNG. Kroměříž plánuje, že během následujících čtyř let vymění všech 8 autobusů, které v současné době vlastní, právě za ty na CNG.

Nákup nových ekologických autobusů na CNG chystá i Dopravní podnik Karlovy Vary a České Budějovice. Toto město v jižních Čechách v následujících letech plánuje pořídit s využitím programů Evropské unie celkem 24 vozů na CNG. Žádost o dotaci ve výši přes 160 milionů korun hodlá předložit už do konce listopadu. I město Tábor se již několik let cíleně orientuje na provoz autobusů městské dopravy na CNG, a také i vozidel komunálních.

O historii využití CNG v městě, a hlavně v autobusové linkové i městské dopravě hovořil ve středu 23. listopadu tajemník Městského úřadu Tábor Lubomír Šrámek na veletrhu CZECHBUS. V jeho přednášce, v rámci doprovodného programu ve foyeru Levého křídla Průmyslového paláce, se posluchači dozvěděli i důležitá ekonomické vyhodnocení další důležité informaceo ekologických pozitivech i plánech dalšího rozvoje.

Český plynárenský svaz (ČPS)

je nezávislé sdružení firem a odborníků působících v plynárenství a souvisejících oborech. ČPS navázal v roce 1992 na bohatou činnost svých předchůdců, kteří v tehdejším Československu založili již v roce 1919 Československý plynárenský a vodárenský svaz a byli spoluzakladateli Mezinárodní plynárenské unie (IGU) v roce 1931. ČPS v současné době sdružuje 221 odborných sdružení a firem působících v plynárenství a 232 individuálních členů – ve velké většině špičkových plynárenských odborníků.

TZ: ČPS

Plynové kvarteto na veletrhu CZECHBUS 2016

cng-czechbus_1

SOR BNG 12 na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

 

cng-czechbus_3

SOLARIS Urbino 12 CNG, na veletrhu CZECHBUS 2016, foto, Zdeněk Nesveda

 

cng-czechbus_5

MAN Lion’s City CNG na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

 

cng-czechbus_4

Scania Citywide CNG, na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.