cz  Czech      uk  EN

VDL Futura FMD2 zvítězila v mezinárodní soutěži IBC Economy Award

VDL 3

Letošní ročník soutěže IBC byl zaměřený na meziměstské zájezdové autobusy. Během pěti dnů, na počátku května, autobusy absolvovaly řadu testů, ze kterých vzešel vítěz multifukční autobus VDL Futura FMD2. Na soutěži IBC Economy Award je sympatické objektivní posuzování, kdy autobusy sbírají body na základě skutečně měřitelných hodnot. Výrobce VDL uvádí, že nesporným vítězem se stala VDL Futura FMD2 díky pečlivě navrženému lehkému konceptu v kombinaci s aerodynamickým designem a optimálně laděným hnacím ústrojím, což má za následek úplně nejnižší spotřebou paliva. Přidejme si k tomu vysokou přepravní kapacitu cestujících, velké zavazadlové prostory a nízké náklady na jeden ujetý kilometr, ve výsledku přináší Futura FMD2 dopravci maximální výhody s možností dobře generovat zisk.

VDL 1

VDL Futura FMD2, IBC Economy Award, foto: VDL Bus & Coach

Jednoznačné výsledky testu IBC

Testovaný autokar VDL Futura FMD2-129 o délce 12,9 metrů s kapacitou cestujících 49 + 1 + 1 znovu ukázal, že Futura je v současnosti nejekonomičtější autokar. Pohotovostní hmotnost u FMD2-129, včetně výtahu pro vozíčkáře a 660 litrů nafty, je pouhých 13 300 kilogramů. V kombinaci s nejmodernějším motorem DAF MX-11 má za následek velmi nízkou spotřebou paliva. Optimálně vyvážená hnací jednotka rovněž nabízí stabilně vynikající jízdní vlastnosti na rovných úsecích, ale i v zatáčkách. Vysoké známky byly také přiděleny i pro logicky ergonomické uspořádaní palubní desky a dobrý výhled pro řidiče. Nízký vstup, který usnadňuje rychlé a hladké nastupování a vystupování cestujících, ale i komfortní prostor pro nohy přinesl také, dobré hodnocení pro celkové vítězství.

Ekonomický a hlavně všestranný

VDL Futura FMD2 je autokar s mnoha možnostmi využití. Vozidlo může být použité jak pro zájezdy, tak i v pravidelné meziměstské dopravě. Jeho využití, je ideální například jako školní autobus. Výška podlahy pouhých 1 250mm umožňuje velmi snadný vstup a výstup. Široké dveře ve střední části mohou být opatřeny tzv. kazetovou zvedací plošinou pro invalidní vozíky. Podobně jako u FHD2 v zájezdové variantě má FMD2 také rovnou podlahu bez jakýchkoliv vyvýšených částí. Taková konstrukce poskytuje cestujícím prostorný interiér bez překážek, zároveň rovná podlaha snižuje hmotnost. Mimo to, rovný prostor zjednodušuje podmínky pro úklid a údržbu.

Co říct na závěr…

Autobusy VDL jsou svojí ekonomikou provozu pověstné od nepaměti. Legendární BOVA Futura, se právě pro tyto vlastnosti stala jedním z nejoblíbenějších evropských autokarů, který se nepřetržitě vyráběl více než třicet let! VDL se nyní snaží na tradici navázat modelem FMD2 s využitím nejmodernějších technologií. VDL využívá při stavbě autobusů modulární systém, který umožňuje pracovat zároveň na několika částech autobusu, tím se také ve svém důsledku snižuje pracnost a doba potřebná na stavbu. My jsme měli možnost vidět výrobu v nizozemském Valkenswaardu, kdy se tato technologie poprvé použila na modelu Bova Magiq. VDL v maximální míře uplatňuje unifikaci dílů pro jednotlivé modely, tím se nejen snižuje ekonomika výroby, ale také zlevňují celkové provozní náklady provozovatelům. V ekonomických opatřeních jak při výrobě tak i provozu autobusu můžeme VDL považovat za skutečného mistra, což konečně také dokazuje letošní získání ocenění IBC Economy Award. Myslíme si, že je to jeden z důležitých signálů směrem k dopravcům, kteří hledají ekonomické varianty dopravy. FMD2 jsme měli možnost již dva po sobě roky vidět na výstavě v Dačicích v sídle českého zastoupení VDL Bus & Coach. Předpokládáme také, že uvidíme multifunkční autobus VDL FMD2 na podzimním veletrhu CZECHBUS v Praze

Zdeněk Nesveda – BusPress

Zdroj: VDL Bus & Coach

 

VDL Dačice 2015_15

 VDL FMD2 Dačice jaro 2015, foto: Zdeněk Nesveda

VDL Dačice 2015_12

VDL FMD2 Dačice jaro 2015, foto: Zdeněk Nesveda

Reklama na BusPressu – Klíč k dobrým obchodům

 

dekra_skola-MM

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.