cz  Czech      uk  EN

Parciální trolejbusy ve Zlíně a Otrokovicích, správná cesta k čisté mobilitě

Škoda 26 Tr s nLTO bateriemi (foto: DSZO)

Parciální trolejbus Škoda 26 Tr s nLTO bateriemi (foto: DSZO)

 

Městská elektromobilita ve veřejné dopravě nemá nikdy jednoznačné řešení a najít to nejlepší pro danou aglomeraci bývá poměrně složité. Jednou z variant je cesta, pro kterou se rozhodli jít ve Zlíně a Otrokovicích a tou je prodloužení stávajících trolejbusových tratí prostřednictvím parciálních, bateriových trolejbusů. Dnes Dopravní společnost Zlín – Otrokovice (DSZO) vydala tiskovou zprávu o rozhodnutí zahájit provoz i na neelektrifikovaných částech frekventované linky č. 4, kde by se již v příštím roce mělo objevit sedm zbrusu nových parciálních trolejbusů, které dokážou ujet mimo trakci pouze na baterie až 12km. Je to příklad využití současné dobře zavedené dopravní struktury. Rozhodnutí předcházely testy, na základě, který vznikla podrobná studie ve které, autorka Ing. Ivana Hurtová, velice podrobně popisuje výhody a důvody proč zrovna parciální trolejbusy jsou optimální variantou ve Zlíně a Otrokovicích. Pro lepší pochopení záměru DSZO určitě zajímavou studii si vám doporučuji si přečíst.

Zdeněk Nesveda

 

STUDIE ke stažení v pdf : Studie – Zkušenosti s provozem parciálního trolejbusu

 

Trolejbusem čtverkou dojedete v příštím roce až k ZOO Lešná

Takřka revoluční změna nastane už někdy na podzim příštího roku v organizaci MHD v místních částech Kostelec, Štípa a Velíková. K ZOO Lešná budou jezdit trolejbusy linky 4. Zvýší se počet spojů, v dané lokalitě ubude decibelů hluku i emisí výfukových plynů.

„Podporujeme každé zlepšení dopravní obslužnosti MHD v místních částech, proto prodloužení trolejbusové linky 4 je krok správným směrem. Bude to velká změna, která přinese atraktivní a kvalitní dopravu bateriovými trolejbusy v místních částech Kostelec a Štípa. Co se týká četnosti spojů, polepší si kromě Kostelce a Štípy také Velíková,“ prohlásil radní Josef Novák, do jehož kompetencí patří DSZO.

Základní princip připravované změny spočívá v tom, že se současná trolejbusová linka 4 díky nasazení nových bateriových trolejbusů prodlouží z Vršavy mimo trolejové vedení až do Kostelce a Štípy a k ZOO Lešná. Trolejbusy poháněné elektrickou energií z akumulátorů tam budou zajíždět v pravidelném intervalu patnácti či dvaceti minut. Tak časté spojení prostřednictvím MHD s centrem města tato část Zlína ještě nikdy neměla. Dosavadní autobusy linek 34, 35, 36 jezdí tímto směrem víceméně nepravidelně a někdy i v hodinových či delších časových rozestupech.

Po návratu z nezatrolejovaného úseku trolejbusy linky 4 na Vršavě opět nasadí sběrače a během další jízdy pod trolejí se budou jejich baterie dobíjet na plnou kapacitu.

 

 

Na trolejbusovou linku 4 ze Zlína-Podhoří přes Vršavu až k ZOO Lešná naváže ve Štípě samostatná autobusová linka, která bude odtud jezdit v intervalu 30 nebo 40 minut do Velíkové. Tento autobus bude odjíždět z přestupní zastávky ve Štípě tak, aby navazoval na příjezd trolejbusu ze Zlína (zpravidla každého druhého spoje linky 4) a cestující zde nemuseli dlouho čekat. Stejný způsob dopravy z Velíkové do Zlína by fungoval i v opačném směru. Přitom zůstanou zachovány i některé dosavadní přímé autobusové spoje, které jezdí z Velíkové až do Otrokovic.

 

 

„K této významné změně v organizaci MHD k ZOO Lešná a do místních částí Kostelec, Štípa a Velíková nás vedou dobré zkušenosti s využíváním nových bateriových trolejbusů. Bez nutnosti budovat nákladné trolejové vedení můžeme prodloužit současnou trolejbusovou linku přibližně o deset kilometrů (součet obou směrů jízdy) a zajistit bezemisní a tichou MHD v pravidelných intervalech, kratších než dosud, obyvatelům Kostelce a Štípy,“ řekl ředitel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Josef Kocháň. DSZO tak reaguje na příchod nové techniky – trolejbusů s kapacitními trakčními bateriemi – a rychle využívá v praxi její nové možnosti, které bezbateriové trolejbusy neměly.

Základní podmínkou realizace tohoto projektu je pořízení sedmi nových bateriových trolejbusů. DSZO již vyhlásila výběrové řízení na jejich dodavatele. Předpokládá se, že nákup flotily nových vozů by se mohl uskutečnit během prvních tří čtvrtletí roku 2018, aby se někdy v podzimním období příštího roku změna systému dopravy v Kostelci, Štípě a Velíkové mohla spustit. Tato investice je součástí Integrovaného plánu rozvoje území Zlína a asi 80 procent nákladů by měla pokrýt dotace z prostředků EU.

TS: DSZO

 

Stálá rubrika elektromobilita na portálu BusPress, čtěte zde…

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.