cz  Czech      uk  EN

Nový simulátor řízení společnosti Arriva, krok správným směrem při výcviku řidičů

 

Měl jsem před nedávnem jedinečnou možnost vyzkoušet si jízdu na moderním simulátoru řízení nákladního vozu a autobusu, který je úspěšně v provozu od loňského podzimu ve společnosti PROBO BUS a.s. v Králově Dvoře. Společnost PROBO BUS patří do skupiny Arriva Transport Česká republika a.s. , nový simulátor je jediný v Česku, který je provozovaný dopravní společností. Jedná se o mimořádně vyspělý inteligentní systém, vyvinutý na bázi leteckých simulátorů Airbus.

O aktuální problematice řidičské profese a výcviku na simulátoru jsem si povídal se Zdeňkem Abrahamem, předsedou představenstva a výkonným ředitelem PROBO BUS a s vedoucí školicího střediska řidičů Arriva Hanou Hulejovou. Shodli jsme se, že zkušených profesionálních řidičů stále ubývá. Simulátor proto může být jednou z  alternativ, jak pomoci při výcviků nových adeptů, ale je vhodný také pro zdokonalování řidičských znalostí a dovedností u zkušených řidičů.

 

Ing. Zdeněk Abrahám, předseda představenstva a výkonný ředitel společnosti PROBO BUS a.s.

Zdeněk Abraham, předseda představenstva a výkonný ředitel společnosti PROBO BUS a.s. (foto: Zdeněk Nesveda)

 

V čem spočívají největší výhody simulátoru a na jakých principech funguje, nám vysvětluje Hana Hulejová. Jedná se o interiér kabiny nákladního vozu Renault umístěný na pohybové základně, tím je umožněno věrně napodobovat naklánění kabiny během jízdy v daném virtuálním prostředí s možností manuálního nebo automatického řazení. Systém projektorů se zpětnou projekcí zobrazuje (včetně zvukové kulisy) poměrně reálně scénu všemožných dopravních situací.

Původně byl simulátor určený pouze pro výcvik řidičů nákladních aut, postupně byl software upravený pro další skupiny, především pro autobusy. Dnes je využívaný například i pro záchranné složky s právem přednosti v jízdě s modrým majákem. Systém umožňuje nastavení mnoha nestandardních neočekávaných situací, kdy vám nečekaně do cesty vběhne člověk nebo vám nedá přednost jiné auto. Řidiči sanitních a hasičských vozidel mají jedinečnou možnost vyzkoušet si postřeh, pozornost a správnost rozhodování se ve zlomku vteřiny při vzniku nebezpečných situací.

Co mě zaujalo, bylo neuvěřitelné množství funkcí, situací a nejrůznějších prostředí, jaké je možné na novém zařízení nastavit. Simuluje se virtuální prostředí pro jízdu v obci i mimo ní, nejrůznější povrchy vozovky, jízda ve dne, v noci, v mlze, za deště a za dalších meteorologických podmínek, třeba i na namrzlé vozovce.

 

Ing. Jana Wolfová z vydavatelství WOLF - časopisu Městská Doprava zkouší nový simulátor (foto: Zdeněk Nesveda)

Ing. Jana Wolfová z vydavatelství WOLF – časopisu Městská Doprava zkouší nový simulátor (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Simulátor je velmi dobře použitelný i pro výcvik v autoškole na nácvik nejrůznějšího manévrování, couvání, a to jak s autobusem, tak i s nákladním autem. Jsou zde nejrůznější varianty pro návěsové soupravy a auta s přívěsem a možností si vyzkoušet například i couvání k rampě. K dispozici má programy pro jízdu na polygonu, zde se dá zkusit, jak auto reaguje při jízdě v zatáčce, kdy hrozí možnost převrácení cisterny nebo autobusu na bok.

Systém simulátoru umožnuje ukládaní dat u jednotlivých řidičů, ty je možné následně vyhodnocovat a sledovat jejich vývoj v určitém časovém horizontu při opakování výcviku. Je třeba, aby si řidiči na prostředí a ovládaní simulátoru napřed zvykli. Od reality se například liší velmi citlivým řízením, což v počátku může způsobovat trochu problém i těm zkušenějším. Mnozí na simulátoru musí tzv. zdomácnět, zvyknout si, aby se plně mohli věnovat řešení nejrůznějších záludností, které jim programy připraví. Odborníci se zmiňují o zkoumání distrakce pozornosti řidiče a jeho mentálního zatížení při vykonávání sekundárních úloh. Jednoduše řečeno, u každého profesionálního řidiče předpokládáme dobrou znalost řízení, co je však u nich velmi rozdílné, je jejich umění se rychle rozhodovat, také jejich postřeh, koncentrace, odhad, ale i okamžitá psychická dispozice. Všechny tyto ovlivňující faktory se dají velice dobře vysledovat právě při jízdě na simulátoru.

U řidičů bohužel neplatí jako u vína, čím starší, tím lepší. Je to podobné jako u sportovců, kteří dosáhnou v určitém věku nejlepší formy, ta však postupně s přibývajícím roky odeznívá. Jedná se o dva parametry, zkušenost a okamžitou kondici, které máme velmi dobře možnost monitorovat a vyhodnotit na výstupu z dat simulátoru. Proto nás někdy překvapí fatální chyba, které se dopustí řidič s dlouholetou praxí. Považuji simulátor za jedno z nejlepších řešení, jak řidičům profesionálům ukázat na jejich případné chyby, zlozvyky i na jejich momentální kondici.

A jak se dařilo mně za volantem simulátoru? Přiznám se, žádná sláva. Největší mojí snahou bylo se vůbec udržet na silnici. Přestože jsem najezdil s autobusem poměrně hodně kilometrů, byla jízda na simulátoru pro mne z počátku velkým nezvykem, ale věřím, že příště to bude již o hodně lepší.

Simulátor má jednu obrovskou výhodu, vyzkoušíte si zde situace, které nejdou realizovat bez rizika v běžném provozu a hlavně vás upozorní na věci, které děláte podvědomě špatně. Myslím si, že zde znejistí i ti naprosto sebejistí a uvědomí si, jak je nebezpečné a riskantní nevěnovat se řízení na sto procent. Proto věřím, že nákladná investice společnosti Arriva do nové technologie se postupně vrátí ve formě snižování nehod a získávaní nových kvalitních řidičů.

Zdeněk Nesveda

 

Ing. Jana Wolfová z vydavatelství WOLF - časopisu Městská Doprava zkouší nový simulátor (foto: Zdeněk Nesveda)

Ing. Jana Wolfová z vydavatelství WOLF – časopisu Městská Doprava zkouší nový simulátor (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Řidičský simulátor Arriva (foto: Zdeněk Nesveda)

Řidičský simulátor Arriva (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Řidičský simulátor Arriva (foto: Zdeněk Nesveda)

Řidičský simulátor Arriva (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Rubrika ARRIVA na portálu BusPress. čtěte zde…

 

  www.arriva.cz

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

 

 

 

Komentáře uzavřeny.