cz  Czech      uk  EN

Historická tramvajová linka v Praze č. 91 slaví čtvrt století

Tramvaj 91

Přesně před 25 lety, právě 15. května 1991, vyjela do pražských ulic poprvé linka č. 91, na které se Pražané mohli po sedmnáctileté přestávce znovu svézt „starými tramvajemi“. V současné době jezdí o sobotách, nedělích a svátcích.

Číslo linky 91 má svou symboliku. V den 15. května 1991 se rovněž návštěvníkům otevřely brány pražského výstaviště, kde byla slavnostně zahájena Všeobecná československá výstava připomínající sté výročí konání Zemské jubilejní výstavy v roce 1891. Tehdy Praha získala tři nové dopravní prostředky – dvě pozemní lanové dráhy a také první českou elektrickou dráhu, kterou na Letné postavil slavný český elektrotechnik František Křižík.

K tehdy stému výročí zahájení provozu pražských tramvají proto vznikl nápad začít provozovat tuto linku, která by navíc zvýšila atraktivitu spojení na Výstaviště. K tomuto účelu došlo k rekonstrukci dvou vozů z roku 1928 a označení linky symbolickým číslem 91. Mezi Pražany si získala přízeň a od té doby se stala nedílnou součástí pražské tramvajové sítě.

„Tato nostalgická linka prošla za období své existence bohatým vývojem, dodnes nicméně zůstává v oblibě cestujících. Její 25. výročí navazuje na další letošní milník pražské tramvajové dopravy, jímž si připomínáme 125 let od vyjetí první elektrické tramvaje na Letné, k němuž došlo 18. července 1891,“ uvedl Milan Pokorný, vedoucí jednotky Historická vozidla.

Trasa linky prošla během let několika změnami, pro sezónu 1993 a další roky se ale ustálila. Výchozím bodem byla smyčka Výstaviště, odkud se jezdilo velkým okruhem pod Letnou, přes Malou Stranu a centrum zpět na Výstaviště. Od roku 2001 začala jedenadevadesátka jezdit v dnešní atraktivní trase z Vozovny Střešovice přes Malou Stranu a centrum na Výstaviště. Provoz „historické linky“ tak dnes vhodně navazuje na expozici Muzea městské hromadné dopravy ve Střešovicích.

Každý rok se linkou č. 91 sveze přibližně 15 tisíc lidí. V letošní sezóně opět brázdí pražské koleje každý víkend a svátek (mezi 12.00 a přibližně 17.35), a to od 25. března do 17. listopadu 2016. Více informací včetně jízdního řádu naleznete zde: Tramvajová linka 91

TZ:DPP

 Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.