cz  Czech      uk  EN

Nový MAN Lion‘s City: Stává se vzorem na lince!

MAN Lions City 2018

MAN Lions City 2018

 

S novou generací MAN Lion´s City přijíždí do center měst kompletně nově vyvinutý městský autobus. Četné technické inovace zde jdou ruku v ruce s novým jazykem designu MAN.    

 

  • Kompletně nově vyvinutá nová generace městských autobusů MAN spojuje jasné zaměření na efektivitu, komfort a ergonomii s novým jazykem designu MAN
  • Nový motor D15 dohromady se systémem MAN EfficientHybrid a nižší hmotností redukuje spotřebu paliva až o 16 %
  • Sériově s nezávislým zavěšením kol a novou technologií tlumičů
  • Poprvé k dispozici hlavní světlomety i zadní světla v provedení Full-LED
  • Interiér obohacuje nový koncept sedadel, nové přídržné tyče a inovovaná paleta barev a materiálů
  • Pro řidiče více ergonomie a bezpečnosti

 

Nový MAN Lion´s City slaví v rámci interní výstavy MAN pod názvem BusDays svoji světovou premiéru. S jasným zaměřením na hospodárnost, jízdní komfort, technologii a design si vývojáři nového autobusu předsevzali, zvýšit pomyslnou laťku u téměř všech komponent. Příkladem toho může být hnací řetězec se systémem MAN EfficientHybrid, nezávislé zavěšení kol na přední nápravě, LED osvětlení či nový modulární interiér. Nový MAN Lion’s City 18 let po představení svého předchůdce tímto způsobem odstartoval novou éru. Proto také již dnes vyhovuje všem současným i v dohledné době zaváděným zákonným normám.

.


 .

Vnější podobou promlouvá nový městský autobus nezaměnitelným novým jazykem designu MAN. Hned si lze všimnout kromě výrazných světlometů s LED páskami pro denní svícení a typické černé přední masky s chromovou lištou rovněž dále dolů protažené boční linie ze skla. Ta vozidlu propůjčuje nejen dynamiku, ale přispívá jako část segmentovaného opláštění také ke zlepšení Life Cycle Costs (LCC). K nezaměnitelnému poznávacímu znamení nového MAN Lion´s City patří, stejně jako u nového MAN Lion´s Coach, černá záď připomínající vzhledově smartphone. Toto víko mimo to umožňuje perfektní přístup k různým komponentům.  

Ještě hospodárněji díky novému motoru D15, systému MAN EfficientHybrid se Stop-Start-systémem a nižší hmotností

Použité nové materiály a výrobní postupy nemají za následek pouze, že autobus dobře vypadá, ale činí ho především lehčí, robustnější a zvyšují mu komfort ovládání, například u servisních klapek a motorového víka. Nový MAN Lion´s City ve své 12metrové verzi se srovnatelnou výbavou shodil ve srovnání se svým předchůdcem s motorem D20 okolo 1 130 kg, což je zřetelné samozřejmě při sledování spotřeby. Vůz za to vděčí mimo jiné nově konstruovanému víku motorového prostoru, které si vystačí bez ocelového rámu, a dále tenčímu sklu zadního okna a hmotnostně optimalizovanému obložení bočních stěn pomocí polypropylenu posíleného přírodními vlákny.

Další přínos pro hospodárnost představuje nový lehčí motor D1556 LOH, který již nyní vyhovuje emisní normě Euro 6d platné od 1. září 2019. Nově se zde nachází pouze SCR-technologie (Selective Catalytic Reduction) ve spojení se systémem filtrace MAN CRT (Continuously Regenerating Trap). Recirkulace výfukových plynů mohla být vypuštěna. Vysoce účinný 9litrový motor je k dispozici ve variantách 280, 330 či 360 k, které ideálně pokrývají potřeby při nasazení městských autobusů.          

Na přání lze nový motor D15 doplnit o modul MAN EfficientHybrid, což je systém, který významně přispívá ke snížení spotřeby paliva a emisí až o 16 %. Kromě toho se stará sériová Start-Stop funkce systému MAN EfficientHybrid o bezhlučné okamžiky při zastavení na zastávkách či semaforech. Klíčovým prvkem systému je modul klikovka-startér-generátor (KSG), elektrické zařízení, které přeměňuje mechanickou energii na elektrickou během brzdění. Rekuperovaná energie se při tom ukládá do ultrakapacitorů umístěných na střeše vozidla, které jsou ve srovnání s bateriemi o stejné kapacitě mnohem lehčí a kompaktnější. Energie uložená v ultrakapacitorech zabezpečuje nezávisle na provozu napětí v palubní síti, což nejen že odlehčuje dieselovému motoru, ale umožňuje to ho ve chvílích klidu vozidla vypnout. Díky obrácení funkce KSG modulu lze během pár okamžiků motor D15 opět nastartovat a podpořit ho boost-funkcí během následného rozjíždění.

Novinky také u nezávislého zavěšení kol, PCV tlumičů a dveří

Jako první městský autobus MAN disponuje nyní nový Lion´s City nezávislým zavěšením kol. Díky tomu se při přejezdu kola přes nerovnosti na silnici přenášejí pohyby kola a ramene pouze nepatrně na protilehlou stranu. Celkově je možné měkčeji dimenzované odpružení, neboť působí nižší neodpružené hmoty.  

U tlumičů nárazů nahrazují dosavadní technologii v sériové výbavě nové PCV tlumiče (Premium Comfort Valve). Tyto čistě hydraulické tlumiče vibrací umožňují optimální nastavení podvozku z hlediska jízdního komfortu a stability vozidla v typických situacích využívání, jako je najíždění, přejíždění dlouhého zvlnění nebo krátkých nerovností. Díky novému konceptu vedení oleje je k dispozici mnohem více parametrů, takže je pro každou variantu nápravy možné specifické naladění, které vede k výrazně komfortnějšímu jízdnímu chování.

U nové generace městského autobusu realizoval MAN další zlepšení také u dveří. I nadále pocházejí z vlastního portfolia MAN, jsou ale o 10 cm širší a přesvědčují harmonickým, rychlejším a přímým chodem. Na výběr jsou pneumatické vně či dovnitř výkyvné a dále elektrohydraulicky poháněné dovnitř výkyvné či vnější posuvné dveře. Nasazovány jsou osvědčené komponenty, není třeba žádného mazání či seřizování. To vše dělá dveře spolehlivými. Díky používání modulární stavebnice jsou garantovány cenově příznivé dodávky náhradních dílů a jejich vysoká disponibilita, což má oboje pozitivní vliv na LCC.

Kompletní osvětlení dostupné v provedení LED

MAN Lion’s City se chce stát vzorem. Příkladem toho mohou být světla vpředu i vzadu. MAN zde nenasazuje LED pouze pro denní svícení. Hlavní světlomety jsou poprvé dostupné v technologii Full-LED a spolu se sériovými zadními LED světly tvoří součást exkluzivní výbavy. LED světla u všech funkcí osvětlení nejen že podtrhují charakteristický design MAN Lion´s City, ale představují rovněž příspěvek k bezpečnosti a ke snižování provozních nákladů. Svítidla přesvědčují vedle vysoké efektivity také dlouhou životností až 10 000 provozních hodin a vysokou spolehlivostí, přičemž odpadají náklady nutné k výměnám drahých žárovek. Současně se zlepšuje i výhled. Tlumená a dálková světla svítí s technologií LED o asi 50 % světleji než halogenové žárovky. K tomu LED světla dosáhnou více do šířky i výrazně na delší vzdálenost.  

Také v interiéru přichází ke slovu moderní technologie osvětlení. Nepřímé LED osvětlení, na přání souvislé po celé délce vozu, je v tónu teplé bílé barvy, popřípadě zde může jít o barevné náladové osvětlení. Vzniká tak rovnoměrný, moderní a dynamický světelný design. Zvláštní zřetel kladli vývojáři na to, aby minimalizovali odlesky světel, které by mohly oslňovat řidiče.  

Nový koncept sedadel přinášející flexibilitu a snadné čistění

Sedadla podtrhují světlý, přátelský a opticky vyrovnaný dojem nové koncepce barev a materiálů v interiéru. Světlé a tmavé barevné tóny jsou přitom vědomě použity tak, aby náležitě podpořily jednotlivé funkční oblasti. Současně nové provedení sedadel s optimalizovanými rozestupy a ukotvením v bočních ližinách přináší více místa a dále i umožňuje snadnější čištění vozu. Standardizovaný podstavec sedadla je upevněn prostřednictvím dvou ližin k boční stěně. Na něj je pak možné s pomocí adaptérů flexibilně namontovat libovolné formy sedadel. A dokonce ani stojící pasažéři nejsou ochuzeni o komfort, protože nové stropní přídržné tyče s oválným profilem poskytují ergonomický úchop.  

Ergonomie, komfort a bezpečnost pro řidiče

Také řidič nalezne v novém MAN Lion´s City inovované a optimalizované pracoviště, které prostřednictvím svých elegantně tvarovaných dveří perfektně doplňuje celkový vzhled vozidla. Se zaměřením na ergonomii, komfort a bezpečnost byla mimo jiné zvýšena přívětivost obsluhy vozidla prostřednictvím nového uspořádání ovladačů a přístrojů. Ovládací prvky jsou nyní umístěny do tří zón dle četnosti používání a na přání vpravo montovaný přídavný přístrojový nosič umožňuje uchycení dalších potřebných přístrojů či monitorů. Držák nápojů a zásuvka USB se nacházejí v bočním obslužném poli, dodatečné možnosti pro odkládání nezbytností poskytují například uzavíratelná přihrádka na řidičovu tašku či síťka na noviny.      

Pozici sedadla řidiče je nyní možné horizontálně nastavit ve větším rozsahu pro dosažení lepší ergonomie. Panel přístrojů se pohybuje současně s nastavováním volantu. O perfektní čitelnost se stará sériově dodávaný 4palcový barevný displej s vysokým rozlišením. O více bezpečnosti pro řidiče se stará jeho vyvýšená pozice a vpředu se otevírající dveře kabiny řidiče. Modulární sklo na dveřích kabiny řidiče, které může dosahovat dle přání až k čelnímu oknu, poskytuje větší bezpečí před přepadením.  

Nová generace městských autobusů se bude vyrábět od srpna 2018 ve výrobním závodu MAN v polských Starachowicích.
TZ: MAN Truck & Bus Czech Republic

.

MAN Lions City 2018

MAN Lions City 2018

.

MAN Lions City 2018

MAN Lions City 2018

.

MAN Lions City 2018

MAN Lions City 2018

.

MAN Lions City 2018

MAN Lions City 2018

.

MAN Lions City 2018

MAN Lions City 2018

.

MAN Lions City 2018

MAN Lions City 2018

.

MAN Lions City 2018

MAN Lions City 2018

.

MAN Lions City 2018

MAN Lions City 2018

.

WWW.BUS. MAN.EU

.

.

 O slovenském veletrhu BUS SHOW 2018
WWW.BUSSHOW.EU

 

 

Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 – NITRA

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ na veľtrhu Busshow 2018 podporí slovenské smart cities

 

.

.

.

 

SMART CITY V PRAXI

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

.

 

Autobusy VDL

 

Mercedes – Benz      Setra

 

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

 

.


PODLAHOVINY PRO TRANSPORT

WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.