cz  Czech      uk  EN

Jak se v KHMC rodí malé autobusy

KHMC 13

Nástavbáři jsou zvláštní disciplínou v automobilovém průmyslu

Právě díky nástavbářům vzniká obrovské množství rozličných modifikací speciálních vozidel na nejrůznějších podvozcích užitkových automobilů. Opavský nástavbář KHMC staví malé autobusy již 20 let převážně na podvozcích Mercedes – Benz Sprinter. Jedná se o výrobu s velkým podílem řemeslné ruční práce, kdy finální výrobek splňuje nejpřísnější kvalitativní a bezpečnostní kritéria a všechny modely malých autobusů KHMC podléhají těm nejpřísnějším evropským homologacím. Midibusy opavského výrobce dosáhly již takové kvality, že na základě certifikátu „Van Partner by Mercedes-Benz“  jsou považovány za plnohodnotný výrobek značky Mercedes – Benz.

KHMC 2

Pár slov pro pochopení

Jsme dnes zvyklí, že automobilky chrlí obrovská množství sériových automobilů z výrobních linek. Úplně odlišná situace je však při kusové výrobě automobilů, v našem případě malých autobusů na podvozcích Mercedes – Benz Sprinter. Jedná se o zakázkovou výrobu, kdy výrobce KHMC se snaží v maximální míře vyhovět individuálním požadavkům zákazníka a „ušít mu autobus tzv. na míru“. Je to trochu zvláštní, ale v době robotizované globální výroby se vracíme někam do doby pana Sodomky, legendárního karosáře.  Každý autobus z KHMC je do určité míry originálem. Kvalita takového výrobku je mimo jiné přímo závislá na přirozené šikovnosti a pečlivosti jednotlivých dělníků ve výrobě. Šanci vyrábět autobusy tímto způsobem nemá patrně nikdo, kdo v sobě nemá zažitých „100 řemesel“, kdo si neprošel kolečkem vývoje od píky, nikdo, kdo mnohokrát neabsolvoval nekonečnou řadu pokusů a zkoušek ve výrobních procesech a technologiích. Dnes se říká, mám autobus od Hrbáče, KHMC je certifikovaná značka, kdy zákazník přesně ví, co si kupuje a v jaké kvalitě. Nechali jsme se pozvat panem Kamilem Hrbáčem do Opavy a jednu celou pracovní směnu jsme zde pozorovali „jak se rodí malé autobusy“.  Byly jsme svědky výroby v přímo učebnicovém příkladu pravé manufaktury, kde jsou dílčí úkoly rozděleny mezi dělníky, kteří všichni pracují v jedné velké hale bez významného používání strojů. Viděli jsme zde však také množství vyrobených pomůcek a nástrojů, které vznikly v převážné míře inovativním přístupem k výrobě jednotlivými zaměstnanci.

KHMC 6

Na počátku je „plechovka“

Základním komponentem pro výrobu malých autobusů je tzv. „plechovka“, tak se říká v nástavbářské hantýrce prázdné, nevybavené skříňové dodávce bez oken Mercedes Benz – Sprinter. Ve výrobním závodě v Mnichově, na plně automatizovaných linkách, denně vyprodukují až 1050 Sprinterů. Denní produkce výroby v Mercedesu pokryje roční potřebu v České republice. KHMC objednává Sprintery na stavbu autobusu přímo pro konkrétní zákazníky, ale také jednotlivé kusy pro vlastní potřebu. Takové autobusy slouží převážně jako výstavní exponáty a předváděcí vozy.  Základní polotovar přichází do KHMC již v přesné konfiguraci vybavení, typ motoru, převodovky, pérování, také záleží, zda zákazník požaduje další některé vybavení, například retardér, tempomat nebo originální klimatizační jednotku. Vozidla jsou plně funkční, provozuschopná, vybavená veškerou elektroinstalací nezbytnou pro provoz a jsou ošetřena vrchním bílým lakem.

KHMC 15

 Specifikace a požadavky zákazníků

Jednou z důležitých záležitostí před zahájením samotné výroby je detailní specifikace, kdy si zákazník určuje rozsah vybavení a podobu svého nového autobusu. Základem je technická specifikace s určením, pro jaký typ dopravy autobus bude sloužit. KHMC v současné době nabízí 8 základních modelů, od jednoduchých, například školních autobusů, přes autobusy městského typu se sníženou podlahou až po luxusní zájezdové autobusy a modely V.I.P. , speciály pro nejnáročnější klientelu. Existuje zde nekonečná řada různých kombinací a variant a prakticky se nepotkají dva zcela identické autobusy ve výrobě. Přání zákazníka mají pouze omezení v podobě bariér, které určují maximální hodnoty rozměrů, váhy, kapacity cestujících, evropských bezpečnostních kritérií a vše, co je do vozidla aplikované, podléhá evropským homologacím. Stavba začíná na předem vybraném podvozku, kde je již určitý typ motoru, převodovky, pérování, velikost palivové nádrže. Zákazník si má možnost určit, zda si nechá autobus prodloužit, zvětšit zavazadlové prostory, změnit dispozici nástupních dveří, nebo zadních dveří pro nákladový prostor. Má možnost si také určit typ a velikost bočního i čelního zasklení (například typ Panorama). Existuje zde i varianta efektního prosklení stropních partií autobusu. Společnost KHMC má k dispozici designové studio, kde si zákazník podle vzorků vybírá kombinace potahových materiálů na sedadlech a stěnách interiéru a podlahové materiály. K dispozici jsou různé typy sedadel od několika výrobců, jednotlivé druhy nejčastěji používaných jsou vystavené v designovém studiu. KHMC nejčastěji montuje sedadla značky SEGE, VOGEL, INDAP.

Úprava karoserie a podvozku

Původní karoserie zaznamená celou řadu zásadních úprav, které vycházejí nejen z  jednotlivých specifikací u jednotlivých modelů, ale také z požadavků zákazníka.

KHMC 9

Prodloužení vozidla model „long“

Mezi nejvýznamnější úpravy určitě patří prodloužení karoserie, kdy je možné zvětšit maximální délku vozidla o 25 – 35 cm. U takto upravených autobusů „long“ lze zajistit navýšení kapacity až pro 22 cestujících. Prodloužení lze dosáhnout dvěma sofistikovanými způsoby, vložením dílu svařováním, nebo nastavením autobusu plastovým profilem v zadní části. Plastový díl prodloužení byl vytvořen ve 3D technologii, návrh pochází z  designového studia KHMC. Způsob prodloužení navařením vloženého dílu je náročná technologická operace, kdy ve výsledku na karoserii není poznat v žádném detailu místo napojení. Úprava vychází z vlastního technologického know-how, které zaručuje kvalitní napojení, spoj mechanicky i z hlediska antikorozní úpravy bezvadně odolává po celou dobu životnosti vozidla.

KHMC 4

Elektricky ovládané dveře

Jedna z dalších technologicky zajímavých operací, které jsme zaznamenali, je zabudování elektricky ovládaných dveří. Základní díl tvoří subdodavatelsky dodávaný set dveřního křídla s ovládacím mechanismem otvírání. Velké dveře pro komfortní nastupování se umísťují na pravou stranu, částečně se využívá původního otvoru u stávajících dveří spolujezdce. Přípravě otvoru, jehož součástí je i úprava nástupních schůdků, je věnována mimořádná pozornost, aby byla zaručena maximální odolnost proti korozi, používá se zde antikorozních materiálů. Na dveře jsou kladeny nároky na dlouhodobou funkčnost, důležité je, aby dveře také perfektně přiléhaly, splývaly s povrchem vozidla a za jízdy nebyly hlučné.

KHMC 7

 Zasklení – čelní a boční okna

Při navrhování zasklení má zákazník možnost si vybrat ze dvou variant, je možné využít původní dispozice originálních oken navržených výrobcem, nebo zvolit efektní variantu „Panorama“, kdy dochází ke značnému zvětšení prosklených ploch, jak z bočního, tak i čelního pohledu. Na zakázku je možné také vyrobit autobus s prosklenou partií stropní části. Ponechání původních oken se používá u levnějších modelů s určením pro cestování na krátké vzdálenosti, například u školních autobusů nebo pro dopravu zaměstnanců.  U vozidel používaných pro turistiku a u luxusních modelů autobusů se okna montují dvojitá s termálním zabarvením. Okna jsou exkluzivně navržená a vyrobená pro autobusy KHMC a výrobce disponuje dostatečným počtem náhradních skel pro všechny vyráběné modely. Ve výrobě jsme byli svědky velmi rutinního procesu lepení oken do karoserií.

KHMC 3

Stavba, úpravy, výroba dílů

Značnou část dílů pro úpravu karosérie jak vnitřních tak i vnějších dílů vyrábějí v KHMC svépomocí, je to jedna z dalších věcí, která autobusům KHMC dodává punc originality vlastního vývoje. Klempířské oddělení vyrábí například dveře bočních schrán, kanály pro rozvody klimatizace, „vany“ pro zvětšení zadního zavazadlového prostoru, rámy pro lepení skel. V KHMC také navrhli a vyrobili speciální uložení pro kazetovou zvedací plošinu invalidních vozíků. Veškeré komponenty aplikované na karosérii musí odpovídat požadavkům na stoprocentní funkčnost a estetickým ztvárněním musí zapadat do designového konceptu Mercedes – Benz.  Plastové díly, jako například lemy okolo podběhů, spoilery pod nárazníky, krycí lišty na prahy a další, jsou vyráběné na základě designových návrhů dodavatelskou firmou. Důležitou součástí nástavby je elektroinstalace, v KHMC pro každý vyráběný autobus navrhují a vyrábějí kabelové svazky, kde je opět velmi důležitá kvalita provedení a uložení svazků do karoserie. Profesionálně musí být zajištěná montáž ovládacích prvků, vypínačů a tlačítek do originálního přístrojového panelu, kde je již originální elektroinstalace pro funkci samotného automobilu.

KHMC 18

Lakování

Provedení vrchního lakování výrobků je jednou ze silných stránek společnosti KHMC. Navštívili jsme moderní lakovnu, nacházející se přímo v areálu. Při lakování je využíváno nejvyspělejších technologií a vodou ředitelných ekologických barev značky Standox. Díky tomuto systému má zákazník možnost si vybrat z desítek tisíc odstínů klasických barev i metalických laků. Před samotným lakováním autobusy procházejí důkladnou přípravou, dojde k odstranění veškerých, i těch nejmenších nerovností, které by se při vysokém lesku objevily.  Po lakování následuje ošetření veškerých dutin a exponovaných částí podvozku speciálními nástřiky v několika vrstvách.  Nyní také v KHMC využívají špičkové 3 D technologie k lakování doplňků v interiéru i dílů v exteriéru. Nová technologie umožňuje nanášet ve vysoké kvalitě lak na nejrůznější materiály, plast, kov a další, které věrně imitují různé druhy struktury dřeva, karbonu, mramoru…

KHMC 12

Nastrojení

Z lakovny se autobus vrací do výrobní haly, kde ho čeká finální dokončení. Je to část výrobního procesu, kdy autobus postupně získává svoji skutečnou podobu. Do autobusu se lepí okna, z překližky odolávající vlhku se vyrábí boční obklady stěn. Na podlahu a podesty se zase používá silná speciální překližka odolávající vodě. Zátěžové podlahové krytiny s protiskluzovou úpravou má zákazník si možnost vybrat z mnoha odstínů. Velká pozornost se věnuje montáži teplovodního topení, základem jsou tzv. konvektorové radiátory a rozvody jsou řešeny měděným potrubím. Ještě před zakrytím bočních stěn a stropních dílů se položí elektrické svazky a dutiny se vyplní tlumící hmotou snižující hluk, která zároveň také tvoří tepelnou izolaci. V případě zájezdových autobusů dochází k montáži kanálů pro individuální rozvody klimatizace a osvětlení. Ke slovu přichází také čalouník, látkovými materiály se potahují stěny a strop. Sedadla mají originální potah z látky nebo kůže již od výrobce, pouze u některých vozů se stejným materiálem dodatečně potahuje také sedadlo řidiče. Podle typu autobusu se sedadla montují převážně pomocí předem připravených „rychlých“ úchytů v podlaze. KHMC spolupracuje s mnoha subdodavateli dílů a doplňků, které se do autobusů montují. Jedná se zejména o výrobce audiovizuální techniky, ledniček, led osvětlení a mnoho dalšího. Co se týká vnitřní výbavy, jsou v KHMC schopni zabudovat do vozu vše, na co jsme zvyklí u osobních vozů.  Není problém instalace výkonných audiosystémů, led obrazovek, televizních tunerů, kamerových systémů.

 Vše je o lidech, vztazích a práci

Při výrobě nástavby malých autobusů, jak jsme se již zmínili, má největší podíl ruční práce. Zaměstnanci v KHMC ve velké většině pracují ve firmě více než dvanáct let, ale i déle, to je také jedním z důležitých faktorů, který stojí za úspěchem společnosti. Výroba jednoho autobusu podle náročnosti trvá 650 – 800 hodin, ale doba výroby u luxusních variant může být i delší. Během naší návštěvy jsme měli možnost vidět celý proces a jednotlivé fáze výroby. Byla zde patrná sehranost jednotlivých zaměstnanců a plynulá chronologie při postupném provádění jednotlivých kroků výroby, díky tomu se daří v KHMC dodržovat včasné termíny dodávek. Největší předností, tak jak jsme měli možnost vypozorovat, je stabilizovaná společnost fungující s rezervami jak kapitálovými, tak personálními. Ke stabilitě přispívá stálý kádr zaměstnanců jak ve výrobě, tak i ve vedení společnosti. V KHMC s velkou pravděpodobností nepracuje nikdo, kdo by tam působil méně než deset let. KHMC sídlí ve vlastním rozsáhlém modernizovaném areálu, který je využíván i k dalším komerčním aktivitám, ale vše je podřízeno jedinému cíli, a tím je špičková výroba malých autobusů. V dnešní překotné době „lisovaného průmyslu“ je KHMC jedním z těch ostrůvků, které postupně v Česku vznikají, mají konkrétní identickou podobu a hlavně reprezentují mimořádnou kvalitu českého řemesla ve světě.

text, foto: Zdeněk Nesveda

Certifikát KHMC OK

KHMC 1

Výroba malých autobusů KHMC, připravené křídlo elektrických dveří

KHMC 16

Výroba malých autobusů KHMC,  prodloužení pomocí plastového dílu

KHMC 11

Výroba malých autobusů KHMC,  vyrobená shrána

KHMC 8

Výroba malých autobusů KHMC, prodloužení  ve střešní  části

KHMC 17

Výroba malých autobusů KHMC, příprava  na lak

KHMC 19

Výroba malých autobusů KHMC, desetitisíce odstínů laků  Standox

laKHMC 10

Výroba malých autobusů KHMC, vysoká jakost svárů

KHMC 22

Výroba malých autobusů KHMC, polotovar „plechovka“

KHMC 20

Výroba malých autobusů KHMC, nový autobus čeká na zákazníka

KHMC 21

Výroba malých autobusů KHMC,  interiér v hotovém autobusu 

dekra_skola MM

Komentáře uzavřeny.