cz  Czech      uk  EN

Elektrobus SOR ohromil návštěvníky na veletrhu CZECHBUS 2016

sor-electric-12_12

Elektrobus SOR NS 12, slavnostní premiéra na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

Nový elektrobus SOR se úplně poprvé představil na veletrhu IAA v Hannoveru, ale skutečnou slavnostní premiéru měl až na našem veletrhu CZECHBUS v Praze.

Výraz „ohromil“ není ani při nejmenším nadnesený, měl jsem možnost mluvit s mnoha lidmi přímo na výstavišti a většina z nich neskrývala nadšení nad celkovým ztvárněním nové koncepce městského elektrobusu SOR. Autor návrhu architekt Patrik Kotas vtisknul do vizáže nové karoserie SOR svým typickým rukopisem tvarově oblé prvky. Mám rád a líbí se mi velká vypouklá čelní prosklení na autobusech umožňující maximální výhled pro řidiče. Kotas zde, podobně jako u své tramvaje Škoda For City, ani tady sklem na čelní ploše rozhodně nešetřil. Tentokrát se nejedná u autobusu SOR o kosmetickou úpravu  faceliftu, ale skutečně o celkově zbrusu nové estetické i technické pojetí karosérie. Sympatické jsou opticky měkké příjemné tvary, propojené křivkami, které vytváří esteticky nádherně čistý celek z každého pohledu.

Všimněte si navazujících oblých křivek, které vynikají zejména na předních sloupcích, které začínají u prahu a plynule přechází až do střešních partií. Další co mě zaujalo je vysoké štíhlé boční okno, které řidiči umožňuje výhled do boku v celé výšce vedle předních dveří. Přední panel s obrovským vypouklým oknem se stylizovanými malými světlomety, doplněnými řádkem diod denního svícení vás zaujme svým uspořádáním, hned na první pohled.

sor-electric-12_5

Pan doc. Ing.arch. Patrik Kotas, může být skutečně pyšný, tak tohle se mu fakt hodně moc podařilo. foto: Zdeněk Nesveda

Nový SOR nyní disponuje i lepším vnitřním uspořádáním, interiér je celkově prostornější, vzdušnější a velkoryse řešený s maximálním komfortem pro cestující. Prostor se zvětšil i díky umístění baterií na střechu.

Autobus SOR se také poprvé v historicky dočkal velkých kol, které mimo jiné, přispívají k celkově robustnějšímu vzhledu a hlavně i určitě ke zlepšení jeho jízdních vlastností.

Generální ředitel společnosti SOR pan Trnka mě ujistil, že se dočkáme nových karoserií i u dieselových verzí ostatních modelů autobusů. Pokud jsem mu dobře porozuměl, mělo by to být již v roce 2018. Dokáži si představit takové nové pojetí i u turistických autobusů s vysokou úrovní podlahy.

sor-electric-12_2

Generální ředitel Ing. Jaroslav Trnka vlevo a Ing. Filip Murgaš PhD. ze společnosti SOR představují publiku na veletrhu CZECHBUS nový elektrobus NS 12, foto: Zdeněk Nesveda

Nový SOR mě dnes více zaujal svým novým vhledem a designem než tím, že se jedná o elektrobus. Elektrobusům SOR se budeme určitě ještě hodně věnovat v dalších reportážích. Máme již předběžně domluvenou schůzku v dopravním podniku v Košicích, kde v ostrém provozu jezdí největší současná flotila elektrobusů SOR na Slovensku, ale i v Čechách. Zajímám se o provozování elektrobusů ve flotilách, jaké jsou první výsledky ekonomiky provozu a praktických technických poznatků, ale i celkové vnímaní ekologicky čistých autobusů občany Košic.

Slovo na závěr

Je dobře, že začínáme již chápat autobusy a ostatní dopravní prostředky ve městě nejen z pohledu ekonomiky a technické úrovně, ale také, jako významně estetický prvek pro začlenění do urbanistických projektů v infrastruktuře v našich městech a obcích.

Zdeněk Nesveda

sor-electric-12_1

Elektrobus SOR NS 12 na veletrhu CZECHBUS 2016. Vnímáte také tu čistotu oblých tvarů jako já. foto: Zdeněk Nesveda

,

sor-electric-12_3

Pan doc. Ing.arch. Patrik Kotas přihlíží slavnostnímu nového elektrobusu vytvořeného podle jeho návrhu, foto: Zdeněk Nesveda

 

sor-electric-12_6

Elektrobus SOR NS 12, ústřední exponát ve stánku SOR na veletrhu CZECHBUS 2016

,

sor-electric-12_13

SOR NS 12 Electric, slavnostní premiérové představení na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

,

sor-electric-12_9

SOR NS 12 Electric, slavnostní premiérové představení na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

,

sor-electric-12_10

SOR NS 12 Electric, slavnostní premiérové představení na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

,

sor-electric-12_11

SOR NS 12 Electric, slavnostní premiérové představení na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

,

sor-electric-12_8

Interiér elektrobusu SOR NS 12 Electric, slavnostní premiérové představení na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

,

sor-electric-12_7

SOR NS 12 Electric, slavnostní premiérové představení na veletrhu CZECHBUS 2016, foto: Zdeněk Nesveda

Více o veletrhu CZECHBUS 2016 se dočtete ZDE

Reklama na BusPressu – Klíč k dobrým obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.