cz  Czech      uk  EN

Mikroelektronika, český fenomén v systémech pro odbavování ve veřejné dopravě

Moderní závod českého Mikroelektronika, výrobce odbavovacích zařízení pro veřejnou dopravu (foto: Zdeněk Nesveda)

Moderní závod Mikroelektronika českého výrobce odbavovacích zařízení pro veřejnou dopravu (foto: Zdeněk Nesveda)

 Jedny z nejdokonalejších elektronických odbavovacích systémů pro veřejnou dopravu pocházejí od českého výrobce Mikroelektronika z Vysokého Mýta. Můžeme je dnes najít nejen ve vozidlech hromadné dopravy u českých dopravců, ale i v dalších čtyřiceti zemích, například i v Jižní Americe. Není asi občan v naší zemi, který by se někdy nesetkal se zařízením vyrobeným ve Vysokém Mýtě v závodě Mikroelektronika.

To, co máme možnost pozorovat jako běžní cestující, je však pouze vrcholem ledovce. Za všemi zařízeními, se kterými se běžně denně setkáváme v MHD a pokládáme je za naprostou samozřejmost, se skrývá neobyčejný vývoj a precizní výroba v závodě Mikroelektroniky. Co všechno předchází tomu, než se zařízení objeví ve vozidlech hromadné dopravy, jsem zjistil až potom, co jsem absolvoval krátce po sobě dvě návštěvy v Mikroelektronice a měl jsem možnost detailně si prohlédnout všechna pracoviště výroby i vývojová oddělení.

 

Mapa znázorňující místa na světě, kde všude Mikroelektronika realizovala své projekty (foto: Zdeněk Nesveda)

Mapa znázorňující místa na světě, kde všude Mikroelektronika realizovala své projekty (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Široká škála produktů

Celé, až neuvěřitelně široké portfolio produktů vzniklo v Mikroelektronice postupně, logicky historickým vývojem na základě požadavků na zvyšování kvality, komfortu a plynulosti při odbavování ve všech druzích veřejné hromadné dopravy. Díky nejmodernějším informačním technologiím i vývoji ve veřejné dopravě jde nyní vše daleko rychleji, než kdykoliv předtím. Právě tady Mikroelektronika nabrala vítr do plachet a cítí se v tomto prostředí jako „ryba ve vodě“, tím si také trvale drží odstup od konkurence. Není to však jenom vysoce specializovaná, odborná část vývoje, která úroveň produktů drží na předních příčkách trhu, ale i obrovská dávka entuziasmu, kterou zde cítím na každém kroku.

 

 Zkompletované "Oživené" validátory ve výrobě (foto: Zdeněk Nesveda)

Zkompletované „Oživené“ validátory ve výrobě (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Vývoj a výroba na míru

V Mikroelektronice se nejedná pouze o vývoj a výrobu jednotlivých komponent a zařízení, ale i o návrhy komplexních řešení pro inteligentní automatizované elektronické systémy pro odbavování cestujících prakticky pro všechny druhy veřejné dopravy. Také teprve tady vidím, jak složitou záležitostí je odbavování cestujících ve veřejné dopravě i s ohledem na nejednotnost zavedených dopravních systémů a zvyklostí v jednotlivých regionech a městech. Pochopil jsem také, že například systém, který dobře může fungovat v Ostravě, nebude vyhovovat potřebám v Karlových Varech nebo v Plzni. Tím je také daný postup řešení jednotlivých zakázek, tzv. „šití na míru“, kdy je vždy důležité najít optimální komplexní model, který bude vyhovovat co nejlépe místním podmínkám a co nejvíce splní představy zadavatele.

 

Ing. Luboš Novotný představuje celou škálu validátorů a označovačů jízdenek vyvinuté pro nejrůznější dopravce z několika zemí (foto: Zdeněk Nesveda)

Ing. Luboš Novotný představuje celou škálu validátorů a označovačů jízdenek vyvinuté pro nejrůznější dopravce z několika zemí (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Pokročilá softwarová řešení

Odbavovací systémy, o kterých v Mikroelektronice mluvíme s Lubošem Novotným, šéfem marketingu, se nazývají ve zkratce AFC (Automated Fare Collection – AFC). Pod tímto názvem se skrývá široká ucelená škála služeb pro cestující. Jedná se o propojení odbavovacího zařízení, informačních systémů se softwarem, který shromažďuje data důležitá pro dopravce.  Na jejich základě má dopravce možnost provoz dopravy optimalizovat a také řídit její efektivitu. Díky těmto systémům a výstupům z nich získá dopravce detailní přehled o počtu a pohybu cestujících v jednotlivých časech a obdobích.

Nemluvíme však pouze o zařízení v dopravních prostředcích, ale i o výdejních automatech na zastávkách. Široká škála nejrůznějších funkcí v zařízeních od Mikroelektroniky je až neuvěřitelná, od tisku a výdeje papírových jízdenek, plateb v hotovosti až po možnost online služby, prodej přes internet až po SMS jízdenky, dobíjení elektronických peněženek, platbu pomocí mobilního telefonu, komfortní placení bezkontaktní platební kartou nebo nejrůznějšími lokálními kartami.

 

Celá řada stacionárních automatů na prodej jízdenek, se kterými se nejčastěji setkáváme v metru, na zastávkách MHD a na autobusových nádražích (foto: Zdeněk Nesveda)

Celá řada stacionárních automatů na prodej jízdenek, se kterými se nejčastěji setkáváme v metru, na zastávkách MHD a na autobusových nádražích (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Více funkcí, ale jednodušší obsluha

S rozvojem veřejné hromadné dopravy se kladou i vyšší nároky na tvůrce odbavovacích a informačních zařízení, u kterých je zejména důležitá rychlost, srozumitelnost a jednoduchost odbavení. Mikroelektronika realizuje i množství stacionárních zařízení pro metro a rychlostní systémy BRT (Bus Rapid Transit), mnohdy spojené s elektronickými turnikety a branami. Je zde na první pohled pro laika možná trochu nepřehledná struktura velkého množství funkcí. Ve výsledném efektu však „vymakaná“ zařízení od Mikroelektroniky jsou velmi jednoduše obsluhovatelná, zvyšují komfort, zpříjemňují cestování a usnadňují práci i samotným dopravcům. Dokáží prostřednictvím slučování funkcí do jednotlivých zařízení dosáhnout zvýšení celkové funkčnosti projevující se na hladkém průběhu při odbavování a větší přehlednosti a informovanosti pro cestující, ti se díky dokonalým systémům v MHD daleko lépe orientují.

  

Mezi nejnovější patří odbavovací zařízení Synergy OCC pro meziměstské, linkové autobusy (foto: Zdeněk Nesveda)

Mezi nejnovější patří odbavovací zařízení Synergy OCC pro meziměstské, linkové autobusy (foto: Zdeněk Nesveda)

    

Není úplně jednoduché shrnout v jedné větě vše, čím vším se v Mikroelektronice zabývají, nejmarkantnější pro nás jsou validátory, označovače jízdenek, kterých zde díky nejrůznějším požadavkům zákazníků vyvinuli a realizovali již mnoho druhů. Dalším z důležitých produktů jsou palubní počítače s výdejem jízdenek, používané v linkových autobusech, těch existuje již několik generací a mezi ty nejnovější patří odbavovací zařízení Synergy OCC. Jedná se o vícefunkční zařízení, které je kombinací odbavovacího zařízení, palubního počítače, řídící jednotky informačního systému a informačního terminálu pro cestující. Co je důležité také zmínit, je také celá řada stacionárních automatů na prodej jízdenek, se kterými se nejčastěji setkáváme v metru, na zastávkách MHD a na autobusových nádražích.  V minulosti to byly pouze automaty na mince, dnes jsou již daleko vyspělejší zařízení kombinující i různé možnosti plateb včetně bezkontaktních karet. Mnohdy také tyto automaty slouží i jako informační kiosky.

Smart Cities a Smart technologie z Mikroelektroniky

Dnes jedním z důležitých celosvětových témat je tzv. udržitelná mobilita, kde veřejná doprava v nejrůznějších projektech „Smart Cities“ hraje naprosto dominantní roli, tady vidím zařízení vyvíjená a vyráběná českou společností Mikroelektronika jako neodmyslitelnou součást celého tohoto náročného procesu. Všechna zmiňovaná zařízení z Mikroelektroniky nám do celosvětového rozvoje čisté, rychlé a pohodlné dopravy logicky zapadají jako kostky ze stavebnice Lego.

 

Jedním z důležitých výrobních procesů je přesné osazování plošných spojů na automatických linkách (foto: Zdeněk Nesveda)

Jedním z důležitých výrobních procesů je přesné osazování plošných spojů na automatických linkách (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Precizní výroba elektronických zařízení

Čistá, přesná a precizní výroba v moderním závodě ve Vysokém Mýtě je bezpochyby příčinou obchodních úspěchů Mikroelektroniky v Česku i ve světě. Jedním z důležitých výrobních procesů je přesné osazování plošných spojů na automatických linkách, kde se kompletují převážně komponenty pro vlastní výrobu odbavovacích zařízení, ale také i pro externí zákazníky. V Mikroelektronice vyvíjejí i vyrábějí jak elektronickou část produktů, tak i celá zařízení včetně designově elegantně navržených skříní pro validátory a odbavovací terminály, které si společně s Lubošem Novotným prohlížíme. Ukazuje mi také první modely a návrhy validátorů vytvořené na 3D tiskárně. Produkty z Mikroelektroniky vynikají nejen bezvadným vzhledem, ale také skvělou ergonomií ovládání a dlouhodobou výdrží, odolností proti opotřebení díky použití kvalitních materiálů a nejlepších možných technologií použitých ve výrobě. Odolávají dobře povětrnostním vlivům a extrémním teplotám, ale i vandalům. To jsou také další aspekty, proč jsou zařízení tak oblíbená u dopravců.  Za bezvadnou výrobou také stojí velmi důsledně nastavené kontrolní mechanismy a každý výrobek během procesu projde několika kontrolami jak elektronické části, tak i celkové funkčnosti. Za zmínku stojí kontrola zařízení v termálním boxu při extrémně nízkých teplotách. Výrobky musí zaručit bezchybnou funkci jak při vysokých teplotách, tak při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Výjimečné je také tzv. nezávislé zkušební oddělení, které přímo podléhá pouze jednateli společnosti, je to jeden z vysoce účinných nástrojů, jak zaručit finální maximální kvalitu.   

 

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

                        

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy v praxi

Jak funguje novinka, nejmodernější odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi, jsem se zajel podívat do dopravní společnosti ANEXIA v Rakovníku. V Anexii nyní dochází k postupné obnově, vyřazují starší zařízení, která jsou již na hranici své životnosti a nahrazují je postupně, jako jedni z prvních v Česku, modelem Synergy 0CC. Podle slov Vladimíra Kováře, manažera osobní dopravy, se podařilo vyměnit již zařízení v jedné třetině autobusů. Zařízení nové generace v mnohém předčí své předchůdce, jak jsem měl možnost se přesvědčit na místě. Přímo i v autobusech za provozu jsem byl svědkem naprosto bezchybného, rychlého a hladkého odbavovaní cestujících. Nové multifukční zařízení obsluhované řidičem je oproti starším modelům mnohonásobně vyspělejší, kombinuje několik funkcí – funkci palubního počítače, základní jednotky odbavovacího a informačního systému a terminálu cestujících. Novinkou je možnost placení i bezkontaktní bankovní platební kartou. Řidiči oceňují zejména jednoduchou srozumitelnost a funkčnost zařízení, kdy pomocí funkcí přehledně zobrazovaných na rozměrném displeji jsou schopni velmi rychle a jednoduše odbavit cestující na zastávkách. Je určitě zajímavé, že s novým zařízením se rychle sžila i generace starších řidičů, dnes zařízení bravurně ovládají a není pro ně o nic složitější než běžný dotykový telefon, který mají v kapse.  Během krátké jízdy na lince, kterou jsem absolvoval, jsem měl možnost sledovat jednotlivé operace, včetně například i dobíjení čipových karet a mohu potvrdit, že odbavení cestujících je skutečně mimořádně rychlé a naprosto plynulé. Každá vteřina, která se ušetří při odbavování jednotlivých cestujících díky novému zařízení, významně zjednodušuje a urychluje nástup v dopravních špičkách.  Celkový ohlas řidičů i provozovatele na funkčnost zařízení je velmi pozitivní, což je pro Mikroelektroniku ta nejlepší vizitka.

 

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

Odbavovací zařízení pro linkové autobusy OCC Synergy z Mikroelektroniky v praxi (foto: Zdeněk Nesveda)

 

 Slovo na závěr   

Vsadil jsem tentokrát více na své postřehy z pohledu běžného uživatele a pozorovatele, než na technické definice jednotlivých produktů, ty jsou ostatně velmi podrobně a srozumitelně popsány ve všech materiálech výrobce, včetně webových stránek. Zajímá mě nejvíc význam a přínos výrobků z Mikroelektroniky pro všeobecný rozvoj nejmodernějších celosvětových trendů ve veřejné hromadné dopravě. Myslím si, že ten podíl je tady velmi značný a pokud bych to chtěl nějak stručně pojmenovat, je to „neobyčejná česká šikovnost“ a cit pro vývoj inteligentních zařízení, která opět zaujala svět. Mikroelektronika je jednou z těch společností, které po mnoha letech vývojového vakua opět znovu obnovují slávu českého prvorepublikového průmyslu.

Zdeněk Nesveda         

.

Podrobné informace o společnosti  Mikroelektronika na webu zde…

,

Čistá, přesná a precizní výroba v moderním závodě ve Vysokém Mýtě je bezpochyby příčinou obchodních úspěchů Mikroelektroniky v Česku i ve světě (foto: Zdeněk Nesveda

Čistá, přesná a precizní výroba v moderním závodě ve Vysokém Mýtě je bezpochyby příčinou obchodních úspěchů Mikroelektroniky v Česku i ve světě (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Čistá, přesná a precizní výroba v moderním závodě ve Vysokém Mýtě je bezpochyby příčinou obchodních úspěchů Mikroelektroniky v Česku i ve světě (foto: Zdeněk Nesveda

Čistá, přesná a precizní výroba v moderním závodě ve Vysokém Mýtě je bezpochyby příčinou obchodních úspěchů Mikroelektroniky v Česku i ve světě (foto: Zdeněk Nesveda

.

Čistá, přesná a precizní výroba v moderním závodě ve Vysokém Mýtě je bezpochyby příčinou obchodních úspěchů Mikroelektroniky v Česku i ve světě (foto: Zdeněk Nesveda

Čistá, přesná a precizní výroba v moderním závodě ve Vysokém Mýtě je bezpochyby příčinou obchodních úspěchů Mikroelektroniky v Česku i ve světě. Ing. Luboš Novotný a Ing. Jana Wolfová z časopisu Městská doprava (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Čistá, přesná a precizní výroba v moderním závodě ve Vysokém Mýtě je bezpochyby příčinou obchodních úspěchů Mikroelektroniky v Česku i ve světě (foto: Zdeněk Nesveda)

Čistá, přesná a precizní výroba v moderním závodě ve Vysokém Mýtě je bezpochyby příčinou obchodních úspěchů Mikroelektroniky v Česku i ve světě (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Čistá, přesná a precizní výroba v moderním závodě ve Vysokém Mýtě je bezpochyby příčinou obchodních úspěchů Mikroelektroniky v Česku i ve světě (foto: Zdeněk Nesveda

Čistá, přesná a precizní výroba v moderním závodě ve Vysokém Mýtě je bezpochyby příčinou obchodních úspěchů Mikroelektroniky v Česku i ve světě (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Elektronické brány pro Metro (foto: Zdeněk Nesveda)

Elektronické brány pro Metro (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Expozice Mikroelektroniky na veletrhu Czech Raildays 2017 v Ostravě (foto: Zdeněk Nesveda)

Expozice Mikroelektroniky na veletrhu Czech Raildays 2017 v Ostravě (foto: Zdeněk Nesveda)

.

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

.

.

 

 

Komentáře uzavřeny.