cz  Czech      uk  EN

Memorandum na podporu elektromobility ve veřejné dopravě

Elektrobus Škoda Perun v Plzni (ilustrační foto: Zdeněk Nesveda)

Elektrobus Škoda Perun v Plzni (ilustrační foto: Zdeněk Nesveda)

 

Podepsáno memorandum dopravních podniků a průmyslu na podporu elektromobility ve veřejné dopravě

Začátkem dubna 2017 byl v Plzni podepsán dokument „Společné prohlášení SDP ČR a výrobců dopravních prostředků pro veřejnou dopravu a jejích součástí k podpoře elektromobility“ (dále „memorandum“). Podpisem tohoto memoranda na podporu elektromobility v oblasti veřejné dopravy deklarovali signatáři z řad dopravních podniků a průmyslu svou připravenost věnovat se rozvoji tohoto ekologického způsobu dopravy a současně se shodli na několika opatřeních, kterými by vláda České republiky a příslušná ministerstva mohla k tomuto rozvoji významně přispět.

Signatáři memoranda jsou Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), zástupci průmyslových společností Škoda Electric, Škoda Transportation, Cegelec, Solaris Czech, Faileley Transport, Pragoimex, SOR Libchavy, Iveco Czech Republic, SKD Trade, Elektroline a Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI).

Memorandum vítá aktivity české vlády k podpoře „čisté mobility ve městech a apeluje na systémový přístup z hlediska vyvážené podpory nízkoemisní veřejné a individuální dopravy a konkrétních kroků, které k tomu vedou, nebo tomu naopak v praxi brání.

Jedním z klíčových bodů memoranda je návrh na odpuštění příspěvků na obnovitelné zdroje energií pro provozovatele městské veřejné dopravy. Tyto prostředky lze pak využít pro obnovu a rozvoj vozidel a infrastruktury elektrické dopravy. Nejedná se přitom o malé částky, například pro pražský dopravní podnik představuje tento příspěvek 180 mil. Kč ročně.

Jako další významnou překážku v rozvoji elektrické městské dopravy vnímají signatáři dohody také státní cenovou politiku, regulující odběr elektrické energie. Potenciální provozovatelé elektrické dopravy jsou demotivováni významnými poplatky za rezervovaný výkon.

Proti tomu se memorandum pozastavuje nad cenovou a daňovou politikou podporující pohony na CNG, ačkoli se jedná o spalovací motory využívající fosilní zdroje.

Závěrem vyzývá memorandum „všechny instituce, které mohou ovlivnit způsob a míru podpory elektromobility ve veřejné dopravě osob k veřejné diskusi na toto téma a přijetí potřebných opatření“. SDP ČR k tomu nabízí své odborné kapacity a zkušenosti.

Lze konstatovat, že toto memorandum vychází z reálné situace ohledně rozvoje elektrické veřejné dopravy a zájmu měst o tuto dopravu a pojmenovává překážky, které mu stojí v cestě. Je otázkou, nakolik jeho poněkud neurčité vyznění povede konkrétní orgány a organizace ke konkrétním krokům. Nyní bude velmi záležet na tom, zda zůstane pouze u memoranda, nebo zda bude následováno cíleným jednáním představitelů dopravců a průmyslových společností na úrovni věcně příslušných ministerstev, např. MPO ČR. Ostatně, pro rok 2018 se připravuje aktualizace Národního akčního plánu Čistá mobilita – je tedy čas jednat.    

redakce: Proelektrotechniky.cz

 

Celé znění a další informace si přečtete zde…

 

 

RUBRIKA ELEKTROMOBILITA NA PORTÁLU BUSPRESS čtěte zde…

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

.

.

.

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.