cz  Czech      uk  EN

Aptis: netradiční elektrobus od Alstomu testován v provozu

 

Dodavateli elektrobusů jsou většinou autobusoví výrobci, případně výrobci elektrovýzbrojí využívající tradiční autobusové karoserie. Výsledným produktem bývá prostě autobus, u něhož k pohonu slouží elektromotor. Francouzský dodavatel elektrotechnických produktů a dopravních prostředků Alstom šel na konstrukci elektrobusů jinak: Využil zkušenosti z konstrukce svých tramvají a vyrobil vozidlo s netradičním vzhledem a zajímavými jízdními vlastnostmi – elektrobus Aptis. Jeho prototypy během ledna 2018 pokračují v testování v běžném provozu.

Elektrobus Aptis (viz foto) má délku 12 m, dodávaný ve dvou- nebo třídveřovém provedení. Na první pohled zaujmou čtyři řiditelná kola v rozích karoserie. Toto řešení umožní mnohem lepší manévrovatelnost, než u tradičně konstruovaných autobusů – oproti nim potřebuje v zatáčkách k manévrování o čtvrtinu plochy méně (viz nákres níže), což může být v husté městské zástavbě klíčová přednost.

 

 

Prostor uvnitř autobusu se přitom uvolní v celé své nízkopodlažní ploše 20 m2 pro cestující. Výsledkem je přepravní kapacita 95 cestujících s místem pro čtyři kočárky a dva vozíčkáře (viz foto). Pro ty, kteří si chtějí cestování elektrobusem užít, nabízí posezení u zadního vyklenutého okna (viz foto níže).

Elektrobus pohání motor o maximálním výkonu 180 kW.

Kapacitu trakčních baterií, nacházejících se na střeše, výrobce neudává, nicméně uvádí dojezd na jedno nabití až 200 km. Zároveň nabízí několik způsobů nabíjení: Vedle tradičního nočního nabíjení ze zásuvky je k dispozici průběžné dobíjení spodní konzolí Alstom SRS, nebo „obráceným pantografem“, pravděpodobně podle standardu OppCharge.

 

.

.

Výrobce se zaměřuje i na celkovou ekonomiku provozu elektrobusu. Jak uvádí, jeho konstrukce využívá tramvajové komponenty s životností 20 let a jeho celoživotní náklady (total cost of ownership – TCO) jsou předpokládány srovnatelné s dieselovými autobusy, k čemuž vede zejména nízká spotřeba energie a redukované náklady na údržbu.

Aptis se oficiálně předvedl odborné veřejnosti v říjnu 2017 na evropském veletrhu Busworld, kde získal ocenění za inovativní řešení.

První prototyp Aptis ve dvoudveřové verzi byl již testován v pravidelném provozu v Paříži, Lyonu, Štrasburku a v Belgii. Poslední testovací provoz proběhl v první polovině ledna 2018 na lince 82 metropolitní dopravy Aix-Marseille-Provence.

Druhý, třídveřový prototyp Aptis je od září 2017 testován po dobu jednoho roku na lince 23 městské dopravy v pařížském regionu mezi Vélizy a Versailles, provozované dopravcem Keolis.

redakce Smartcityvpraxi.cz

Foto a nákres © Alstom

.

.

.

 

 

O slovenském veletrhu BUS SHOW

Veletrh BUS SHOW je vůbec prvním inovativním autobusovým veletrhem na Slovensku, uskuteční se ve dnech 5. 6. – 7. 6. 2018 v Nitře v areálu TURANCAR na Bratislavské ulici. Na výstavní ploše 4 600 m² se představí nejnovější dopravní prostředky pro veřejnou hromadnou dopravu, včetně elektrobusů a autobusů s alternativními pohony z produkce evropských výrobců. Na BUS SHOW nebudou scházet ani nejmodernější a nejkomfortnější autobusy pro turistickou a dálkovou dopravu. Součástí veletrhu budou expozice s elektronickými informačními a odbavovacími systémy, servisní technikou a dalším příslušenstvím.

V rámci veletrhu se první den uskuteční konference Elektrické autobusy pro město v kontextu Smart Cities. Budoucnosti veřejné dopravy patří nové inovativní dopravní prostředky s čistým tichým pohonem a novým inteligentním technologiím a právě o tom se bude mluvit na konferenci, která se uskuteční na BUS SHOW.

 Generálním partnerem veletrhu je Dopravní podnik Košice a podporuje ho město Nitra. BUS SHOW je úplně prvním setkáním dopravců, dopravních společností, zástupců obcí s výrobci a prodejci autobusů.

BUS SHOW by neměl vynechat nikdo, kdo jakýmkoliv způsobem se podílí na chodu veřejné dopravy. Maximum dalších informací získáte zde.

 

.

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

SMART CITY V PRAXI

.

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

.

Autobusy VDL

.

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

 

 

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.