cz  Czech      uk  EN

Švédský recept, veřejná doprava zdarma!

Celosvětovým problémem je hledání možností, jak obyvatelé přesvědčit, aby ve větší míře využívali veřejnou dopravu a méně cestovali do zaměstnání vlastními auty. Se zajímavým, určitě účinným receptem přichází nyní Švédové. Cestování zadarmo si mělo možnost na podzim 2012 vyzkoušet více než 30.000 lidí z regionu Skåne po dobu dvou měsíců.  Experiment se setkal s velkým úspěchem. Cílem této iniciativy bylo jen lidi povzbudit, aby více využívali veřejnou dopravu a také se zbavili nesmyslných předsudků.

Výsledek byl až překvapivý, počet cestujících v regionu Skåne ve veřejné dopravě autobusy i vlaky, které provozuje regionální přepravce společnost   Skånetrafiken se zvýšil o až 30%. Po ukončení dvouměsíčních testů, kterých se ho účastnili vybraní obyvatelé podle registračních značek automobilů, začalo pravidelně cestovat hromadnou dopravou o 8,5% lidí víc v porovnání s minulými lety. Zvýšení obratu v tržbách také potvrzuje skutečnost, že noví uživatelé začali používat více regionální veřejné dopravy a experiment k tomu tak výrazně přispěl.  Výsledek je nad očekávání dobrý, jak pro návratnost investic, tak i pro přilákání nových klientů.

Projekt měl několik dalších pozitivních přínosů nejen pro provozovatele veřejné dopravy, ale i pro celý region: snížení automobilové dopravy, hluku, škody na silnicích, dopravních nehod, emisí CO2 a ostatních látek znečisťující ovzduší.  Podařilo se také díky délce experimentu změnit cestovní návyky velkého množství obyvatel regionu.

Zajímavý je také výsledek ankety, kde respondenti odpovídali na otázku, zda by jim vyhovovalo „kdyby veřejná doprava v regionu byla zadarmo a přitom došlo k mírnému nárůstu daní“,  39 lidí ze 40 opovědělo pozitivně, že ano. Možná že švédský pokus je skutečný recept, jak ovlivnit širokou veřejnost, aby cestovala ve větší míře hromadnou dopravou.

text: Zdeněk Nesveda

zdroj: Michelin challenge bibendum

foto:  Skånetrafiken

Tagy: , , , ,

Komentáře uzavřeny.