cz  Czech      uk  EN

Rekordních více než 2 miliony bezkontaktních plateb v ostravské MHD!

Systém placení jízdného v prostředcích MHD v Ostravě bezkontaktní bankovní kartou (foto. Zdeněk Nesveda)

Systém placení jízdného v prostředcích MHD v Ostravě bezkontaktní bankovní kartou (foto. Zdeněk Nesveda)

 

Bilancování „bezpapírového“ jízdného v Ostravě v roce 2017 – přes dva miliony cestujících a denně zakoupeno 2x více jízdenek než v roce 2016

Dopravní podnik Ostrava (DPO) spustil 30. 6. 2016 ve spolupráci s Koordinátorem ODIS a společnostmi ČSOB, Mikroelektronika, VISA EUROPE a XT-Card ostrý provoz systému, jež umožňuje ve všech prostředcích MHD provozovaných DPO platit jízdné bezkontaktní platební kartou. V roce 2017 systém využilo 2 179 213 cestujících, kteří pořídili stejný počet jízdenek v hodnotě 39 555 888 Kč. Zájem o bezpapírové jízdné ze strany cestujících v minulém roce výrazně rostl, což mimo jiné dokazuje průměrný počet jízdenek zakoupených za jediný den, jenž v roce 2017 meziročně stoupnul o 120 % z 2 713 na 5 970.

 

Systém placení jízdného v prostředcích MHD v Ostravě bezkontaktní bankovní kartou (foto: DPO)

Systém placení jízdného v prostředcích MHD v Ostravě bezkontaktní bankovní kartou (foto: DPO)

Hlavní výhodou ostravského systému je fakt, že negeneruje papírové jízdenky a při jeho využívání cestující nepotřebují znát tarif ani cenu jízdného předem. Při nástupu přiloží kartu povinně, při výstupu nepovinně a odbavovací systém za ně spočítá optimální jízdné. Díky nastavení navíc cestující nikdy nezaplatí více než je cena denní jízdenky. Jedná se o historicky první odbavovací systém tohoto typu v České republice a druhý v Evropě.

Dopravní podnik Ostrava byl s fungováním systému v minulém roce spokojen. „V každém kvartálu jsme překonali ten předchozí a v období říjen–prosinec 2017 jsme překonali hranici 700 000 prodaných jízdenek. Závěr roku jsme měli fantastický, v prosinci jsme poprvé v historii prodávali prostřednictvím bezkontaktních platebních karet více než 8 000 jízdenek denně,říká Daniel Morys, předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava a pokračuje: „Domníváme se, že placení jízdného bezkontaktními platebními kartami má nemalý podíl na klesajícím zájmu o tradiční způsoby pořizování jízdného jako jsou SMS jízdenky nebo papírové jízdenky. V roce 2017 meziročně klesl prodej SMS jízdenek v ostravské MHD o 15,4 % a u papírových jízdenek se jedná o více než pětinový pokles.“

Všechny nákupy „bezpapírových“ jízdenek se zúčtovávají v clearingovém centru a data v něm vyhodnocená prozrazují o systému zajímavé informace. „Stejně jako v roce 2016 byla nejpopulárnější linka pro platbu bezkontaktní kartou tramvaj číslo 8, ve které se prodalo 307 112 jízdenek. Další zajímavostí je rekordní den celého systému, který se odehrál ve čtvrtek 20. července, kdy vrcholil hudební festival Colours of Ostrava. V tento den bylo pořízeno 14 318 jízdenek. Předloňský rekordní den – 16. prosinec – jsme tedy překonali o bezmála 8 tisíc jízdenek,“ prozrazuje Pavel Nenka ze společnosti XT-Card, jež je pověřena Koordinátorem ODIS (KODIS) zúčtovací centrum provozovat.

Úspěšné fungování bezpapírového jednotlivého jízdného v ostravské metropoli je dobrým signálem i pro cestující v regionu, kteří se mohou těšit na možnost úhrady jednotlivého jízdného i platebními kartami včetně optimalizace denního jízdného i mimo Ostravu. „Nejdříve by se tak mělo stát na Karvinsku a Orlovsku, a to od 10. června 2018,“ říká Aleš Stejskal, jednatel společnosti KODIS, která funguje jako koordinátor projektu bezkontaktního jízdného a zajišťuje jeho proměnu na regionální dopravní řešení.

„Bezpapírové“ jízdné v Ostravě v číslech (1. 1. 2017 – 31. 12. 2017)
Celkový objem financí za zakoupené jízdenky 39 555 888 Kč
Celkový počet zakoupených jízdenek (i cestujících) 2 179 213
Průměrný počet jízdenek zakoupených za jeden den v roce 2016 2 713
Průměrný počet jízdenek zakoupených za jeden den v roce 2017 5 970
V jaký den bylo zakoupeno nejvíce jízdenek? 20. 7. 2017 (14 318 jízdenek)
Nejoblíbenější linka MHD pro platby jízdného bezkontaktními kartami Tramvaj č. 8 (307 112 jízdenek)
Počet použitých karet v systému 217 447

O projektu placení jízdného bezkontaktními platebními kartami v ostravské MHD

Systém placení jízdného v prostředcích MHD v Ostravě bezkontaktní bankovní kartou bez tištění papírové jízdenky byl spuštěn 30. června 2016. Na spuštění tohoto systému se podílel Dopravní podnik Ostrava (DPO), Koordinátor ODIS a společnosti Visa Europe, ČSOB, XT-Card a Mikroelektronika. Jedná se o historicky první odbavovací systém tohoto typu v České republice a druhý v Evropě.

 

 

Projekt byl realizován v rámci programu: Chytrá a přátelská doprava pro Ostravu 2016–25. Jedná se o jeho pilotní část a Dopravní podnik Ostrava je prvním dopravcem, který plně přešel na akceptaci bezkontaktních „bezpapírových“ plateb. Rozšíření projektu na ostatní krajské dopravce je plánováno v nadcházejícím období s plnou akceptací do konce roku 2018 resp. od začátku roku 2019.

Více informací o projektu na http://www.dpo.cz/jizdne/platebni-karta.html

TZ: DPO

 

.

 

O slovenském autobusovém veletrhu BUS SHOW 2018…

 

 

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

 

SMART CITY V PRAXI

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

 

Autobusy VDL

 

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

.

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.