cz  Czech      uk  EN

Mobilita jako služba pohledem z Plzně

 

Vracím se ještě k nedávno skončené plzeňské konferenci Chytrá a zdravá doprava ve městech. Jedna ze zajímavých přednášek zazněla z úst domácího přednášejícího Jiřího Kohouta z PMDP. Plzeň vnímám, jako mimořádně rychle se rozvíjející se průmyslovou a kulturní metropoli, kde Plzeňské městské dopravní podniky hrají také velmi významnou roli.  Město Plzeň je pro mě stále zajímavým a perspektivním tématem, nejen proto, že zde sídlí nejvýznamnější český výrobce elektrických vozidel pro veřejnou dopravu Škoda  Transportation, ale i proto, že část života jsem v Plzni prožil a byl to také počátek mé profesní dráhy, která se veřejné dopravy bezprostředně dotýká.

 

Ing. Jiří Kohout, Ph.D. MBA, Chytrá a zdravá doprava ve městech (foto: Zdeněk Nesveda)

Ing. Jiří Kohout, Ph.D. MBA, Chytrá a zdravá doprava ve městech (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Jiří Kohout na konferenci zmínil i několik mimořádně důležitých aspektů významu PMDP nad rámec přímo provozované městské veřejné dopravy, jsou to některé další provozované služby a systémy.  Například využívaní Plzeňské karty, která slouží nejen jako nosič předplatného, ale také jako identifikátor pro poskytování služeb i v dalších městských institucích. Zdůraznil také její multifunkčnost s možností využívání i v Karlovarském kraji a v MHD v Mariánských Lázních a i provázanost s kartou Českých drah.

V Plzni se dá také od roku 2015 platit ve všech dopravních prostředcích PMDP bezkontaktní platební kartou. Další činností je také provozování dvou veřejných parkovacích domů v centru města a dalších parkovacích míst na volných plochách, s využitím vlastního parkovacího systému. V níže uvedené prezentaci je z grafů patrné, jak jsou placená parkoviště občany využívána. Za zmínku také stojí individuální služba „senior express“, která vznikla, jako jedna z prvních v Česku. PMDP v současnosti provozují již čtyři vozidla, ta uskuteční během jednoho měsíce až 800 jízd pro seniory a tělesně postižené obyvatele.

Jiří Kohout v obsáhlé prezentaci představil nové plány a projekty mobility ve městě s důrazem na další integraci dopravy a budování nových dopravních uzlů. Představil také PDPM jako instituci, jenž se zabývá shromažďováním dat o dopravě a to nejen o té bezprostřední městské. Plzeň je jedno z Českých měst, kde již také dnes silně cítíme snahu uvádění do praxe, tak potřebných nových trendů pro zlepšení podmínek k životu v kontextech „smart city“.

Zdeněk Nesveda

Určitě stojí za zhlédnutí příloha prezentace Jiřího Kohouta, ke stažení zde: Jiri Kohout 

 

Ing. Jiří Kohout, Ph.D. MBA (foto:PMDP)

Ing. Jiří Kohout, Ph.D. MBA (foto:PMDP)

 

Ing. Jiří Kohout, Ph.D. MBA

je projektovým manažerem dopravy v PMDP. Zodpovídá za plánování a strategický rozvoj městské dopravy, stál za úspěšnou realizací projektů vybudování dispečinku MHD, systému inteligentních zastávek, webových jízdních řádů a dalších projektů. Veřejná doprava je jeho celoživotním zájmem, věnuje se zejména inteligentním dopravním systémům a podpoře elektromobility. Má doktorát z matematického modelování na Fakultě elektrotechnické ZČU v Plzni a titul MBA udělený Nottingham Trent University.

 

Rubrika PMDP na portálu BusPress, čtěte zde…

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

Chytrá a zdravá doprava ve městech 2017

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

.

.

.

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.