cz  Czech      uk  EN

Ohlédnutí za veletrhem CZECHBUS 2021

Letošní CZECHBUS byl určitě jiný než všechny předchozí ročníky, důležité však je, že po roční pauze se uskutečnil. Promítla se do něj celková nepříznivá situace v naší zemi. Prakticky, až na výjimky, zde nebyl zastoupen sektor turistických autobusů a také výrazně byla menší návštěvnost dopravců prezentující tuto oblast. Co však bylo hodně pozitivní je představení množství novinek u velké většiny vystavovatelů prezentující autobusy pro pravidelnou dopravu. K vidění byl letos i rekordní počet autobusů s elektrickým pohonem. V menší míře se letos představily dodavatelé servisní techniky a ostatního sortimentu souvisejícího přímo s osobní dopravou.

Zatím se vám v kostce, prostřednictvím několika ilustračních fotografií, snažíme popsat atmosféru veletrhu a ukázat všechno, co tam bylo k vidění. K podrobnějším informacím o nejzajímavějších exponátech se je ještě v budoucnu určitě vrátíme.

Očekávanou novinku předvedla společnost SOR, první dva typy nové modelové řady s označením SOR IC, ICN a IBN, které nahradí stávající a budou k dispozici v délkovém provedení 9,5 m, 10,5 m a 12 m. Výrobce deklaruje, že první nové autobusy by měly být zařazeny do výroby už v polovině roku 2022.

Škoda Transportation, slavnostně představila elektrobus Škoda E’CITY 12M, jeden ze čtrnácti určený pro Prahu v nových barvách Pražské integrované dopravy. Druhým exponátem byla menší verze elektrobusu Škoda E’CITY 9M.

MAN ve světové premiéře ukázal nový meziměstský autobus MAN Lion´s Intercity LE 12. Dalším exponátem společnosti MAN TRUCK & BUS Czech Republic byl elektrický MAN NL 367 Lion´s City 12E a minibus MAN TGE.

SOLARIS měl ve své expozici autobus s vodíkovým pohonem Urbino 12 Hydrogen a malý elektrický autobus Solaris Urbino 9 LE electric.

SCANIA jako jedna z mála vystavovala zájezdový autobus Irizar I6S a také městský elektrobus Scania Citywide 12 M Electric

TURANCAR CZ představil jednu ze zajímavých novinek ISUZU. Na stánku výhradního distributora autobusů ISUZU do České republiky, měli návštěvníci možnost si poprvé prohlédnout třinácti metrový meziměstský autobus InterCiti s obchodním názvem KENDO s pohonem na stlačený zemní (CNG). KENDO je čerstvým držitelem dvou ocenění A’Design Award a Sustainable Bus Awards 2022 v kategorii InterCiti. Dalšími autobusy v expozici byla premiéra Grand Toro, nového modelu turistického autobusu, NovoCiti Life v současnosti nejprodávanější autobus z rodiny ISUZU BUS a jako připomínka na ještě dobré, cestovatelské časy, turistický autobus VISIGO.

VOLVO, přivezlo jako jedno z mála společností, zájezdový autokar, dvoupatrový skvost, VOLVO 9700 DD a na venkovní ploše byl vystavený městský autobus Volvo 7900 Hybrid.

EvoBus se na veletrhu prezentoval autobusem s elektrickým pohonem Mercedes-Benz eCitaro s průběžným dobíjením prostřednictvím pantografu. Na venkovní ploše byly vystavené další koncernové autobusy, Setra S 415 LE business a meziměstský autobus Mercedes-Benz Intouro.

Klub českých historických autobusů (KČHA) – RTO Klub je tradičním vystavovatelem, připomíná naší bohatou historii výroby autobusů. Představil tři členské autobusy, Škoda 706 RTO Lux, Škoda 706 RTO pojízdnou prodejnu a Škoda 706 RO.

To je asi velmi stručný výčet nejzajímavějších novinek, mimo kterých, bylo na veletrhu ještě mnoho dalšího zajímavého k vidění včetně expozic informačních a odbavovacích technologií, servisní techniky a nádherně zrenovovaných veteránů. Určitě se ještě k ostatním vystavovatelům postupně vrátíme. CZECHBUS je pro všechny příznivce dopravy a autobusů pohlazením, zajímají se o něj nejen odborníci, ale i nadšenci, milovníci věcí v pohybu a šotouši. CZECHBUS je výkladní skříní toho nejlepšího, co nám autobusový trh nabízí a zároveň je největším setkáním dopravních odborníků z výrobci a distributory.

Zdeněk Nesveda

Tagy: , , ,

Komentáře uzavřeny.