cz  Czech      uk  EN

Nový NEOPLAN Tourliner poprvé k vidění v ČR na veletrhu Holiday World 2017

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

Společnost MAN Truck & Bus Czech Republic vystavuje na 26. ročníku veletrhu cestovního ruchu Holiday World 2017 v Praze – Holešovicích v české premiéře inovovaný zájezdový autobus NEOPLAN Tourliner.

Již v roce 2003, coby novinka, představil Tourliner své přednosti v podobě vysoce kvalitního zájezdového autobusu. Od počátku dokázal přesvědčit tento autokar určený pro delší zájezdové trasy díky svému vysokému komfortu, velkolepému prostoru, elegantnímu vzhledu a vysoké hospodárnosti a brzy se jako levnější alternativa etabloval po celé Evropě.  

Zpočátku byl Tourliner k dispozici ve dvou variantách – jako dvounápravový 12metrový (P21) a třínápravový 13,8metrový (P22) autobus. Po třech letech přibyla ještě verze se třemi nápravami a s délkou 13,26 m (P20). V průběhu následujících let byl Tourliner pravidelně inovován – např. v 2011 přibylo moderní pracoviště řidiče, v 2014 topografický tempomat MAN Efficient Cruise a v 2015 nové bezpečnostní asistenční systémy EBA2 (asistent nouzového brzdění) a dále LGS2 (asistent jízdy v pruhu).    

Svoji příslušnost k rodině NEOPLAN prokazuje nový NEOPLAN Tourliner na první pohled: čelní kupole vzletně se vinoucí až do střechy, výrazné světlomety, již vícekrát oceňovaný Sharp-Cut-Design dávají jasně najevo: Zde přijíždí pravý NEOPLAN. Vůz tak umožňuje zachovat vizuální jednotu prémiového vozového parku při jeho doplnění o zájezdový autobus ze segmentu standardních autokarů.

Hned při pohledu na tvář autobusu zaujme designový prvek, který bude od IAA 2016 zdobit všechny zájezdové autobusy NEOPLAN: nově tvarované světlomety s denním svícením. Místo současného stříbrného pozadí zde bude vozům nově moderní vzhled propůjčovat černá barva. Navíc přibývá denní svícení v provedení LED, které je pojato jako světelný prstenec okolo tlumeného světla. Takové provedení je známé především ze sportovních vozů, což u autokaru NEOPLAN Tourliner, stejně jako ostatních zájezdových autobusů NEOPLAN, podtrhuje jejich dynamický výraz.      

Zvýšený standard výbavy pro cestující a řidiče

V barevně sjednoceném interiéru čeká cestující dostatek světla a pocit prostoru, k čemuž přispívají i převislé police na odkládání zavazadel. Barevný koncept vědomě vsadil na silné kontrasty šedivých a béžových tónů a vytváří tím příjemné a pohodové prostředí. Nové možnosti designu osvětlení otevírá využití technologie LED k osvětlení vnitřního prostoru, stejně jako v lampičkách, jež jsou součástí nových servisních setů. Tyto sety navíc poskytují více komfortu díky bezprůvanové ventilaci s individuálně nastavitelnými ventilačními tryskami. Celkově byl pro dosažení lepšího vnitřního klimatu přepracován koncept ventilace a odvětrání. Téměř na všech sedadlech jsou umístěny dvojité USB zásuvky.

Díky rovné podlaze má provozovatel mnoho možností, jak tento skutečně univerzální autobus ideálně nakonfigurovat pro svůj vlastní podnikatelský záměr. Kromě toho se cestující pohodlněji dostanou ke svým sedadlům a současně k policím na zavazadla, neboť střední ulička byla zdvihnuta. Pro nasazení na dálkových linkách je pro varianty s levo- i pravostranným řízením dostupný výtah pro vozíčkáře v kombinaci s možností přemístění až šesti řad sedadel na kolejničkách k sobě s cílem získání místa až pro dva vozíčky.
Řidič najde v novém NEOPLAN Tourlineru ergonomicky optimalizované pracoviště. Přepracován zde byl například boční panel s ovládacími prvky a byl opatřen lepšími odkládacími schránkami, které nyní ve svém provedení zohledňují velikost věcí denní potřeby, jako je velká láhev s nápojem či složka s dokumenty ve formátu DIN A4. Kromě toho zde byly z ergonomického hlediska lépe rozmístěny samotné ovládací prvky. Roli zábavného spolucestujícího plní druhá generace informačního systému Multi Media Coach (MMC) ve dvou možných provedeních MMC Basic či MMC Advanced s 5palcovými resp. 7palcovými monitory. Nové je mimo jiné zadání jazyka či možnost současného propojení s až dvěma smartphony. Celkově se pracoviště řidiče vyznačuje mimořádnou hodnotou a kvalitou zpracování.  

Hospodárný díky aerodynamice

Tento autobus umí přesvědčit nejen svým vzhledem, ale i hospodárností. Se svým novým designem exteriéru se hodnoty aerodynamiky opět zlepšily o více než 20 % oproti předchozímu modelu. S hodnotou cW = 0,36 je nový NEOPLAN Tourliner na úrovni moderního vanu střední třídy. Přispívá k tomu mimo jiné nové vnější zrcátko, které kromě příznivější hodnoty odporu vzduchu zajišťuje i lepší výhled.

K tomu dále přibývá inovovaný motor D2676 LOH s vyšším výkonem a točivým momentem s optimalizovaným hnacím řetězcem, který se stará o až 10procentní úsporu paliva. K tomu přispívají mimo jiné dlouhý převod nápravy i=2,73 a dále optimalizovaná strategie řazení. Dále je dostupná nová generace topografického tempomatu MAN EfficientCruise a s ním poprvé pro zájezdové autobusy nabízená funkce volnoběhu MAN EfficientRoll. Tato funkce „plachtění“ vozidla se v případě mírného klesání stará o další plus v efektivitě, když se převodovka automaticky přepne do neutrálu „N“ a autobus jede s minimálním možným třením v hnacím řetězci.            

Vylepšení bezpečnosti a servisu

NEOPLAN Tourliner jede v čele i v otázce bezpečnosti. Dostupný je tak poprvé asistenční systém sledující pozornost řidiče MAN AttentionGuard. Cílem tohoto systému je včas rozpoznat sníženou pozornost řidiče a v případě potřeby mu dát varovný signál. Pro tento účel jsou využívána mimo jiné data asistenčního systému hlídání jízdního pruhu LGS (Lane Guard System). Rozpozná-li systém MAN AttentionGuard nepozornost, varuje řidiče vizuálně, akusticky a hapticky, nezasahuje ale aktivně do průběhu jízdy. Stejně jako pro všechny zájezdové autobusy NEOPLAN je i u nového NEOPLAN Tourlineru k dispozici celá řada asistenčních systémů, v rámci toho asistent nouzového brzdění EBA, adaptivní tempomat ACC či systém kontroly tlaku pneumatik TPM. Výhodu v otázce disponibility vozidla slibuje nový počítač údržby, který monitoruje a předpovídá termíny pravidelné údržby a opotřebení dílů.

K pasivní bezpečnosti přispívá zesílená struktura skeletu, která splňuje normu o převrácení autobusu ECE R66.02 platnou od roku 2017. K tomu účelu musí nástavba pojmout o 50 % více energie nárazů při převrácení, což MAN dosahuje pomocí patentované technologie Rohr-in-Rohr a díky užití vysoce pevné oceli. Navíc NEOPLAN Tourliner disponuje dvěma mimořádně stabilními rameny chránícími nástavbu při převrácení v oblasti B-sloupku a zádi.                

O více komfortu při údržbě a opravách se starají mimo jiné z hlediska hmotnosti a ovládání optimalizovaná víka zavazadlových a motorového prostoru a dále krytu na čelní masce. Poslední jmenovaný kryt je tak například nyní z více dílů, takže v případě poškození je třeba vyměnit pouze poškozený díl a nikoliv celou čelní masku. Navíc je možné dopředu vyklopit čelní rohy autobusu i s připevněnými světlomety. To umožňuje řidiči jednoduchou a rychlou výměnu žárovek. Další výhodu přinášejí zkrácené záslepky výřezů kol a s tím spojená jejich segmentace: za prvé se rozšířil přístup do zavazadlového prostoru o cca 18 cm. Za další je nyní rozdělena doposud jednodílná záslepka výřezu kol u zadní nápravy u tříosé verze autobusu na dva samostatné díly. V případě poškození je možné je vyměnit jednodušeji, rychleji a levněji.   

TZ:  MAN Truck & Bus Czech Republic 

Rubrika NEOPLAN na portálu BusPress, čtěte ZDE

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

 

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

 

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

 

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

 

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

Nový NEOPLAN Tourliner , foto: MAN Truck & Bus Czech Republic

 

 

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

,

,

,

 

Tagy: 

Komentáře uzavřeny.