cz  Czech      uk  EN

NEOPLAN Cityliner v Euro 6 pokořil hranici spotřeby 20 litrů na dálkové trase

P_NEO_CityHD_EOT_FrontL

Ideální pro nasazení na dálkových linkách je ovšem i MAN Lion’s Coach

Autobusy na dálkových linkách jsou již v mnoha zemích zavedené a jsou nedílnou součástí osobní přepravy. Tam, kde tomu tak ještě není, jsou dálkové autobusy alespoň na vzestupu jako cenově nenáročný, komfortní ale i ekologický dopravní prostředek. Tak například v Německu se trh pro dálkové autobusové linky otevřel počátkem roku 2013. Dálkové autobusové linky jsou alternativou pro zajištění mobility, která umožňuje nová spojení mezi městy – rychle, bezpečně a levně. V autobusech MAN a NEOPLAN si cestující užijí nejvyššího komfortu. Provozovatelé autobusů profitují z efektivních a na pohonné hmoty nenáročných vozidel, která mohou být vybavena všemi prvky zvyšujícími pohodlí, které z dálkové linky vytvoří zážitek.

P_Bus_IOD_CitylinerInside-03

 TÜV certifikace mimořádně nízké spotřeby pohonných hmot

Jak úsporně jezdí zájezdové autobusy, prokázal MAN prostřednictvím autobusu NEOPLAN Cityliner. Testované vozidlo s šestiválcovým motorem MAN D26 v provedení Euro 6 o výkonu 440 k prezentoval MAN na veletrhu Busworld 2013.

Ve spolupráci s TÜV Süd, přední německou zkušební institucí, byl definován celkem 1320 km dlouhý okruh, který může být považován v případě autobusového zájezdu za reprezentativní. Úseky trati jsou rozděleny mezi dálnici, silnice 1. třídy a městské úseky. Vůz byl dle své obsaditelnosti a přípustné celkové hmotnosti odpovídajícím způsobem naložen. Testovací jízda byla realizována s profesionálním řidičem autobusů a konala se během dvou dnů v týdnu v podmínkách reálného provozu. Během testovacích jízd nedošlo k žádným přerušením či podobným situacím. Po vyhodnocení dat shromážděných během jízdy byla autobusu NEOPLAN Cityliner certifikována extrémně úsporná spotřeba pohonných hmot dosahující průměrných 19,8 litru na 100 km. S touto špičkovou hodnotou se nyní NEOPLAN Cityliner stal vzorem ve svém konkurenčním prostředí.

Nízká spotřeba pohonných hmot znamená rovněž nízké emise CO2. Při 60% vytížení dosahuje NEOPLAN Cityliner velmi nízké produkce emisí CO2  zhruba 18 gramů na osobokilometr, a cestuje tak mimořádně ekologicky. Je to ve srovnání s letadlem (230,7 g CO2/osobokm), osobním automobilem (142,3 g CO2/ osobokm) a železnicí (45,2 g CO2/ osobokm) vynikající hodnota, jak dokazují čísla zveřejněná Spolkovým úřadem pro životní prostředí. Pokud je autobus vytížen plně, klesají emise CO2 na pouhých 11 g/osobokm. To ještě zřetelněji poukazuje na skutečnost, že zájezdový autobus je s náskokem nejekologičtějším dopravním prostředkem.

Excelentní spotřeba paliva je dosažena díky souhře více faktorů. Moderní Sharp-Cut-Design všech autobusů NEOPLAN není jen o dokonalosti tvarů, ale i o optimalizaci spotřeby. Design ovlivňuje rozhodujícím způsobem aerodynamiku vozidla. NEOPLAN Cityliner dělá dojem díky mimořádně nízkému koeficientu odporu vzduchu (cW) zhruba 0,35, a dostává se tak na úroveň osobních vozů. Důsledně lehká konstrukce se stará o to, že nemusí být přepravována velká hmotnost. V kombinaci s efektivním motorem MAN Euro 6, automatizovanou převodovkou MAN TipMatic a hospodárnému způsobu jízdy šetří provozovatelé autobusů výrazným způsobem při tankování.

P_NEO_CITYL_IAA2008_7274

NEOPLAN Cityliner – stylový autobusy pro dálkové linky

Se speciální výbavou vhodnou na dálkové linky dopraví NEOPLAN Cityliner pasažéry do cíle uvolněné a v luxusu. Na zahnání menšího hladu na cestě může být vozidlo vybaveno cateringovým automatem, který je k dispozici ve třech stupních výbavy. O tělesné blaho je nejlepším způsobem postaráno prostřednictvím menších snacků a studených nápojů. Je-li dodatečně zvolen automat s horkými nápoji, měničem mincí a dotykovým panelem, stává se z autobusu pojízdná kavárna. Placení za nápoje a občerstvení probíhá v hotovosti nebo také bez komplikací prostřednictvím smartphonu.

Aby se pasažéři na delší cestě nenudili, přichází autobus s rozsáhlou nabídkou zábavní elektroniky. Na palubě se tak nachází různé možnosti zábavy prostřednictvím digitálních médií, které mohou být spuštěny pomocí tabletů, jež je možné si během cesty vypůjčit. Cestující si například mohou vybírat z množství digitálních časopisů či průvodců, a plánovat si tak například prohlídku města již v autobusu. Nabídku čtiva je rovněž možné bez problému umístit na server a pomocí sítě W-LAN během krátké chvilky nahrát do vlastních přístrojů. Díky bezplatnému přístupu mohou pasažéři během cesty vyřizovat e-maily či surfovat na internetu – ve srovnání s letadlem či železnicí je toto unikátní vlastnost dálkových linkových autobusů. USB přípojky na sedadlech zajišťují zásobování elektrickým proudem pro osobní elektronické přístroje cestujících. Kromě těchto vymožeností je dálkový autobus vybaven také velkoryse dimenzovanou toaletou s výškou pro stání 1,9 m.

O plynulou jízdu se starají výkonné šestiválcové motory MAN D2676 s výkonem dle volby 440 k či 480 k v provedení Euro 6. Bezpečnost jízdy a míru komfortu dokáže zvýšit a provozní náklady dokáže snížit paket výbavy na přání „Long Distance Pack“, který je navržený speciálně pro dlouhé jízdy. Jeho součástí je automatizovaná 12stupňová převodovka TipMatic s asistentem rozjezdu EasyStart. Rozjíždění do kopce je díky němu velmi zjednodušeno a řidič se nestresuje. Hypoidní hnací náprava Eco s delším převodem umožňuje při cestovní rychlosti nižší hladinu otáček. Současně se snižuje opotřebení spojky a převodovky, a tím i náklady na servis. Lehké robustní hliníkové disky kol rovněž přispívají k hospodárné jízdě. Završen je tento paket inteligentními asistenčními systémy. Vedle systému CDS (Comfort Drive Suspension) pro redukci naklánění autobusu paket výbavy obsahuje asistenta opuštění jízdního pruhu LGS (Lane Guard System) a dále asistenta nouzového brzdění EBA (Emergency Brake Assist). Díky systému TPM (Tire Pressure Monitoring) může být neustále kontrolován tlak ve všech pneumatikách, a tak se redukuje jejich opotřebení. Zákazníci, kteří se pro paket „Long Distance Pack“ rozhodnou, profitují nejen ze smysluplné dodatečné výbavy, ale získají rovněž atraktivní cenové zvýhodnění ve srovnání s cenami, když by si jednotlivé komponenty kupovali samostatně.

P_Bus_EOT_Lions_CoachEL-01

MAN Lion’s Coach – mobilita pro každého

Specialista na dálkové jízdy je rovněž autobus MAN Lion’s Coach. Jeho hospodárné šestiválcové motory o výkonu 440 k či 480 k umožní i v provedení Euro 6 efektivně dopravit do cíle všechny cestující. Ve spolupráci s automatizovanou 12stupňovou převodovkou MAN TipMatic s funkcí EasyStart garantují nízkou spotřebu pohonných hmot a vynikající jízdní vlastnosti. S výbavou pro dálkové linky proběhne každá jízda jako v letadle: automaty na občerstvení a nápoje spolu s prvotřídní zábavní elektronikou promění cestování v zážitek. Hodně místa pro nohy, dostatečné odkládací prostory pro zavazadla a vysoce kvalitní interiér poskytují prvotřídní komfort, na který jsou zákazníci MAN zvyklí. Elektronické asistenční systémy podporují řidiče v jeho odpovědné činnosti a výrazně snižují riziko nehody.

P_MAN_CoachEL_IOD-01

MAN Lion’s Coach C a MAN Lion’s Coach L nabízí s novým výtahem pro invalidní vozíčky vysoký cestovní komfort i pro pohybově omezené osoby. Díky umístění výtahu nad zadní nápravou zůstává k dispozici plná kapacita zavazadlových prostorů. Interiér v zadní části autobusu je variabilní s možností obsazení až 6 invalidními vozíčky. MAN Lion’s Coach tak poskytuje bezbariérovou přepravu ve spojení s nejvyšší kapacitou cestujících i zavazadel.

Pro obzvlášť úspornou jízdu nabízí MAN předkonfigurované modely Lion’s Coach EfficientLine, nyní také v Euro 6. Zatím se pro takovou konfiguraci vozidla, důsledně navrženou s cílem optimalizace spotřeby paliva, rozhodl zhruba každý třetí zákazník.

TZ: MAN

 

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.