cz  Czech      uk  EN

OpenSP – otevřená data ušetří peníze provozovatelům MHD v chytrých městech

Solaris Electric 3

Dopravní prostředky v městské dopravě jsou stále více vybavovány rozmanitými informačními systémy. Často se tak děje odděleně, a jejich souhrnná cena je přitom značná. Podle odhadů norské společnosti FourC, specializované na inovace a informační technologie, to může být až 10 % celkové ceny městského autobusu. Řešením, jak informační systémy v dopravních prostředcích zjednodušit a zároveň zefektivnit, může být platforma otevřených dat, jejíž využívání je typické pro koncept smart city.

Podle odhadů FourC lze ceny dílčích informačních systémů v průměrně „informatizovaném“ evropském městském autobuse odhadnout včetně nákladů instalace na téměř 23 tisíc €, tedy přes 0,6 mil. Kč. Tyto systémy zahrnují různé aplikace, zejména automatický jízdenkový odbavovací systém, informační systémy pro cestující, wi-fi ve vozidle, dohledové kamery, vozidlovou část dispečerských a řídicích dopravních systémů, diagnostické systémy vozidla nebo podporu ekologického a ekonomického řízení vozidla.

A je to právě koncept otevřených dat, který může uvedené informační systémy významně zefektivnit. Otevřenými daty přitom rozumíme slovní informace a čísla bezplatně a volně dostupná na internetu ve strukturované a strojově čitelné podobě, která jsou zpřístupněna způsobem, který jejich využití neklade zbytečné technické či jiné překážky. Formát a struktura otevřených dat tedy umožňují jejich hromadné zpracování pomocí informačních technologií při splnění potřebných právních náležitostí, a tedy i jejich používání v softwarových aplikacích.

Užití otevřených systémů, standardizovaného hardware a rozhraní a platformy pro otevřená data, která může sloužit jako základna pro všechny uvedené aplikace, představuje podle odhadů FourC náklady na hardware a instalaci v jednom vozidle přibližně 6 tisíc €, tedy něco přes 160 tisíc Kč. Jinými slovy, využití těchto technologií znamená potenciální úsporu cca 17 tisíc €, tedy téměř půl miliónu Kč na jedno vozidlo.

FourC na tuto výzvu odpovídá svým vlastním řešením, zvaným OpenSP (Open Service Platform for Public Transport and ITS, tedy otevřená servisní platforma pro veřejnou dopravu a inteligentní dopravní systémy). OpenSP se vyvíjí a zkouší v rámci stejnojmenného výzkumného projektu, který začal v březnu 2015 a potrvá do února 2018.

Správa FourC probíhá na cloudu. Aplikace pro tuto platformu lze programovat v jakémkoli jazyce využívajícím operační systém Linux. Kromě toho aplikace pro Android, Docker a OSGi lze v rámci tohoto systému snadno a bezpečně kombinovat při využití stejného standardního hardware, aniž by bylo třeba je adaptovat pro striktní rozhraní pro programování aplikací.

Systém je nyní v pilotním provozu ve čtyřech norských městech, čítajících dohromady přes milión obyvatel (tedy přes 20 % veškerého obyvatelstva v zemi). Tato města pokrývají všechna klimatická pásma této rozlehlé severské země, od Stavangeru na samém jihu přes Trondheim a Steinkjer ve středním Norsku až po Tromsö na dalekém severu. Není přitom náhodou, že zmíněná města Stavanger a Trondheim se hlásí ke konceptu smart city.

Výzkumným partnerem FourC v tomto projektu je norský výzkumný ústav SINTEF. Celkový rozpočet projektu 4 mil. € je financován ze smíšených zdrojů, zahrnujících příspěvek norské vlády skrze Norský výzkumný výbor. Dalšími financujícími partnery projektu jsou dopravně plánovací organizace AtB, veřejný dopravce Kolumbus, dodavatel informačních systémů EVRY, finanční společnost BankAxept a firma Nets specializovaná na podporu digitálních plateb. Přidruženými partnery projektu jsou norský region Nord-Tröndelag a dopravce Troms fylkestrafikk.

redakce Proelektrotechniky.cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.