cz  Czech      uk  EN

3. Snídaně CNG/LNG 31. 3. Bonett Gas Investment – současnost a perspektivy

Bonett 7

„Plynové snídaně“ pořádané Českým plynárenským svazem dnes pokračovaly třetím setkáním novinářů, tentokrát se zástupci Společnosti Bonett Gas Investment. BusPress se významně podílí na všeobecné medializaci alternativních zdrojů energie ve veřejné dopravě. CNG je silné téma, na jednotlivých prezentacích největších CNG hráčů v Česku se potvrzuje, že CNG se silně začíná vymezovat oproti ostatním zdrojům energií. CNG je technicky zpracovaná fungující koncepce na rozdíl od ostatních alternativ, které se sice rychle, ale ještě stále se vyvíjí. Pochopitelně i zde v CNG vznikají nová technická řešení, ale největší část činností je zaměřená na rozvoj byznysu a výstavbu nových zařízení.    Bonett, který již v devadesátých letech se zabýval budováním LPG čerpacích stanic, nabral vítr do plachet v CNG oboru a dnes je druhým největším prodejcem zemního plynu v dopravě. V současnosti kurs rozvoje CNG v Česku se dostává do takových obrátek, že každý týden se dozvídáme o otevření nové čerpací stanice.  Václav Holovčák, místopředseda představenstva Bonett Gas Investment, tvrdí, že ještě rychlejšímu rozvoji brání složité vyřizování stavebních povolení, které nové projekty zpožďují i několik měsíců. Výkonný ředitel Bonett Gas Investment Zdeněk Voráček zmiňuje, že ani dynamický nárůst nových plnících stanic neovlivnil jejich dosavadní výtoč, znamená to, že tak jak přibývají plnící CNG stanice, tak se musí i zvyšovat počet nových vozidel na zemní plyn.

foto nahoře pánové zleva: Zneněk Voráček, Václav Holovčák,  Milan Fořt 

 Zdeněk Nesveda – BusPress

 BusPress – Bonett plnící stanice v Říčanech ZDE

Bonet 1

Snídali jsme dnes s Bonettem 

 Bonett se chce stát už letos největším prodejcem CNG

Společnost Bonett Gas Investment aktuálně provozuje největší síť CNG stanic v České republice. V roce 2014 společnosti Bonett meziročně vzrostl prodej CNG o 100 procent a překonal hranici 5 milionů m3. Podíl Bonettu na trhu v prodeji CNG v ČR v roce 2014 byl téměř stejný, jako podíl jedničky na trhu, společnosti RWE Energo, také 17 procent. V roce 2015 ale Bonett plánuje otevřít dalších 15 CNG stanic, má ambice nejméně 2 krát zvýšit svůj prodej CNG na více než 10 milionů m3 a být v ČR letos jeho největším prodejcem.

Společnost Bonett stojí v ČR za největšími CNG projekty, jakými jsou např. pro Dopravní podnik města Brna nebo Pražské služby. Bonett vybudoval řadu velkých autobusových CNG stanic například v Kladně, Liberci, Přerově a dalších městech a tudíž prodej CNG byl už v roce 2015 více než 5 milionů m3. Stanice Bonett jsou dnes v závodech Škoda Auto, Volkswagen, Iveco aj. „Náš podíl v prodeji CNG byl už vloni téměř stejný jako současné jedničky na trhu, rozdíl byl pouhých 130 tisíc m3. V letošním roce předpokládáme náš prodej zdvojnásobit na více než 10 milionů m3 CNG,“ říká Václav Holovčák, místopředseda představenstva Bonett Gas Investment.

Skupina Bonett se dlouhodobě specializuje na oblast investic, provozu a dodávek stanic pro alternativní paliva. „Kromě investování a provozování CNG stanic jsme i největším dodavatelem specializovaných CNG stanic, v České a Slovenské republice jsme jich dodali více než 40. Dnes zajišťujeme i speciální technologie pro úpravu a čištění bioplynu a produkci biometanu, tedy zemního plynu vyrobeného z obnovitelných zdrojů,“ dodává Václav Holovčák.

Bonet 3

Bonett 6

 3. Snídaně CNG/LNG 31. 3. Bonett Gas Investment, foto: Zdeněk Nesveda

Jen společnost Bonett hodlá investovat do CNG 0,5 mld. Kč

Do realizovaných stanic pro stlačený zemní plyn (CNG) česká společnost Bonett doposud investovala více než 150 milionů a síť plánuje dále rozšiřovat. Celkové investice do CNG jsou předpokládány ve výši 400 až 500 milionů korun a společnost zvažuje i investici do LNG projektů (zkapalněného zemního plynu). Pro rok 2015 počítá Bonett s výstavbou dalších až 15 CNG stanic, na konci roku 2015 by měla mít v provozu minimálně 25 CNG stanic. V roce 2016 by pak měla mít síť Bonett více než 40 CNG stanic jen v České republice. Cílem společnosti je otevřít i řádově 10 CNG projektů na Slovensku, pro rok 2016 uvažuje Bonett i o otevření několika projektů v dalších zemích, např. Polsku. Projektem společnosti Bonett je i dnes nejvýkonnější CNG stanice ve střední Evropě v provozu v Brně.

První CNG stanice na čerpací stanici pohonných hmot otevřela společnost Bonett mezi prvními už před osmi lety v Táboře, kde do existující čerpací stanice byla zakomponována kapacitní stanice s výkonem 800 Nm3/h pro plnění 40 autobusů. První vlastní stanici pak otevřel Bonett ještě v témže roce 2007 v lázeňském městě Jeseník. Vznikla na základě spolupráce s místní radnicí a dopravcem (dříve Connex Morava, dnes Arriva) a jejím hlavním účelem bylo společně se zavedením do provozu ekologických autobusů pomoci městu Jeseník zlepšit rating v oblasti čistoty ovzduší tohoto lázeňského města.

 „Naší doposud největší investicí je CNG stanice Kladno, kde k dnešnímu dni tankuje již 35 ekologických bezprašných autobusů společnosti ČSAD Kladno, a v cílovém stavu bychom jich měli plnit až 60 denně. Projekt byl otevřen v roce 2010, stanice je k dispozici i pro veřejnost, a v letošním roce očekáváme jen na této jediné stanici prodej 2 milionů Nm3 CNG. V letošním roce výkonově posílíme stanice na celkový výkon 1 000 Nm3/h, což z ní učiní jednu z nejsilnějších stanic v České republice,“ říká Václav Holovčák, místopředseda představenstva Bonett Gas Investment. Celková investice do projektu přesahuje 20 milionů korun. Projekt pomáhá zlepšit ovzduší snížením primárních emisí prachových částic z autobusové dopravy ve městě Kladno i v regionu Kladensko, které má problémy s překračováním limitů pro prach, a kde je jedno z nejhorších ovzduší v ČR. „Investujeme jak fleetové a autobusové CNG projekty, tak i veřejné stanice. Kromě CNG stanic nyní zvažujeme i investici do LNG projektů,“ dodává Václav Holovčák.

„Nejvýkonnější stanicí společnosti Bonett je projekt dodaný Dopravními podniku města Brno. Jedná se dnes o nejvýkonnější CNG stanici ve střední Evropě,“ říká Václav Holovčák. Stanice o kapacitě téměř 4 000 kubíků CNG za hodinu byla dodána pro projekt, který významně zlepší ovzduší v moravské metropoli, kde bude zařazeno do systému městské dopravy celkem 100 ekologických bezprašných CNG autobusů. Stanice je díky obrovskému výkonu schopna plnit najednou až 3 autobusy a průměrná doba naplnění přitom trvá jen 3,5 minuty. Jedná se o unikátní a energeticky nejšetrnější CNG technologii v České republice, stanice pracuje s aktuálním dostupným tlakem z plynárenské sítě, a to až do hodnoty 35 barů.

TZ: Bonett Gas Investment

Bonet 2

 

bonett 5

Komentáře uzavřeny.