cz  Czech      uk  EN

Nový VDL FDD2 double-decker – velký přírůstek do rodiny Futura

 

VDL-Futura-FDD2-front

  • Komfortní double-decker s kapacitou až 96 osob
  • Velmi nízká spotřeba paliva znamená minimální emise CO2
  • Jedinečná modulární odlehčená konstrukce je ekonomicky výhodná

VDL Bus & Coach představí svůj nový dvoupatrový Coach VDL Futura FDD2 – mimořádnou novinku pro dálkovou meziměstskou a zájezdovou dopravu. Jedná se nástupce úspěšného autokaru VDL Synergy, ten si budeme mít možnost na podzim prohlédnout na veletrhu CZECHBUS v Praze. VDL Futura FDD2 je dalším významným krokem ve vývoji dvoupodlažních autobusů s kapacitou až 96 osob. Nová Futura, vyniká v propracovanosti a moderním efektním designu. Hnací jednotka v kombinaci s aerodynamickými tvary zaručují malou spotřebu paliva a tím i velmi nízké emise CO2. Nový patrový, dálkový autokar, nejen optimálně přispěje k mimořádné efektivitě provozu, ale zároveň se také stane výkladní skříní mnoha autobusových společností. Společnost VDL Bus & Coach pohotově zareagovala na zvýšenou poptávku evropského trhu po patrových autobusech, kterou máme možnost pozorovat i v Česku.

Design a rukopis je i zde jednoznačný, FDD2, přesto že se jedná double-decker, si zcela zachovává charakteristické konstrukční prvky Futury. Výška čtyři metry dala návrhářů a konstruktérům možnost vytvořit nádherné vypouklé, aerodynamické přední čelo. Čelní sklo působí dojmem jediného celku, skládá se ovšem ze dvou částí z důvodů snadnější výměny s menšími náklady na opravu.

VDL-Futura-FDD2-back

Luxusní autokar ve dvou rozměrech

Futura FDD2 je k dispozici ve dvou délkách, 13 085 mm (FDD2-130 až pro 84 cestujících) a 14,145 mm (FDD2-141 až pro 96 osob), oba typy jsou třínápravové. Integrální konstrukce je velmi podobná jako u FHD2, přirozeně zde byly nutné nezbytné úpravy pro zvýšení pevnosti a tuhosti skeletu.

VDL-Futura-FDD2-interior-upper-deck-2-20150714

Modulární stavba –  nový standard u FDD2

VDL Bus & Coach používá nyní modulární konstrukci i u vysokých autobusů. Synergie mezi FHD2 a FMD2 je zde příkladná. S vývojem FDD2, VDL Bus & Coach se ještě více zdokonalují modulární systémy stavby autobusů. Zadní čelo nového FDD2 je zcela identické jako u FHD2, jen pouze o něco vyšší. Obloukový tvar je plně zachován pro dodržení aerodynamiky. FDD2 také sdílí s FHD2 dynamicky stylizované zadní světla.

Modulární systém byl poprvé ve VDL uplatněn u modelů Bova Magiq, kde oproti standardní výrobě svařování celé klece skeletu klasické Futury, došlo ke zkrácení času výrobního procesu o více než jednu třetinu. Unikátní systém je dnes ještě propracovanější, zejména dochází k velké redukci neidentických dílů. Unifikací maximálního možného počtu dílu, se výrazně zlevňuje a zjednodušuje celá výroba všech dnes vyráběných modelů VDL.

Lehké sendvičové díly

Modulární konstrukce využívá nejnovějších technologií používaných běžně při stavbě FDH2 i FMD2, jako je například mimořádně lehký sendvičový panel střechy. Nyní VDL využívá rafinované technologie u FDD2 pro podlahy horního patra. V důsledku toho se světlá výška na dolním podlaží zvýšila na krásných 1 855 mm.

VDL-Futura-FDD2-interior-upper-deck-1-20150714

Lehká konstrukce znamená úsporu

Modulární konstrukce sebou přináší značné úspory v hmotnosti a to je důležité. Mimo sendvičových panelů na střeše a podlahách, se tato odlehčená technologie používá také na dalších místech v interiéru, například na stěnách toalety, která má velkou nádrž na odpadní vodu s obsahem 80 l. U FDD2 se opět podařilo dosáhnout dokonalé rovnováhy mezi hmotností a funkčností. Tím jsou nizozemské autokary z Valkenswaardu pověstné od jak živa. Dokonalá tuhost FDD2 lze přičíst také integrální konstrukci. To jenom nadále potvrzuje pověst VDL o lehkých konstrukcích u autobusů a autokarů. Pro tělesně postižené Futura FDD2 nabízí možnost bezbariérového přístupu středovými, širokými dveřmi. Na spodní palubě je dostatečný prostor pro jednoho nebo dva vozíčkáře.

VDL-Futura-FDD2-dashboard-20150714

 Ergonomické pracoviště řidiče

Nová VDL Futura FDD2 vyniká nejen mimořádným pohodlím pro cestující, ale také nabízí vynikající ergonomické pracovní prostředí pro řidiče. Řidič zde má prostorné pracoviště, tím nová Futura je velmi podobná s menšími modely. Sedadlo a sloupek řízení mohou být optimálně nastaveny vzhledem k palubní desce a zcela potom vyhovují jakékoliv výšce řidiče. Testy provedené VDL Bus & Coach ukázaly, že vysocí řidiči i jejich menší kolegové si mohou velmi snadno nastavit optimální polohy pro řízení. Výborně je vyřešený sklon čelního skla, řidič má dobrý výhled zejména na semafory a zavěšené dopravní značky. Dále stojí za povšimnutí, umístění zpětných zrcadel neobvykle u patrových autobusů ve výšce až 2 m.

Bezpečnost

V souladu s evropskou legislativou, která vstoupí v platnost dne 1. listopadu 2015, VDL Futura FDD2 je vybavená nejnovějším aktivním brzdovým systémem „AEBS“ (vyspělé systémy nouzového brzdění), který pomáhá řidiči při brzdění v nouzových situacích. AEBS zaznamená pomalu se pohybující objekty, využívá radarový systém, integrovaný v přední části a reaguje odpovídajícím způsobem. Systém ACC (Adaptive Cruise Control) je k dispozici jako volitelná výbava. To kombinuje bezpečnostní systém s funkcí komfortu jízdy. Na základě nového evropského nařízení bude také povinný systém Lane Departure Warning (LDWS), hlídání jízdy v pruzích, kdy řidiče upozorňuje vibracemi do sedadla. Hill Hold, systém, který pomáhá při rozjezdu do kopce je standardem, stejně jako „ESP“ (Electronic Stability Program

Spolehněte se na osvědčenou kvalitu motorů DAF MX-13

Nová VDL Futura FDD2 vybavena motorem MX-13 375, který disponuje úctyhodným výkonem 375 kW (510 koní) a 2500 Nm točivým momentem v širokém rozmezí od 1000 až do 1 425 otáček za minutu.

Zdeněk Nesveda – BusPress

Zdroj: VDL Bus & Coach

VDL-Futura-FDD2-interior-lower-deck-20150714

 

Reklama na BusPressu – Klíč k dobrým obchodům

 

dekra_skola-MM

 

 

Komentáře uzavřeny.