cz  Czech      uk  EN

Elektrobus SOR EBN 11 nyní jezdí v Praze již v běžném provozu s cestujícími

SOR EBN 11 Praha 2 Dnes jme byli svědky slavnostní události, kdy do pražských ulic poprvé vyjel na pravidelné linky plně elektrický autobus s bateriovým pohonem. Jedná se o společný projekt Dopravního podniku hl.m. Prahy, společností SOR Libchavy a Cegelec, dodavatele elektrické výzbroje pro elektrobusy a trolejbusy. Možná, že datum 1. 9. 2015 se zapíše do historie, kdy v našem hlavním městě začíná éra elektromobilní obrody v MHD. Zajímavé také je, že úplně poprvé zde bylo k vidění na autobusu SOR horní nabíjení pomocí pantografu z trakčního vedení. Pro účely nabíjení elektrobusů dopravní podnik nechal vybudovat nabíjecí stanici na konečné v terminálu Želivského. K dalším komplexním informacím o elektromobilitě máme velmi blízko díky našim partnerům ze společnosti Consulting Services, která provozuje mimo jiné portál proelektrotechniky.cz.

Informace o elektromobilitě v maximálním rozsahu ZDE

Zdeněk Nesveda – BusPress SOR EBN 11 Praha 3

Praha se také dočkala svého elektrobusu!

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) dnes uvedl do provozu s cestujícími elektrobus SOR EBN 11, který je součástí dlouhodobého ověřovacího provozu tohoto druhu vozidla. Roční projekt, na kterém DPP spolupracuje se společnostmi SOR Libchavy, s. r. o., a Cegelec, a. s., mimo testování vozidla v plnohodnotném provozu, slouží také jako zdroj dat a zkušeností pro podobné projekty v dalších evropských městech. Nový elektrobus bude testován na různých autobusových linkách provozovaných DPP. Cílem je maximálně přiblížit provoz elektrobusu podmínkám běžným pro autobusové linky využívající vozidla s konvenčním pohonem. Cestující se s novým elektrobusem v první fázi setkají především na pravidelných autobusových linkách č. 213 a č. 188. Kapacita vozidla je plně srovnatelná se standardními autobusy na těchto linkách. SOR EBN 11 Praha 8

Pánové zleva: obchodní ředitel Cegelec Ing. Zdeněk Vytouš, generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) Jaroslav Ďuriš, náměstek pražské primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD), generální ředitel SOR Ing. Jaroslav Trnka, generální ředitel Cegelec ing. Zdeněk Kočárek, obchodní ředitel SOR Ing. Filip Murgaš,  foto: Zdeněk Nesveda

„Elektromobilita v dopravě nabývá stále většího významu. Uvedení nového elektrobusu do plného testovacího provozu je v souladu s naší strategií zavádět ekologičtější způsoby dopravy do metropole. Věřím, že testovací období bude úspěšné, a vozidla s nulovými emisemi se stanou pevnou součástí pražské MHD,“ uvedl náměstek pražské primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Snižování emisí autobusové dopravy je jedním z klíčových strategických cílů DPP a projekt dlouhodobého testování bezemisního elektrobusu standardní velikosti je důležitou iniciativou k jeho naplňování. Data z provozu elektrobusu navíc poslouží mezinárodním projektům, které se zabývají analýzou využití elektromobility ve veřejné dopravě. „Ověřovací provoz plánujeme na období jednoho roku, přičemž užívání vozidla bude poté možné případně prodloužit. Před nasazením do běžného provozu byly provedeny technické zkoušky nabíjecí soustavy a elektrobus jezdil na vybraných linkách bez cestujících,“ dodal generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

SOR EBN 12 Praha 7

Dvoupólový pantografový sběrač na střeše vozidla,  foto Zdeněk Nesveda 

SOR EBN 11 Praha 5

Dobíjecí stanice elektrobusů Želivského, foto: Zdeněk Nesveda

Pro zajištění potřebného denního dojezdu je elektrobus nabíjen nejen v noci, ale také během provozních přestávek v obratišti Želivského. Průběžné denní nabíjení probíhá pomocí dvoupólového pantografového sběrače na střeše vozidla z krátkého úseku speciálně vybudované trolejbusové troleje. Nabíjecí úsek je napájen z přilehlého úseku tramvajové sítě a je zabezpečen pomocí stacionárního galvanického oddělovacího zařízení. Nutno zdůraznit, že tento elektrobus je plně elektrický, včetně vytápění vozidla. Řada jiných elektrobusů má vytápění nadále naftové, případně plynové, čímž je emisní efekt zpochybněn.

Společnost SOR Libchavy

se zabývá vývojem a výrobou elektrobusů již od roku 2010. Do dnešního dne bylo vyrobeno a uvedeno do provozu 19 ks elektrobusů. Prototyp vozidla SOR EBN 11 se poprvé představil na výstavách v německém Hannoveru a polských Kielcích. Prodlouženou verzí městského elektrobusu vychází společnost SOR Libchavy, s. r. o. vstříc aktuální poptávce dopravních podniků zajišťujících veřejnou přepravu osob, a to po vozidlech na bateriový pohon srovnatelných s běžným 12 m vozidlem na naftový pohon. Celková obsaditelnost vozidla je 93 cestujících (z toho 23 + 6 míst je určeno pro sedící), čímž je srovnatelný s klasickým autobusem MHD. Maximální rychlost vozidla je 80 km/hod. Dodavatelem elektrovýzbroje pro elektrobusy SOR typové řady EBN je společnost Cegelec, a. s.

TZ: DPP SOR EBN 11 Praha 1

Elektrobus SOR EBN 11 nyní jezdí v Praze, foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 12 Praha 5

Elektrobus SOR EBN 11 nyní jezdí v Praze, foto: Zdeněk Nesveda

SOR EBN 12 Praha 6

Elektrobus SOR EBN 11 nyní jezdí v Praze, foto: Zdeněk Nesveda

Reklama na BusPressu – klíč k dobrým obchodům

dekra_skola-MM

Komentáře uzavřeny.