cz  Czech      uk  EN

Škodovácká vodíková tramvaj, patrně první na světě je v běžném provozu

tn_cn-Qingdao_ForCity15T-on-track_TB

Pravděpodobně první palivočlánkovou tramvají na světě, která slouží v běžném provozu, se začátkem března 2016 stala již dříve avizovaná tramvaj čínského výrobce CRRC Qingdao Sifang, vyráběná v licenci Škoda Transportation ForCity 15T. Sedm těchto palivočlánkových tramvají je nyní v provozu v šestimiliónovém čínském městě Qingdao v provincii Shandong.

Tramvaj ForCity 15T pro Qingdao (viz foto nahoře) je tříčlánková, obousměrná a dlouhá 35,2 m. Pojme celkem 380 cestujících, z toho 60 sedících. Pohon tramvají ForCity 15T je standardně tvořen trakčními pohonnými jednotkami. Každá trakční pohonná jednotka obsahuje trakční kontejner s IGBT měniči, který je umístěný na střeše vozidla, a čtyři trakční motory, které pohánějí kola jednoho hnacího podvozku. Motory, každý o výkonu 45 kW, jsou třífázové synchronní s permanentními magnety na rotoru a jsou upevněny na rámu podvozku z vnější strany kol.

Tyto tramvaje nyní jezdí na nové 8,8 km dlouhé lince se 12 zastávkami z Qianwangtuan do tržiště Chengyang. Vozovnu mají ve Wang Lu, poblíž konečné stanice Qianwangtuan. Trať používá normální rozchod 1435 mm. Většina trati je vedena po samostatném tělese, kde tramvaj jezdí rychlostí až 70 km/h. Pouze 400m úsek prochází ulicemi města. Celou vzdálenost mezi dvěma konečnými stanicemi tak tramvaj urazí za 30 minut.

tn_cn-Qingdao_ForCity15T-2_TB

Tramvaj ForCity 15T pro Qingdao, foto: CRRC Qingdao Sifang 

Na trati se střídají úseky napájené svrchním vedením 750 V DC s úseky bez troleje, kde zdrojem trakční energie jsou zabudované vodíkové palivočlánkové jednotky od kanadského výrobce Ballard.

Ballard dodává své kompaktní palivočlánkové energetické jednotky pro mobilní aplikace FCveloCity® (viz foto dole) ve výkonových řadách od 30 do 200 kW. Pro palivočlánkové tramvaje se používá výkon 200 kW. Palivem je čistý vodík, jedno naplnění nádrží trvá cca 3 minuty.

187-FCvelocity

Mobilní aplikace FCveloCity®, foto: Ballard

Celá energetická jednotka včetně potřebné vzduchotechniky a chladicích zařízení je řešena jako modulární, čímž umožňuje jednoduchou integraci do vozidel a snadný přístup při údržbě. Součástí dodávky je i dálková diagnostika, která umožňuje provozovateli nepřetržitě sledovat stav zařízení a vytvářet mu na míru systém preventivní údržby. Na uvedené energetické jednotky dává Ballard standardně záruku po dobu 5 let životnosti nebo 250 000 mil (400 000 km).

Uvedením této tramvaje do provozu celý projekt nekončí. Další dvě tramvajové linky v tomto městě jsou nyní v přípravě

Proelektrotechniky cz

logo proelektrotecniky OK

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.