cz  Czech      uk  EN

Nový ISUZU CITIBUS se představil na veletrhu COMVEX v Istanbulu

 

„Rok autobusů a hromadné dopravy“ Premiéru z konstruktérské dílny ISUZU v Anadolu představil na veletrhu užitkových COMVEX  Generální  ředitel  Isuzu Motors Limited Hiroshi Hisatomi, Itochu Corporation pan Omar L. Ablay. Slavnostně zde byl odhalen nejnovější model komfortního městského autobusu (midibusu) o celkové délce 9,5 m.  Isuzu poprvé přichází s konstrukčním řešením Low Entry, kdy je celkově snížená podlaha téměř ve dvou třetinách délky vozu. Pohodlné nastupování umožňují troje dveře se sníženou nástupní hranou.  Střední dveře s dvojnásobnou šířkou jsou opatřeny mechanicky ovládanou výsuvnou plošinou pro invalidní vozíky.

Zajímavé je patentované řešení čelního elektronického informačního transparentu, který je protažen až do bočních panelů střechy. Panoramatické výrazně zaoblené přední okno umožňuje řidiči v širokém úhlu dobrý výhled také do stran. Propracované je ergonomické provedení pracoviště řidiče, veškeré ovládací prvky jsou umístěny před řidičem v zorném poli na dvou samostatných opticky oddělených panelech.  Boční prosklení, zasahující až do horní hrany střechy, dodává autobusu moderní odlehčený vzhled. Neobvyklé a nápadné je uchycení zpětných zrcadel pomocí robustních držáků, zasahujících až do střešní konstrukce.  Velkou pozornost věnovali konstruktéři vnitřnímu uspořádání. Široké uličky, plynulé přechody úrovně podlah a prostorný „střední sál“ pro kočárky a vozíky zabezpečují komfortní a pohodlný pohyb cestujících ve voze. Výrobce nabízí několik alternativ rozmístění sedadel, maximální počet všech přepravovaných osob sedících i stojících je 74. Boční úchyty držáků sedadel mimo podlahu umožňují snadný úklid interiéru. Sedadla jsou v příjemném designovém eko provedení v zeleném odstínu, který interiéru dodává příjemně svěží a uklidňující vzhled. Nezbytná, v našich končinách ne tak úplně rozšířená v městské dopravě, je účinná klimatizace celého vozu!

Oba vystavené autobusy byly vybaveny automatickou převodovkou Allison 2100, alternativně však lze použít i šesti rychlostní převodovku ISUZU MZW – 6 s manuálním řazením. Pětilitrový motor ISUZU 4HK1ES5S EURO 5 – EVV o výkonu 204 koní s klasickým usazením v zadní části má dostatek výkonu, který umožňuje svižnou a pružnou jízdu. K bezpečnosti provozu přispívají nejen účinné kotoučové brzdy na všech kolech, ale také retardér VOITH.

Se zařazením do výrobního programu se počítá již od počátku roku 2012, první série však bude určena výhradně pro domácí trh. Exportní verze určená pro evropský trh by se měla poprvé objevit ve druhé polovině příštího roku.  Marketingový a obchodní ředitel pan Fatih Tamay podotýká „ po úspěšném vstupu na trh s modelem NOVO přicházíme s novinkou ISUZU  CITIBUS, která se právem stala středem pozornosti návštěvníků v naší expozici. Nastal čas, abychom představili opět něco nového“.

Autobus je určený pro městský a příměstský provoz v malých, ale i ve velkých městech.  Optimální délka 9,5 metrů je výhodou při manévrování v hustém městském provozu a na úzkých silnicích. Výrobce deklaruje ekonomický výhodný provoz, spolehlivost a servisní nenáročnost vyplývající již ze samotné značky ISUZU. S jeho nasazením se počítá všude tam, kde nejsou dostatečně vytížené velké autobusy.  V Čechách představí nový ISUZU CITIBUS  společnost TURANCAR CZ v druhé polovině příštího roku.

Text: Zdeněk Nesveda
Foto: ISUZU Anadolu, Martina Gonseničová     

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

ISUZU CITIBUS - COMVEX 2011

Komentáře uzavřeny.