cz  Czech      uk  EN

CZECHBUS včera a dnes – od nápadu až k realizaci…

czechbus-2012

CZECHBUS včera a dnes – od nápadu k realizaci… foto: Zdeněk Nesveda – CZECHBUS 2012 – 2. ročník

Veletrh autobusů a autobusové dopravy CZECHBUS se uskuteční na Výstavišti Praha v Průmyslovém paláci již po šesté. Dnes je CZECHBUS jediným dopravním veletrhem v Čechách a jak to vypadá, bude tomu tak i nadále. Je opět i letos mimořádně dobře obsazený značkami a kromě mnoha dalších vystavovatelů se ho účastní i tzv. „zlatá sedma“, složená ze sedmi nejvýznamnějších evropských výrobců autobusů a užitkových vozidel.

Od BUS SALONU k CZECHBUSU

Moje první myšlenka na uspořádání autobusové výstavy je mnohem starší než pražský veletrh CZECHBUS v Holešovicích. Úplně první česká autobusová výstava, kterou jsem realizoval, předchůdce dnešního CZECHBUSU, se konala již před dvaceti lety pod názvem BUS SALON. Byla nepoměrně menší a skromnější, přesto však úspěšná. Zaplnila v roce 1995 část chebského náměstí. Výstava byla významná tím, že zde vystavovala Karosa poprvé novinky, které se zdály být příslibem jejích nových, lepších časů. Což se také zanedlouho potvrdilo.

Novinky na výstavě BUS SALON v roce 1995

Návštěvníci si tehdy mohli prohlédnout první vysoký zájezdový autobus Karosu LC757 HD12 s americkým motorem CUMMINS a Karosu LC 937 GT11, která byla prvním multifunkčním autobusem, určeným pro zájezdovou a linkovou dopravu. Nejvýznamnějším autobusem na výstavě byl však ten nejméně nápadný, KAROSA LC 736, kde byl poprvé zabudovaný motor Renault.

Možná právě na výstavě BUS SALON, která dávno zapadla v zapomnění, jsme byli svědky začátku období nové úspěšné cesty vysokomýtského výrobce autobusů Karosa, dnešního Iveco Bus, mezi světovou elitu autobusových výrobců. Vstup Renaultu jako nového strategického partnera do Karosy byl skutečně tím naprosto rozhodujícím a důležitým krokem pro celý další vývoj a orientaci firmy.

Tady v roce 1995 začíná příběh českého autobusového veletrhu

czechbus-vize-16

První česká autobusová výstava BUS SALON 1995, předchůdce dnešního veletrhu CZECHBUS. Karosa zde představuje tři novinky: Karosu LC757 HD12 s americkým motorem CUMMINS, Karosu LC 937 GT11a LC 736 poprvé s motorem Renault, foto: Zdeněk Nesveda

Další česká výstava byl COACH PROGRESS

Myšlenku uspořádat skutečný autobusový veletrh jsem nikdy neopustil, naopak ve mně příštích deset let zrála čím dál tím víc. V té době jsem obdivoval zájezdové autobusy, konec konců je obdivuji i dnes, a tak jsem další autobusové výstavě dal název COACH PROGRESS. Výstava se realizovala prostřednictvím firmy Europrodex na výstavišti v Letňanech poprvé v roce 2005. Skončila po třech letech odchodem organizátora mimo Českou republiku. COACH PROGRESS neměl tedy dlouhého trvání a celková hodnocení po jeho skončení nebyla, s výjimkou prvního ročníku, nějak zvlášť příznivá.

czechbus-vize-11

Logo s pozvánkou na autobusový veletrh COACH PROGRESS – Bus & Coach Business 2005, který se konal na výstavišti PVA v Letňanech, obrázek: Zdeněk Nesveda

Ke slovu přichází konečně CZECHBUS

V té době jsem přišel také na to, že daleko zajímavější a rozsáhlejší je oblast linkové autobusové dopravy, jedná se o nepoměrně větší autobusový byznys s větší dávkou adrenalinu. Zájezdové autokary jsou naopak top kategorií, ozdobou veletrhů a třešinkou na dortu a hlavně také velkým koníčkem autobusových fajnšmekrů.

I to bylo také jedním z mnoha dalších důvodů, proč jsem se pustil do přípravy dalšího autobusového veletrhu. Připravený koncept veletrhu však ležel v šuplíku až do roku 2010. V projektu na nový veletrh jsem se snažil vyvarovat chyb, které se objevovaly v průběhu předešlého veletrhu.

Osudové setkání na Autoshow

Za osudové považuji setkání s Janem Novotným ze společnosti Incheba Expo a Viktorem Wiesnerem, jednatelem společnosti TURANCAR CZ, na veletrhu Autoshow na výstavišti v Holešovicích na podzim v roce 2010. Tam jsme také úplně poprvé společně začali mluvit o možnostech reálného uspořádání veletrhu s tématikou autobusů a veřejné dopravy. Dohodli jsme se tehdy na uspořádání nového veletrhu pod taktovkou a exkluzivní organizací veletržní společnosti Incheba Expo hned v následujícím roce 2011.

Dva muži kteří byli na samém počátku veletrhu CZECHBUS, Jan Novotný a Viktor Wiesner, dva muži kteří mají zásluhu na tom, že máme svůj český autobusový veletrh v zemi, která je autobusovou velmocí…

czechbus-vize-17

PhDr. Jan Novotný ze společnosti INCHEBA EXPO PRAHA, od počátku projektu autobusového veletrhu věřil, je jeho hybnou silou a dnes mu vděčíme za to, že veletrh CZECHBUS je ve skvělé kondici a stále roste: foto: Zdeněk Nesveda

 

czechbus-vize-13

Viktor Wiesner Dis. stojí dvanáct let v čele prosperující firmy TURANCAR CZ, která prodává v Česku autobusy ISUZU. Byl na počátku vznikajícího veletrhu CZECHBUS a je ten, který ho šest let podporuje a jeho jméno je s CZECHBUSEM také neodmyslitelně spojené, foto: Zdeněk Nesveda

Autobusový veletrh v novém kabátě

Během měsíce jsem oprášil autobusový výstavní projekt a vypracoval manuál s pracovním názvem „veletrh krok po kroku“, ve kterém jsem se snažil již eliminovat chyby, které vznikaly při organizaci prvního veletrhu v Letňanech. Důležité bylo, že jsem měl hotové a k dispozici veškeré manuály, databáze jak vystavovatelů, tak i návštěvníků, také oborové třídění i marketingovou strategii, kterou jsem poprvé představil na nově ustanoveném veletržním výboru ještě před koncem roku 2010. Termín konání veletrhu jsem po zkušenostech stanovil s ohledem na všechny ostatní evropské veletrhy až na listopad, jako úplně poslední veletrh v roce. Riziko neúspěchu zde bylo stále veliké a každý, kdo si něco takového kdy zkusil, ví, že postavit úspěšný veletrh není jako mávnutí kouzelného proutku.

Organizátor a partneři

Hlavním partnerem, velkým podporovatelem a také prvním vystavovatelem se stala společnost TURANCAR CZ, prodejce autobusů ISUZU, v čele s Viktorem Wiesnerem. Situace byla o to snazší, že jsem věděl, do čeho jdu a za zády jsem měl významného veletržního partnera se zkušenostmi a kompletním zázemím, společnost Incheba Expo Praha, organizátora veletrhů se zkušeným Janem Novotným, matadorem českého výstavnictví. Tomu přikládám i dnes velký význam, díky tomu je veletrh v takové kondici, jak ho známe. Díky Janu Novotnému získal veletrh podporu z nejvyšších kruhů jak v podnikatelské, tak i politické sféře. Velkou výhodou veletrhu byl také oproti těm předešlým vysoce profesionální přístup při jeho technické realizaci.

Název pro nový veletrh – CZECHBUS

Byl přede mnou ještě jeden úkol, najít pro nově vznikající veletrh jméno a také vizuální značku – logo. Zpočátku jsem se nechal inspirovat jmény světových veletrhů. Zvolil jsem název složený ze třech písmen CBF – Czech Bus Fairs. Z toho následně vzniklo jednoslovné pojmenování CZECHBUS. Mám upřímnou radost, když nyní často slyším, „potkáme se na CZECHBUSU“. CZECHBUS není jen skvělou značkou a veletrhem, ale také prostředím pro setkávání „autobusáků“ jak z řad návštěvníků, tak i vystavovatelů.

Měli jsme zapamatovatelné jméno pro veletrh, ale stále nám scházelo logo, nová značka pro nový veletrh. Mojí první představou byla dívka se slunečními brýlemi, ve kterých se zrcadlí autobusy. Vzal jsem slečnu a celé dopoledne jsme fotografovali na autobusovém nádraží, z množství více či méně povedených snímků jsem pak nechal vytvořit grafický návrh.

Vzniká jméno nového autobusového veletrhu

czechbus-vize-1

První moje návrhy na jméno autobusového veletrhu, CBF CZECH BUS FAIRS, obrázek: Zdeněk Nesveda

 

czechbus-vize-2

Jedna z dalších možných variant o které jsem uvažoval, obrázek: Zdeněk Nesveda

 

czechbus__1

Finální varianta jména pro náš nový veletrh CZECHBUS, obrázek: Zdeněk Nesveda

 

Logo veletrhu CZECHBUS – „ Autobus z kopce“

Marketingové vedení Incheby však k mé velké nelibosti shodilo návrh dívky v brýlích ze stolu, nelíbilo se jim. Díky tomu vzniklo nové logo, na kus papíru jsem načrtnul autobus jedoucí z kopce. Ten jsem ještě doplnil o reálné prvky, kola, zrcátko a motor, které jsem vyfotil v dílnách společnosti EvoBus. Tak vznikla dnes již neodmyslitelná součást CZECHBUSU, logo „autobus z kopce“.

Nová vizuální podoba pro veletrh CZECHBUS, která se nelíbila a tak slečna je ještě stále volná

czechbus-vize-6

Slečna v brýlích, nápad, který nevyšel, foto: Zdeněk Nesveda

2. pokus a úplně jinak, tentokrát nápad, který vyšel

czechbus-vize-3

Nový návrh loga veletrhu CZECHBUS, skica na pytlíku od svačiny. „Autobus z kopce“ , obrázek: Zdeněk Nesveda

 

czechbus-vize-20

Takhle úplně jednoduše vzniklo logo imaginárního autobusu pro veletrh CZECHBUS. Důležité komponenty: kola Mercedes, zrcátko Setra, motor Cummins, foto: Zdeněk Nesveda

 

czechbus-vize-18

Logo CZECHBUS, “ Autobus z kopce“ tak jako ho skoro známe dnes, obrázek: Zdeněk Nesveda

 

czechbus-vize-15

„Autobus z kopce“ ve finální podobě, obrázek: Incheba Expo Praha

Reklama a marketing pro nový CZECHBUS

Součástí koncepce veletrhu CZECHBUS byla také moje vize o propagaci a reklamě. Levně, efektivně dostat informace o novém veletrhu mezi autobusovou veřejnost a zejména mezi vystavovatele. S podporou CZECHBUSU nám významně pomohl Viktor Wiesner ze společnosti TURANCAR, na jeho autobusy jsme nalepili velké reklamy a s těmi jsem začal objíždět republiku. Moje úplně první propagační cesta vedla hned v lednu 2011 do Brna na veletrh cestovního ruchu GO a REGIONTOUR. Tam jsem poprvé v mrazivých lednových dnech začal propagovat náš nový „autobusácký“ veletrh.

ISUZU propaguje veletrh CZECHBUS v Brně v lednu 2011

img_6922

Úplně poprvé v lednu 2011 na veletrzích GO – REGIONTOUR v Brně, v mrazivém ránu lákám lidi na neznámý veletrh CZECHBUS do Prahy. Reklamu, jak jinak mám nalepenou od Viktora Wiesnera na autobusu ISUZU, foto: Zdeněk Nesveda

BusPress mediální partner

Součástí plánu CZECHBUS byl také v té době jediný mediální partner a tím byl BusPress, který jsem pro ten účel založil. Osvědčil se a úspěšně funguje a podporuje mimo jiné CZECHBUS  ještě i dnes. Nyní, když již nemám na CZECHBUS přímé vazby, ten je zcela v kompetenci společnosti Incheba Expo, využívám BusPress k podpoře mých dalších aktivit.

BusPress_cz

Internetový portál BusPress jsem účelově založil pro podporu projektu CZECHBUS, ale také jako báječný reklamní prostor pro vystavovatele a partnery veletrhu, obrázek: Zdeněk Nesveda

„Autobus v oblacích“ – bláznivá reklama s maximálním úspěchem

S Viktorem Wiesnerem jsme na podporu prvního CZECHBUSU společně uskutečnili skvělou akci s názvem „Autobus v oblacích“. Přivázali jsme autobus na jeřáb, zvedli ho vysoko nad holešovické výstaviště a nechali ho tam viset. Tehdy záběry našeho autobusu s logem CZECHBUS  prostřednictvím televizí NOVA a Markíza viděly milióny lidi v Čechách i na Slovensku.  Na náš „autobus v oblacích“ se objevilo tisíce odkazů na internetu.

czechbus-vize-14

„Autobus v oblacích“ autobus ISUZU, který propaguje veletrh CZECHBUS při vytvoření světového rekordu ve zvedání autobusu do výšky. Nápad, který zaplatila společnost TURANCAR CZ, foto: Zdeněk Nesveda

.

novo-oblaka-5

Televizní štáby Nova, Markíza, další media a rozhlasové stanice, čekají až pošleme náš autobus ISUZU – CZECHBUS do „oblak“ a vytvoříme rekord, foto: Zdeněk Nesveda

.

czechbus-vize-5

Autobus ISUZU – CZECHBUS, který v květnu 2011 visel několik hodin nad Prahou a oznamoval, že na podzim bude v Praze veletrh CZECHBUS, foto: Zdeněk Nesveda

 

CZECHBUS 2011 má první vystavovatele!

Možná až překvapivě rychle se začal náš veletrh plnit, první se přihlásil TURANCAR CZ s autobusy ISUZU a hned potom Scania. Vzpomínám si, že Scania obsadila největší část pravého křídla Průmyslového paláce. To bylo samozřejmě určitým signálem i pro ostatní vystavovatele. Jak vidíme na plánku výstavní haly z té doby, byla hala zaplněna téměř ze dvou třetin již v červnu, pět měsíců před výstavou, což bylo velkým úspěchem a zárukou, že se veletrh uskuteční a že věci děláme dobře.

 

czechbus-vize-7

Pravé křídlo Průmyslového paláce, ze dvou třetin zaplněné již 17. června 2011. Největší plochu má společnost Scania, všimněte si, že na prvním ročníku scházely značky, Iveco bus, SOR i EvoBus, obrázek: Incheba Expo Praha

Myšlenka o českém autobusovém veletrhu se začala naplňovat

Tady se konečně začala naplňovat moje vize o smysluplném českém autobusovém veletrhu. Veletrhu, který bude autobusovým centrem v malém českém rybníčku, bude jiný než všechny evropské veletrhy zvučných jmen. Bude o každoročním setkávání lidí, kteří se mezi sebou dobře znají a pojí je dohromady společný zájem, autobusy a veřejná doprava. Bude to veletrh, který přiláká nejen odborníky, ale i příznivce historických autobusů.

To všechno se dnes již děje a ještě mnohem více, CZECHBUS je centrem a úrodnou půdou pro organizování odborných a tiskových konferencí, seminářů a také je místem, kde se dnes již nevystavuji jen autobusy, ale celé široké portfolio veškerých dalších služeb s autobusy a veřejnou dopravou souvisejících.

Zbývá jediné, pozvat vás na již šestý ročník českého autobusového veletrhu. Pokud nemáte ještě vstupenku, nevadí, napište a já vám ji rád pošlu.

Zdeněk Nesveda – BusPress

Vše o veletrhu CZECHBUS, informace, novinky ZDE

CZECHBUS 2011

1416312648_czechbus01

CZECHBUS 2011, kde byl první přihlášený vystavovatel TURANCAR CZ a autobusy ISUZU a největší plochu měla SCANIA, foto: Incheba

CZECHBUS 2015

czechbus-vize-19

CZEHBUS 2015, nejsilnější ročník obsazený již všemi značkami evropských autobusů, foto: Zdeněk Nesveda

CZECHBUS 2016

czechbus-2016-18-11-9

CZECHBUS 2016 začíná zítra, jaký bude, nechme se překvapit. Neschází na něm ani letos Viktor Wiesner se „100 let starým ISUZU“, foto: Zdeněk Nesveda – 18.11. 2016

 

CZECHBUS 2016 požehnaný z nejvyšších míst 

zastita-dan-tok-ok

CZECHBUS požehnaný z nejvyšších míst

 1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

CZECHBUS 2016 1

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

ANVI TRADE, PODDLAHOVÉ MATERIÁLY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ – WWW.ANVITRADE.CZ

 

 

 

 

Tagy: , ,

Komentáře uzavřeny.