cz  Czech      uk  EN

Historické autobusy a tramvaje měly při muzejní noci v Liberci maximální úspěch!

 foto 1

– Anna Kulovaná a Martin Sochor provezli v rámci Muzejní noci stovky cestujících v retro autobusech a historických tramvajích

 BusLine a.s. a DPMLJ, a.s. ve spolupráci se spolkem Boveraclub na akci „Muzejní noc pod Ještědem“ dne 20. května svezly v rámci vyhlídkových retro jízd z Liberce do Jablonce nad Nisou i zpět, a rovněž po Liberci, stovky cestujících. V roli průvodčích se představili herečka Anna Kulovaná a herec a mim Martin Sochor. Oba dva v historických autobusech a tramvaji cestující nejen pobavili, ale také jim na památku za dobrovolné jízdné předali pamětní jízdenku, nebo se s nimi vyfotili.

foto 5

roli průvodčích se představili herečka Anna Kulovaná a herec a mim Martin Sochor, foto: Busline

„Akce Muzejní noc pod Ještědem se BusLine zúčastnil již po čtvrté a jsme rádi, že díky tomu jsme mohli veřejnosti představit historické autobusy, které patří mezi sběratelské klenoty naší společnosti. Veterány využíváme především k vyhlídkovým jízdám v rámci pořádání různých akcí pro veřejnost, objednat si jeho služby ale může i jednotlivec. Jeden z vozů se objevil i v oblíbeném českém seriálu „Vyprávěj“. Návštěvníci akce měli možnost zavzpomínat na historii cestování společně s herečkou Annou Kulovanou a dále hercem a mimem Martinem Sochorem, kteří se představili v roli průvodčích,“ uvedl výkonný ředitel společnosti BusLine a.s., Ing. Radek Chobot.

foto 7

Během večera se na zvláštní historické lince vystřídaly tři historické motorové vozy s jedním vlečným, foto:BusLine

foto 6

Během večera se na zvláštní historické lince vystřídaly tři historické motorové vozy s jedním vlečným, foto:BusLine

„S historickými tramvajemi dopravního podniku každoročně při Muzejní noci vyjíždějí členové spolku Boveraclub, kteří zajišťují nejen obsluhu vozidel v dobových uniformách, ale o tramvaje v průběhu roku i pečují. Během večera se na zvláštní historické lince vystřídaly tři historické motorové vozy s jedním vlečným, historické jízdy finančně podpořil Liberecký kraj“, informoval Ing. Tomáš Krebs, předseda spolku. „Dopravu ve městě zajišťují tento večer i tradiční linky MHD, které jsme vždy připraveni posílit. Vidíme, že Muzejní noc se těší stále většímu zájmu a jedná se skutečně o jeden z nejhezčích kulturních večerů jak v Liberci, tak v Jablonci nad Nisou“, pochválil akci ředitel DPMLJ, a.s. Bc. Luboš Wejnar.

foto 4

 V roli průvodčích se představili herečka Anna Kulovaná a herec a mim Martin Sochor, foto:BusLine

Vyhlídkové jízdy zajistily i dva historické autobusy, ŠKODA RTO 706 a ŠL 11 Turist, oba vozy z roku 1972. Autobusy jezdily proti sobě z Liberce a Jablonce nad Nisou, první jízda startovala v 17:20 od Severočeského muzea a pokračovala k Muzeu skla a bižuterie, odkud v ten samý čas odjížděl druhý veterán. Až do 23:20 se mohli cestující vždy po hodině díky retro jízdám pohybovat mezi libereckým a jabloneckým kulturním programem. Letos nově se zastávkou ve Vratislavicích nad Nisou u Automuzea, ve kterém si zájemci mohli prohlédnout nádherné veterány osobních automobilů. Pro všechny návštěvníky byl v Liberci i Jablonci nad Nisou připraven bohatý program. V Severočeském muzeu, Oblastní galerii a iQlandii v Liberci, dále v Automuzeu Vratislavice nad Nisou, a rovněž i v Domě Jany a Josefa Scheybalových či Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

„Mně se staré věci líbí, takže včetně mého kolegy Martina i autobusu, je vše naprostá paráda. Sama nemám řidičské oprávnění, řídit prostě nechci, ale kvůli starým vozům bych si ten řidičák snad i udělala“, uvedla s úsměvem svoji roli průvodčí Anna Kulovaná.

foto 3

V roli průvodčí Anna Kulovaná, foto: BusLine

„Vracím se do dětských let. Pamatuji si, že jsem jako malý kluk jezdíval těmito starými autobusy na zájezdy do Rumunska. Zájezdy každoročně pořádal můj dědeček z Železného Brodu a jelo se tam 3 dny, opravdu celoživotní zážitek. Bylo to úžasné a v té době vlastně i vrchol cestovatelských možností“, vtipně doplnil Martin Sochor.

foto 2

 Průvodčí herec Martin Sochor, foto: Busline

Technická specifikace historických autobusů:

ŠKODA RTO 706 MTZ

 • rok výroby: 1972, výrobce: LIAZ Rýnovice
 • motor: LIAZ, zdvihový objem: 11 781 cm3
 • počet rychlostí: 5 + 1
 • karoserie: celokovová
 • pneumatiky: 11.00-20
 • počet náprav: 2 – 1 zadní
 • celkové rozměry – délka: 10 810 mm
 • šířka: 2 500 mm
 • výška: 2 980 mm
 • hmotnost – celková: 14 400 kg
 • provozní: 8 700 kg
 • počet míst: 41 + 2 k sezení
 • maximální rychlost: 75 km/hod.

ŠL11-1307 Turist

 • rok výroby: 1972
 • výrobce: Karosa, národní podnik Vysoké Mýto
 • karoserie: druh samonosná ocelová
 • počet míst: 47 – 47 k sezení
 • celkové rozměry: délka 11 170 mm
 • šířka :2 500 mm
 • výška: 3 120 mm
 • rozvor: 5 500 mm
 • hmotnost :celková: 13 765 kg
 • pohotovostní: 9 220 kg
 • užitečná: 4 465 kg
 • počet náprav: 2 – 1
 • kola a pneumatiky, zadní zdvojená, 10 x 20 R
 • brzdy: provozní vzduchová, nouzová vzduchová, parkovací pružinová, zpomalovací výfuková
 • maximální rychlost: 100 km/hod.

Historické tramvaje – popis:

MOTOROVÝ VŮZ „BOVERA“ Č. 78 – 1000 mm

Vyroben vagónkou Ringhoffer v roce 1929 pro pouliční dráhu v Ústí nad Labem. Výzbroj dodala firma Brown – Boveri. Protože byl tento typ určen pro provoz na příměstských tratích do okolních obcí, byl interiér vybaven netradičně koženými sedáky a stolečky pod okny. V roce 1965 byl přestavěn na kolejový brus a v této podobě se v roce 1969 dostal do Liberce. V letech 1987 – 2000 proběhla jeho celková oprava do podoby provozu na konci 40. let 20. století.

Obsaditelnost: 20 míst k sezení, 34 ke stání.

MOTOROVÝ VŮZ 6MT Č. 117 – 1000 mm

Vyroben vagónkou v České Lípě roku 1953 pro pouliční dráhu v  Jablonci nad Nisou. Zde byl v provozu na trati Rychnov – Jablonec – Janov, od roku 1955 i do Liberce. Do liberecké provozovny byl předán roku 1957, z osobní dopravy vyřazen roku 1971, kdy byl převeden mezi služební vozy. V roce 1979 byl předán do Technického muzea v Brně, ze kterého se vrátil zpět do Liberce v březnu 2001. Po renovaci byl v září 2011 uveden do provozu ve stavu po vyrobení. Obsaditelnost: 22 míst k sezení, 38 ke stání.

VLEČNÝ VŮZ „PLECHÁČ“ Č. 44 – 1000 mm

Vlečný vůz č. 44 vyrobila pro Jablonecké elektrické dráhy v roce 1932 firma Ringhoffer v Praze. Do provozu na trati z Rychnova do Janova byl zařazen v roce 1936. Po roce 1955 se stala jeho hlavním působištěm linka mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. V roce 1967 byl vůz předán do Liberce, kde byl v roce 1973 vyřazen z osobní dopravy. V roce 1979 byl předán Technickému muzeu v Brně. Do Liberce se vrátil v roce 2009, kdy byla zahájena jeho rekonstrukce. Obsaditelnost: 20 míst k sezení, 25 ke stání.

MOTOROVÝ VŮZ TATRA T2R Č. 17 – 1435 mm

Původně vůz T2 č. 640 DP města Ostravy, který byl v místních Ústředních dílnách na přelomu let 1985/86 rekonstruován na typ T2R dosazením elektrické výzbroje a řady jiných prvků (např. okna, sedačky) z typu T3. V letech 1995/96 bylo z Ostravy do Liberce zakoupeno osm tramvají T2R, devátý vůz, č. 640, byl jako služební dodán v roce 1998. Pro malé využití byl od roku 2006 odstaven a nakonec vybrán jako muzejní vůz T2R a opraven do podoby z poloviny 90. let. Obsaditelnost: 25 míst k sezení, 75 ke stání.

TZ: BusLine + DPMLJ

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.