cz  Czech      uk  EN

Autobusový fenomen´- patrová Setra nové generace S 531 DT na Busworldu

Setra S531 DT TopClas při představení ve Stuttgartu (foto: Zdeněk Nesveda)

Setra S531 DT TopClas při představení ve Stuttgartu (foto: Zdeněk Nesveda)

 

Patrové autobusy nyní prožívají svojí renezanci, potkáváme je v poslední době čím dál, tím častěji. Je to způsobené nejen nebývalým rozmachem poznávací turistiky, ale i jejich využívaní na pravidelných dálkových linkách. Pokud to začnete pozorovat, zjistíte, že téměř každý, minimálně druhý, patrový autobus je právě Setra. Daimler Buses před nedávnem ve Stuttgartu představil mediím patrový autokar nové generace S 531 DT TopClass, jenž bude mít svoji skutečnou premiéru již tento měsíc v Kortrijku na veletrhu Busworld. Jedná se o nástupce legendární S 431 DT, která prošla komplexní revitalizací. A protože Daimler Buses skutečně nic neponechává náhodě, vydal s předstihem velmi obsáhlou zprávu, kterou jsem v původní nezkrácené verzi uveřejnil tady na BusPressu.

Zdeněk Nesveda

 

Setra S531 DT TopClas při představení ve Stuttgartu (foto: Zdeněk Nesveda)

Setra S531 DT TopClas při představení ve Stuttgartu (foto: Zdeněk Nesveda)

Světová premiéra: Nový patrový autobus Setra S 531 DT třídy TopClass 500

  • Jeden za všechny: Nový patrový autobus pokrývá nejrůznější potřeby
  • Spodní podlaží vozidla: Konstrukce a spodní část zcela nově provedené
  • Novinka: Člen rodiny TopClass 500 – třída sama o sobě, pokud jde o design
  • Nová čelní skla spojuje hliníková páska
  • Boční stěny oslní svou dynamičností a elegancí
  • Nově uspořádanou záď vozidla zvýrazňují ventilační mřížky

Maximální pohodlí během cest do prázdninových destinací, exkluzivní výlety v bistro busu, individualita turistických autobusů, věcnost na dálkových linkách a vysoká účelnost linkové a výletní dopravy během pracovních dnů – požadavky na patrové autobusy jsou velice rozmanité a pokrývají velmi široké spektrum použití. Nový S 531 DT je autobus pro každou příležitost, díky své moderní konstrukci nabízí různorodé varianty a pouze s jedním modelem pokrývá veškeré typy nasazení. Díky modernímu designu jde svou vlastní cestou. Je to nezaměnitelná, elegantní a silná Setra, která však má svou vlastní osobnost.

Ideální rozměr patrových autobusů v zájezdové dopravě

S délkou přibližně 14 m definoval jeho předchůdce ideální rozměr patrového autobusu pro zájezdovou dopravu: dobrá obratnost, 83 míst pro cestující při sériovém osazení, přesto s místem pro komfortní vybavení jako umývárna, toaleta či malá kuchyňka ve spodní části vozidla. Dále pak přiměřený prostor na kufry a tašky v zavazadlovém prostoru nad pohonnou jednotkou a rezervní úložné prostory ve spodní části. Svou vysokou flexibilitu prokázala tato nejvyšší Setra už možností výběru mezi schodištěm v klasické poloze na levé straně a variantou pro dálkové linky na pravé straně blízko předního nástupního prostoru.

Během své dlouhé a úspěšné kariéry s téměř 2300 kusů za 15 let se tento autobus stal fenoménem své třídy. Nová Setra přebírá její dobré stránky, dále je rozvíjí a připojuje další kladné body.

Jeden za všechny: Nový patrový autobus pokrývá nejrůznější potřeby

Díky flexibilně zařízené spodní části může nová Setra S 531 DT podle individuálně vybraného provedení převzít nejrůznější úkoly.

Je dokonale univerzální: komfortní zájezdový autobus s vynikající výbavou, věcný autobus na dálkové linky, účelný linkový a výletní autobus s plným osazením zaměřený především na místa k sezení a komfort, elegantní bistro bus se salonkem ve spodní části nebo individuálně vybavený turistický autobus či speciální vozidlo pro nejrůznější podnikatelské potřeby.

Spodní podlaží vozidla: Konstrukce a spodní část zcela nově provedené

Pro ještě vyšší flexibilitu nového autobusu vyvinuli inženýři zcela nově kompletní konstrukci agregátů a kompletní spodek vozidla s moderní konstrukcí, a vytvořili tak místo mezi nápravami.

Hlavní rozvodná deska elektřiny se nyní nachází vpředu vpravo vedle nástupu, na vodicích lištách na straně u chodníku, což umožňuje jednodušší údržbu. Zásobníky stlačeného vzduchu jsou z důvodu úspory místa umístěny pod podestou vozidla a v prostoru zadních náprav. Místo v podestě vlevo, které uvolnily, nyní zabírají palivové nádrže. Jejich objem se tímto krokem současně zvětšil z původních 510 na 540 l nafty. V případě potřeby je v úložném prostoru za nimi místo na přídavnou nádrž o objemu 170 l nebo dokonce 270 l. Nádržka na aditivum AdBlue má i nadále objem 40 l (na objednávku 49 l) a je stále namontována vzadu vlevo blízko motoru.

Zachováno zůstalo umístění rezervního kola v podestě vpravo ve spodním podlaží vozidla. Pokud firma tuto podestu zruší – například kvůli vytvoření místa pro vozíčkáře na dálkových linkách, dětský kočárek v linkové dopravě nebo nástavby pro bistro busy a speciální vozidla – je rezervní kolo uloženo v zavazadlovém prostoru. Aby je odsud mohl řidič bezpečně dostat, vyvinula Setra vlastní zdvihací zařízení s kladkostrojem.

Pro zvětšení prostorného interiéru a kvůli bezbariérovému přístupu do umývárny je nyní vedení ploše uloženo v podlaze. Kostra spodní části včetně struktury příčníků byla odpovídajícím způsobem upravena, aby byla i nadále zajištěna obvyklá světlá výška.

Zákazníci si tak mohou vybrat nový patrový autobus s podestou vpravo v dolním podlaží nebo bez podesty, s různými konfiguracemi sedadel, místy pro invalidní vozík nebo kočárek, se schodištěm vpředu vlevo nebo vpravo, s různými variantami dveří u zadního výstupního prostoru či různými rampami pro invalidní vozíky, s kuchyňkou a umývárnou či bez nich. Nová Setra S 531 DT třídy TopClass 500 je patrový autobus přesně na míru.

Novinka: Člen rodiny TopClass 500 – třída sama o sobě, pokud jde o design

Funkční, komfortní, luxusní a individuální – nový univerzální patrový autobus Setra je mimořádně flexibilní, a tvoří tak třídu sám o sobě. Odráží se to i na jeho exteriéru. Nominálně sice tento patrový autobus patří do třídy TopClass 500 a převzal také její četné prvky, přesto však působí naprosto svébytně.

Nová čelní skla spojuje hliníková páska

„Obličej“ Setry vychází se svým vypouklým logem na tmavé přední části zcela jasně ze třídy TopClass 500. Obě čelní skla v horním i dolním podlaží jsou kvůli aerodynamice silně vyklenutá, jsou spojena beze švů a vytváří jednotku. Tradiční pole z plechu, které mezi nimi bývalo, mizí, čelo tohoto patrového autobusu člení hliníková páska, která autobusu propůjčuje dojem větší šířky.

Jestliže byly ukazatele cílové stanice pro linkovou dopravu až doposud umisťovány venku, nacházejí se nyní pod čelním sklem a jsou vytaženy výrazně výše ke stropu. Dutý prostor dole v nárazníku propůjčuje tomuto vysokému autobusu výraznou stabilitu.

Boční stěny oslní svou dynamičností a elegancí

Zcela nový je rovněž vzhled bočních stěn. Elegantní hliníková lišta „La Linea“ konstrukční řady TopClass 500 spojuje i nadále okna horního podlaží se zaoblením pod střechou. Její stoupání nad přední nápravou však zmizelo a bylo nahrazeno rovnou linií po celé délce až po první okenní sloupek. Patrový autobus se tak opticky prodlužuje, a i přes téměř totožné rozměry překvapuje nové provedení jinými proporcemi.

Designéři využili hned několik prvků, které propůjčují mohutné konstrukci vozidla novou dynamiku. Zadní rohový sloupek se tak v prostoru okenní linie například stáčí opačným směrem dopředu. Tento stylový prvek působí ještě výrazněji také na druhé straně: Nový patrový autobus sice přejímá stylové zasklení svého předchůdce, které spojovalo horní a dolní podlaží nad hnací nápravou, výrazně však zvyšuje jeho dynamičnost tím, že se v horní části stáčí dopředu s elegantním a kvalitním hliníkovým lemováním. Také v přední části boční stěny se zasklení horního a spodního podlaží spojuje do jednoho celku. Z něj pak vyrůstají ramena nových venkovních zrcátek.

Díky prosklení se oplechování horního podlaží jeví jako ostrov vznášející se na skle. Šikovný tah designérů ubírá mohutné konstrukci tohoto patrového autobusu její tíhu. Logo nad předním podběhem kopíruje tvary třídy ComfortClass 500 – nová patrová Setra své příbuzné rozhodně nezapře.

Nově uspořádanou záď vozidla zvýrazňují ventilační mřížky

Zadní část tohoto autobusu vychází ze třídy TopClass 500, zaujme však i vlastními prvky. Ventilační mřížky, které jsou pro tuto špičkovou konstrukční řadu tak typické, jsou tak například spojeny v jeden celek. Tato nová varianta zvýrazňuje silný nástup tohoto patrového obra.

Nad ventilačními mřížkami motoru se nyní na místě dosavadních výstupů klimatizace objevuje další lichoběžníková, černě lakovaná mřížka. Obě mřížky se spojují do obrysu štítu.

Výraznou záď rámují boční lišty s prolisy a ostrou obrysovou hranou či nezaměnitelná zadní světla s trojrozměrným světlem konstrukční řady 500. Nový patrový autobus vzhledově jednoznačně ztělesňuje svůj úkol vlajkové lodi dobře vedeného vozového parku – moderní, sebevědomý a atraktivní.

Tmavá čelní partie se stříbrně lesklým logem značky přejímá nahoře typický vzhled Setry – jedná se o výpůjčku ze třídy TopClass 500. Nárazník s černým dutým tvarováním podobný difuzoru v dolní části propůjčuje tomuto obrovskému autobusu výraznou stabilitu.

Nová patrová Setra je dokonalým vzorem aerodynamičnosti. Součinitel odporu vzduchu cw = 0,35 představuje nejlepší hodnotu v tomto segmentu. Mimořádně nízký odpor vzduchu je základem špičkových hodnot, pokud jde o spotřebu pohonných hmot: Podle typu použití je nová Setra S 531 DT ještě až o deset procent úspornější než její již tak šetrný předchůdce. Nový patrový autobus tak šetří na každém kilometru dálnice pohonné prostředky i peníze, minimalizuje emise a šetří přírodní zdroje.

Dobrá aerodynamika se vyplatí na každém kilometru

Fotografie ze simulace proudění prokazují aerodynamické vlastnosti nové Setry. Vpředu proudění těsně obtéká karoserii, vzadu za tímto mohutným autobusem nevznikají žádné turbulentní jevy. Právě u těžkého patrového autobusu s jeho rozměry čtyř metrů na výšku hraje aerodynamika mimořádně důležitou úlohu, protože představuje při dané průřezové ploše těchto největších zájezdových autobusů zásadní rozdíl. Provozovatelům autobusů se vyplatí na každičkém kilometru.

Vývojáři tohoto patrového autobusu vycházeli ze zkušeností, které získali s autobusy Setra ComfortClass 500 a TopClass 500 ve větrném kanálu. Vysoké a super vysoké zájezdové autobusy jsou se svým součinitelem odporu vzduchu cw = 0,33 špičkou mezi zájezdovými autobusy a jejich aerodynamika je doslova vzorová.

Silně klenutá čelní skla a velké zaoblení hran

Pro tento nový patrový autobus vytáhli vývojáři z rukávu skutečně všechna esa. Obě čelní skla mají bezešvý spoj a jsou silně klenutá. K tomuto účelu byl představek autobusu prodloužen o 85 mm. Velké zaoblení hran usnadňuje proudění vzduchu.

Pokud je zapotřebí ukazatel cíle jízdy, například pro dálkové linky nebo použití v linkové dopravě, namontuje se v novém patrovém autobusu za spodní čelní sklo. Těsně se zavírající dveře i okno řidiče nevykazují prakticky žádné spáry. Také plochá ramena venkovních zrcátek jsou optimalizována z hlediska aerodynamiky.

Nové aero stěrače inspirované světem motorového sportu

Podstatnou roli při snižování odporu vzduchu hraje u tohoto patrového autobusu aero stěrač. Ve spodním podlaží používá Setra osvědčené stěrače Aquablade, které pochází z konstrukční řady 500, tedy ploché stěrače s integrovaným rozvodem vody z ostřikovače, bez rušivých ramínek.

Zvláštní pozornost si zaslouží stěrač horního čelního skla. Místo dvou stěračů zde nastupuje uprostřed umístěný jednoramenný stěrač s plochou stírací lištou. Kolmá, a tedy aerodynamicky optimalizovaná parkovací poloha stěrače nalezla inspiraci v odvětví motorového sportu. Stíraná plocha odpovídá dosavadnímu zařízení – volný výhled prostředkem čelního skla potěší především cestující od druhé řady.

Aerodynamiku však optimalizuje i celá řada věcí, které nejsou vidět hned na první pohled. Například dešťové žlábky nad dveřmi se vyklopí teprve při jejich otevření. Při uzavřených dveřích je proto vnější plášť hladký a neklade větru žádný odpor. Na silnici neviditelný, a přesto účinný je rovněž kryt podlahy vozidla v představku, který zabraňuje víření.

Rozsáhlá aerodynamická vylepšení kolem přídě vozidla snižují nejen odpor vzduchu, a s ním i spotřebu pohonných hmot a emise – současně také dokáží minimalizovat hluk větru, a přinášejí tak citelné zvýšení komfortu cestujících i řidiče.

Proudově příznivá zadní část vozidla s vybráními a obrysovými hranami

Rovněž zadní část Setry byla upravena ve prospěch aerodynamiky. Střecha má nyní vzadu drážku, která optimalizuje proudění. Nové rohové sloupky mají po stranách prolisy, které vytvářejí ostré obrysové hrany. Obě tato opatření vedou cíleně proud vzduchu a snižují tak víření i znečištění. S těmito opatřeními narostla délka zadního přesahu jen nepatrně o 25 mm.

Kromě toho se patrový autobus od rychlosti nad 95 km/h nepatrně sníží o 20 mm. Jedná se o doplnění rozsáhlé práce na tělese karoserie, a vývojáři tímto způsobem snížili příčný profil, a tedy i odpor vzduchu.

Výhody aerodynamiky: Setra dokáže ušetřit až 3000 litrů nafty

Rozsáhlá opatření ve prospěch aerodynamiky provedená od přídě až po záď výrazně snižují odpor vzduchu. Hodnota cw se u nového patrového autobusu pohybuje kolem 0,35 – v tomto segmentu vozidel naprosto nedostižná hodnota. Tato hodnota představuje mnohem víc než pouhou teorii: Odborníci ze Setry tvrdí, že s odporem vzduchu klesá spotřeba pohonných hmot při kombinovaném provozu v zájezdové dopravě přibližně o sedm až deset procent. Na dlouhých trasách nebo dálkových linkách má tato výhoda dokonce až dvoucifernou hodnotu.

Při 100 000 ujetých km za rok tak tento nový patrový autobus ušetří v porovnání se svým předchůdcem asi 3000 litrů paliva. Při velmi vysokém počtu ujetých kilometrů na dálkových linkách je tato úspora samozřejmě mnohem vyšší. Výrazně se tak snižují náklady, životní prostředí není zatěžováno příliš vysokými emisemi a šetří se přírodní zdroje
Nová patrová Setra je dokonalým vzorem aerodynamičnosti. Součinitel odporu vzduchu cw = 0,35 představuje nejlepší hodnotu v tomto segmentu. Mimořádně nízký odpor vzduchu je základem špičkových hodnot, pokud jde o spotřebu pohonných hmot: Podle typu použití je nová Setra S 531 DT ještě až o deset procent úspornější než její již tak šetrný předchůdce. Nový patrový autobus tak šetří na každém kilometru dálnice pohonné prostředky i peníze, minimalizuje emise a šetří přírodní zdroje.

Dobrá aerodynamika se vyplatí na každém kilometru

Fotografie ze simulace proudění prokazují aerodynamické vlastnosti nové Setry. Vpředu proudění těsně obtéká karoserii, vzadu za tímto mohutným autobusem nevznikají žádné turbulentní jevy. Právě u těžkého patrového autobusu s jeho rozměry čtyř metrů na výšku hraje aerodynamika mimořádně důležitou úlohu, protože představuje při dané průřezové ploše těchto největších zájezdových autobusů zásadní rozdíl. Provozovatelům autobusů se vyplatí na každičkém kilometru.

Vývojáři tohoto patrového autobusu vycházeli ze zkušeností, které získali s autobusy Setra ComfortClass 500 a TopClass 500 ve větrném kanálu. Vysoké a super vysoké zájezdové autobusy jsou se svým součinitelem odporu vzduchu cw = 0,33 špičkou mezi zájezdovými autobusy a jejich aerodynamika je doslova vzorová.

Silně klenutá čelní skla a velké zaoblení hran

Pro tento nový patrový autobus vytáhli vývojáři z rukávu skutečně všechna esa. Obě čelní skla mají bezešvý spoj a jsou silně klenutá. K tomuto účelu byl představek autobusu prodloužen o 85 mm. Velké zaoblení hran usnadňuje proudění vzduchu.

Pokud je zapotřebí ukazatel cíle jízdy, například pro dálkové linky nebo použití v linkové dopravě, namontuje se v novém patrovém autobusu za spodní čelní sklo. Těsně se zavírající dveře i okno řidiče nevykazují prakticky žádné spáry. Také plochá ramena venkovních zrcátek jsou optimalizována z hlediska aerodynamiky.

Nové aero stěrače inspirované světem motorového sportu

Podstatnou roli při snižování odporu vzduchu hraje u tohoto patrového autobusu aero stěrač. Ve spodním podlaží používá Setra osvědčené stěrače Aquablade, které pochází z konstrukční řady 500, tedy ploché stěrače s integrovaným rozvodem vody z ostřikovače, bez rušivých ramínek.

Zvláštní pozornost si zaslouží stěrač horního čelního skla. Místo dvou stěračů zde nastupuje uprostřed umístěný jednoramenný stěrač s plochou stírací lištou. Kolmá, a tedy aerodynamicky optimalizovaná parkovací poloha stěrače nalezla inspiraci v odvětví motorového sportu. Stíraná plocha odpovídá dosavadnímu zařízení – volný výhled prostředkem čelního skla potěší především cestující od druhé řady.

Aerodynamiku však optimalizuje i celá řada věcí, které nejsou vidět hned na první pohled. Například dešťové žlábky nad dveřmi se vyklopí teprve při jejich otevření. Při uzavřených dveřích je proto vnější plášť hladký a neklade větru žádný odpor. Na silnici neviditelný, a přesto účinný je rovněž kryt podlahy vozidla v představku, který zabraňuje víření.

Rozsáhlá aerodynamická vylepšení kolem přídě vozidla snižují nejen odpor vzduchu, a s ním i spotřebu pohonných hmot a emise – současně také dokáží minimalizovat hluk větru, a přinášejí tak citelné zvýšení komfortu cestujících i řidiče.

Proudově příznivá zadní část vozidla s vybráními a obrysovými hranami

Rovněž zadní část Setry byla upravena ve prospěch aerodynamiky. Střecha má nyní vzadu drážku, která optimalizuje proudění. Nové rohové sloupky mají po stranách prolisy, které vytvářejí ostré obrysové hrany. Obě tato opatření vedou cíleně proud vzduchu a snižují tak víření i znečištění. S těmito opatřeními narostla délka zadního přesahu jen nepatrně o 25 mm.

Kromě toho se patrový autobus od rychlosti nad 95 km/h nepatrně sníží o 20 mm. Jedná se o doplnění rozsáhlé práce na tělese karoserie, a vývojáři tímto způsobem snížili příčný profil, a tedy i odpor vzduchu.

Výhody aerodynamiky: Setra dokáže ušetřit až 3000 litrů nafty

Rozsáhlá opatření ve prospěch aerodynamiky provedená od přídě až po záď výrazně snižují odpor vzduchu. Hodnota cw se u nového patrového autobusu pohybuje kolem 0,35 – v tomto segmentu vozidel naprosto nedostižná hodnota. Tato hodnota představuje mnohem víc než pouhou teorii: Odborníci ze Setry tvrdí, že s odporem vzduchu klesá spotřeba pohonných hmot při kombinovaném provozu v zájezdové dopravě přibližně o sedm až deset procent. Na dlouhých trasách nebo dálkových linkách má tato výhoda dokonce až dvoucifernou hodnotu.

Při 100 000 ujetých km za rok tak tento nový patrový autobus ušetří v porovnání se svým předchůdcem asi 3000 litrů paliva. Při velmi vysokém počtu ujetých kilometrů na dálkových linkách je tato úspora samozřejmě mnohem vyšší. Výrazně se tak snižují náklady, životní prostředí není zatěžováno příliš vysokými emisemi a šetří se přírodní zdroje

Setra – maximální bezpečnost má již v genech

ABS, ABA 4, ART, AtAs, BAS, DBL, ESP, TPMS a další – nová Setra nabízí buď sériově nebo na objednávku celou abecedu aktuálních asistenčních a bezpečnostních systémů. Setra to má už v genech: V roce 1955 patřila tato značka k průkopníkům nezávislého zavěšení kol v autobusech, jako první zavedla v roce 1964 retardér jako přídavnou brzdu bez opotřebení a o několik let později kotoučové brzdy. Již v roce 1981 montovala Setra do všech autobusů na objednávku antiblokovací systém ABS. A od roku 1984 pak sériově, jako první značka v Evropě. Sériové zavedení xenonových světlometů v roce 2001 pro tehdejší novou třídu TopClass 400, pak v rychlém sledu elektronický stabilizační program ESP, tempomat k regulaci odstupu vozidel, kontinuální omezovač brzdného tlaku, asistent jízdního pruhu a Front Collision Guard – nejvyšší bezpečnostní standardy díky technologiím koncernu. Naposledy zavedla Setra na konci roku 2015 LED světlomety na objednávku.

Nový patrový autobus má dokonce LED světlomety již v sériovém provedení. Jejich světlo se podobá dennímu světlu a méně unavuje oči. K bezpečnosti přispívá i jejich dlouhá životnost a téměř nezměněná intenzita světla po celou dobu životnosti.

Patrový autobus: Při velkém množství až 83 cestujících je bezpečnost prioritou

Speciálně u patrového autobusu až pro 83 cestujících na palubě, s impozantními rozměry a celkovou přípustnou hmotností 26 tun je zásadní aktivní bezpečnost, tedy předcházení nehodám. Pokud k nehodě i přesto dojde, těží řidič i cestující z maximální možné pasivní bezpečnosti. Již dosavadní patrová Setra má již od svého rozsáhlého přepracování na podzim roku 2015 zesílenou konstrukci, a dobrovolně tak splňuje nárazový kyvadlový test podle ECE-R-29. Kromě toho poskytuje Setra záchranným složkám pro všechny své autobusy online listy pro záchranáře.

Asistent nouzového brzdění Active Brake Assist dokáže zachraňovat životy

Mezi vynikající asistenční systémy pro segment autobusů patří i asistent nouzového brzdění Active Brake Assist (ABA). Ve své původní formě byl zaveden již zhruba před deseti lety ve třídě Setra TopClass 400, od té doby se postupně dále vyvíjí. Pokud zákonem předepsaný asistent nouzového brzdění AEBS sníží v nebezpečné situaci rychlost drasticky až do klidového stavu, zahájí aktuální verze systému Active Brake Assist 3 (ABA 3) brzdění zájezdového autobusu u stojících překážek výrazně dříve a pokračuje plným zabrzděním až do zastavení. Od roku 2015 se dodává pro patrový autobus Setra S 431 DT. Zájezdové autobusy se systémem ABA 3 tedy nejen snižují následky závažných nehod, ale dokáží jim v rámci fyzikálních možností dokonce i zabránit. Setra montuje systém Active Brake Assist 3 sériově, pokud zákazník vozidlo vybaví tempomatem k regulaci odstupu vozidel, jehož radarový systém systém ABA 3 využívá.

 Světová premiéra mezi autobusy: Active Brake Assist 4 zabrzdí před chodci

A historie asistenčních systémů nyní píše novou kapitolu: Jako první autobus na světě získala Setra S 531 DT asistent nouzového brzdění Active Brake Assist 4 s funkcí detekce osob – jedná se o další mezník ve vývoji asistenčních systémů.

Vynikající vlastnosti systému Active Brake Assist 4: Jako globálně první systém svého druhu varuje řidiče před kolizí s pohybujícími se chodci, a navíc současně automaticky zahájí částečné brzdění. Řidič tak má možnost zabránit kolizi, a to buď kompletním zabrzděním nebo zásahem do řízení.

Systém Active Brake Assist 4 navazuje na osvědčený systém Active Brake Assist 3, jako bonus přináší výstrahu a částečně zabrzdění pro zvýšení bezpečnosti chodců. Obsluha i indikace jsou totožné jako u systému ABA 3. Na rozdíl od pohybujících se a stojících překážek nedochází při výstraze a částečném zabrzdění kvůli pohybujícím se chodcům ke stupňování výstrahy: Akustická i optická výstraha se aktivují současně.

Radary dlouhého a krátkého dosahu zachytí chodce, osobní vozidla i předměty

Radar dlouhého dosahu systému Active Brake Assist 4 detekuje vozidla přímo před autobusem a překážky až do vzdálenosti 250 metrů a chodce do vzdálenosti až 80 m. Do tohoto rozmezí se vejdou rovněž motorkáři a cyklisté příp. řidiči na mopedu (160 m). Maximální úhel činí 18 stupňů. Radar krátkého dosahu má dosah 70 m. Systém Active Brake Assist 4 snímá díky širokému úhlu 120 stupňů také vozidla a pohybující se chodce po stranách vozidla. Délka rozhledu je přitom závislá na topografii, hustotě silniční dopravy i povětrnostních podmínkách a okolních vlivech, jako jsou například chodci, kteří se rychle pohybují dopravním prostorem, či zakrytí chodci.

Systém Active Brake Assist detekuje chodce v pohybu za téměř jakékoli dopravní situace, když například kříží jízdní dráhu autobusu, vystupují zpoza překážek, nebo se pohybují podél jízdního pruhu. Rovněž při odbočování doleva i doprava dokáže detekovat chodce v oblasti radaru. Jestliže výstražné a brzdné reakce na stojící či pohybující se překážky probíhají v rychlostním rozsahu 0 ‑ 100 km/h, pak jsou automatické výstražné a brzdné reakce při detekci chodců účinné do rychlosti 50 km/h.

Rozhodnutí o dalších akcích spočívají na řidiči autobusu. V případě potřeby může systém kdykoli deaktivovat, například pohybem volantu, pomocí kickdownu nebo nouzového brzdění. Pokud však řidič brzdí jen slabě, má intenzita brzdění systému Active Brake Assist 4 přednost.

Radar s více režimy, zlepšeným dosahem a výkonem

Základem systému Active Brake Assist 4 s přídavnou funkcí detekce chodců je nová generace radarové technologie. Používá se rovněž v dnešních osobních a nákladních vozidlech značky Mercedes-Benz, a je tak příkladem úzké spolupráce v rámci koncernu.

Výhody radarového systému: Pracuje nezávisle na světelných i povětrnostních podmínkách. Radar dokáže stanovit vzdálenost a relativní rychlost s mimořádnou přesností, a to i ve tmě, za deště či mlhy. Detekce vozidel, osob a předmětů vychází z rozlišovacích znaků radiolokační techniky. Vyhodnocuje se proto především tvar a odraz.

U nové generace radarů se jedná o elektronicky skenující radar s více režimy. Jeho dosah i výkon jsou dnes mnohem lepší. Radar dlouhého dosahu nyní poprvé pracuje nezávisle na nastavené výšce vozidla a dokáže se neustále nastavovat podle změn sklonu vozidla v důsledku stavu podvozku a aktuálního naložení.

Světová premiéra mezi autobusy: Sideguard Assist varuje při odbočování

Odbočovací manévry doprava patří v městské dopravě k těm nejnepříjemnějším úkolům řidiče. Musí se současně soustředit na semafory, značky, protisměrnou a křižující dopravu, a kromě toho neustále kontrolovat chodce a cyklisty po straně. Dopravní situace se navíc může během jediné sekundy změnit. Cyklisté a chodci si také nejsou vždy zcela vědomi toho, že je řidič autobusu za určitých situací nemůže vidět. Jako globálně první značka autobusů proto nyní Setra nabízí funkci odbočovacího asistenta Sideguard Assist s detekcí osob. Sideguard Assist je již rok v nabídce nákladních automobilů značky Mercedes-Benz, a nyní dozrál čas k jeho využití v autobusu.

 Cíl: více informací, v případě potřeby výstraha

Sideguard Assist pracuje v několika stupních: Nejprve řidiče informuje, pokud se ve výstražné zóně objeví nějaký objekt. Ve druhém kroku je řidič varován, pokud provádí nějakou akci, a přitom přetrvává riziko kolize.

Jestliže se pohyblivý objekt nachází v monitorované zóně, obdrží řidič optickou informaci. Ve venkovním zrcátku na straně spolujezdce se v pohledové výšce řidiče žlutě rozsvítí LED dioda ve tvaru trojúhelníku. Toto světlo intuitivně upoutá pozornost řidiče a upozorní ho na situaci vedle jeho vozidla. V případě nebezpečí kolize je vydána přídavná optická výstraha: LED světlo několikrát červeně zabliká se zvyšující se intenzitou, po dvou sekundách zůstane permanentně červené. Sedadlo řidiče navíc začne vibrovat stejně jako u asistenta jízdního pruhu.

Pokud senzory navíc při odbočování detekují v odbočovacím oblouku autobusu stacionární překážku, jako je semafor nebo patník, rovněž je vydána optická výstraha spojená s vibrací. Zabrání se tak kolizi. Výstraha na jízdní křivku funguje při rychlosti 0 ‑ 36 km/h. Ostatní funkce asistenta Sideguard Assist jsou k dispozici v celém rychlostním rozsahu 0 ‑ 100 km/h.

Sideguard Assist vyhodnocuje pro své výstrahy také některé akce řidiče, například při rozjíždění aktivaci směrového světla nebo natočení volantu, a dále průběžně kontroluje vzdálenost od pohyblivých objektů. Odbočovací asistent vydává rovněž výstrahu při odbočování bez spuštění směrového světla před překážkami.

Řidič je přitom i nadále v plném rozsahu odpovědný za svá rozhodnutí a zůstává pánem situace. Jen on sám rozhoduje o veškerých možnostech jednání a reakce.

Sideguard Assist pomáhá rovněž při změně jízdního pruhu

Nový Sideguard Assist dokáže ještě mnohem více: Při rychlostech nad 36 km/h varuje řidiče rovněž jako asistenční systém při změně jízdního pruhu doprava až do maximální přípustné rychlosti. Sideguard Assist tak přebírá funkci asistenta jízdního pruhu. Řidič je tak informován také o objektech na straně spolujezdce a při použití směrového světla je před nimi varován. Sideguard Assist tak podporuje změnu jízdního pruhu například při předjíždění cyklisty mimo obec nebo při změně jízdního pruhu na víceproudých silnicích.

Radarová senzorika kontroluje celý prostor na straně spolujezdce

Srdcem systému Sideguard Assist je radarová senzorika se dvěma radarovými senzory krátkého dosahu na straně spolujezdce na předním podběhu. Boční monitorovaná zóna má šířku 3,75 m. Systém je nastaven tak, aby pokrýval kompletní délku autobusu. Kromě toho je tento pruh dokonce prodloužen vždy o dva metry dopředu i dozadu. Ve funkci asistenta jízdního pruhu se tento pruh prodlužuje pro bezpečnou změnu jízdního pruhu směrem dopředu dokonce až na 5 m a dozadu až na 15 m.

 Vysoká úroveň v každém ohledu – prostor pro cestující v patrovém autobusu

Kvalitní materiál, komfortní a funkční vybavení – prostor pro cestující byl u patrového autobusu Setra na vysoké úrovni již u předchozích konstrukčních řad. To, co se již nedá zlepšovat, se proto ani nemusí měnit. Proto nová Setra TopClass S 531 DT převzala od svého úspěšného předchůdce vzhled obou podlaží, komfortní sedadla, která umožňují různé varianty osazení a přinášejí širokou škálu individuálních potahů z látek či z vláknité usně značky Composition, komfortní hlavové opěrky na objednávku a elegantní servisní sety.

Beze změny zůstává rovněž výška k stání 1,80 m ve spodním podlaží a 1,68 m v horním podlaží, protože Setra je i nadále zastáncem standardních pneumatik a nepoužívá pneumatiky nízkoprofilové, které nevyhnutelně snižují komfort jízdy a světlou výšku. Vše ostatní je naopak nové, a to se týká nejen barevného ladění do odstínu greige – příjemně světlé barevné kombinace šedé a béžové – na obložení okenních sloupků či stropu vozidla.

Novinka: Variabilní spodní podlaží pro četné možnosti využití

Spodní část nové Setry je větší než kdy předtím. Z předcházejícího modelu pocházejí dvoje dveře. U zadního výstupního prostoru si mohou provozovatelé vybírat až ze tří šířek dveří. Díky novému uspořádání neviditelných technických komponent a palivových nádrží je spodní patro ještě lépe využitelné. Na pravé straně například můžete zrušit podestu a nahradit ji místy pro invalidní vozíky v kombinaci s dveřmi s mechanickou výklopnou rampou nebo závěsnou sklápěcí rampou Tri Fold.

Chybějící podesta otvírá rovněž zcela nové možnosti individuální úpravy na bistro bus nebo pro speciální úpravy – například použití jako prezentační vozidlo na veletrhy. Pokud naopak potřebujete maximální počet sedadel, například pro provoz v dálkové dopravě nebo pro vnitrozávodní dopravu, dodá vám Setra patrový autobus i bez kuchyňky a umývárny s plným osazením až 83 sedadly v tříhvězdičkovým rozestupem. Jako alternativa je na pravé straně spodního podlaží možnost umístit místo podest místo pro invalidní vozík nebo kočárek a sklápěcí sedadla.

Nová schodiště: světlá, elegantní, komfortní a především bezpečná

Stejně jako jeho předchůdce nabízí i nový patrový autobus dvě varianty obou schodišť. Zatímco zadní schodiště je vždy umístěno za zadním nástupním prostorem, mohou si provozovatelé zvolit, kam umístit přední schodiště. V zájezdové dopravě je oblíbené provedení se schodištěm vlevo ve směru jízdy, za řidičem. Pro použití v dálkové dopravě preferují podnikatelé schodiště vpravo ve směru jízdy, bezprostředně za přední nástupním prostorem, a to kvůli rychlejší výměně cestujících.

Poloha a varianty zůstávají stejné, zcela se však změnilo provedení schodišť. V celé řadě patrových autobusů se jedná o nesnadný výstup, u nové Setry TopClass S 531 DT je to však jiné: Schodiště na horní podlaží jsou prostorná a bezpečná.

Charakterizuje je světelnost a vzdušnost. Světlo sem proniká zvenčí díky zasklení. Uvnitř tvoří obložení stěn v horní části světlý, průhledný akryl vzhledu zamrzlého skla, pod ním a na vnějších stěnách je pak robustní obložení příjemného odstínu greige. Výsledkem je světlý a vzdušný dojem příjemné prostorové velkorysosti.

Schodiště připomínají prostorná domovní schodiště nebo architekturu spojení jednotlivých podlaží, například u mezonetových bytů. Široké schody s rovnoměrnou výškou zvyšují bezpečnost. Stupně schodů jsou provedeny v tmavém odstínu, přední části jsou světle šedé, a společně se světlými hranami schodů z kvalitního hliníku usnadňuje tento kontrast orientaci. Madla po celé délce doprovází cestující bezpečně na horní podlaží.

Kromě toho je každý stupeň individuálně osvětlen bočními ozdobnými prvky, na objednávku je možné vybavit schodiště i osvětlením jednotlivých hran. V půlce cesty si můžete odpočinout na podestě, u předního schodiště na levé straně vozidla jsou podesty dokonce dvě. Uzavřený a klidný tvar s integrovaným, a tím také skrytým pohonem pro sousední venkovní dveře není jen moderní, ale působí i překvapivě příjemným a velkorysým dojmem, a to i přesto, že místem se v patrovém autobusu musí skutečně šetřit.

Setra však dokáže v patrovém autobusu využít každý centimetr. U schodiště vpředu vlevo tak nyní naleznete uzavřený odkládací prostor místo dosavadních otevřených polic. U zadního schodiště se nachází odkládací prostor, který je přístupný přes výklopný schod – praktický pro řidiče nebo doprovod při práci v palubní kuchyňce, která zůstává beze změny v zadní části spodního podlaží.

Novinka: kabina pro cestující v horním podlaží

Patrový autobus má ještě druhou kabinu, a to kabinu pro cestující v první řadě horního podlaží. Došlo ke zcela novému uspořádání pro autobus Setra TopClass S 531 DT. Stejně jako kabina v přízemí má také její dvojče nahoře dvoubarevnou úpravu: Horní a čelní strana jsou tmavé, střední část má odstín greige.

Zcela nový vzhled s tvarem oblouku výrazně připomíná kabinu řidiče. Instalace madla přes celou přední část vytváří dojem prostornosti. Nově zde přibyly držáky na kelímky, v horní části kabiny jsou nyní umístěny také tablety, například na svačinky z palubní kuchyně. Ani cestující v první řadě nepřijdou o oblíbené filmy: U A sloupků jsou umístěny kompaktní monitory.

Umývárna: více místa díky modernímu uspořádání

Pohodlnější a téměř bezbariérový přístupem nové zařízení s inovativním diagonálním uspořádáním – umývárna a toaleta nové Setry se podobá moderní kompaktní koupelně.

Nápadité je diagonální uspořádání zařízení – na stejné základní ploše jaké dříve přináší maximální možný prostor pro nohy při používání toalety i umyvadla, které je umístěno po levé ruce. K novému pocitu prostornosti přispívá také výška k stání, která byla výrazně zvýšena z dosavadních 1,70 m na 1,82 m. Dvoubarevné zařízení – nahoře tmavé, dole leskle bílé – působí příjemně, a zároveň se snadno udržuje. Interiér doplňuje jasné LED osvětlení, barevně odlišená madla a skryté odvětrání.

Pro použití v dálkové dopravě lze opět dodat také variantu se zesíleným zařízením. Beze změny přitom zůstává nádrž na odpadní vodu, ta byla totiž již v sériovém provedení zvětšena z dosavadních 105 l na dnešních 150 l objemu.

Sedadla pro cestující: téměř nevyčerpatelné množství variant

Osvědčená pohodlná sedadla pro cestující vlastní výroby přebírá nová Setra od svého předchůdce. Základem jsou sedadla Setra Voyage. Podle konkrétního nasazení lze pohodlí při sezení dále zvyšovat použitím komfortních sedadel Setra Voyage Plus, Voyage Ambassador nebo Ambassador.

U všech lze vybírat z velkého množství variant výbavy a téměř nevyčerpatelné nabídky látek, vláknité usně značky Composition nebo jejich kombinace. Mimořádné pohodlí přinášejí komfortní hlavové opěrky s možností několikanásobného přestavení, které jsou v nabídce na objednávku.

Vždy na síti: Cestující těží z kvalitního připojení

Je jedno, zda se jedná o dálkové jízdy, zájezdy, výlety nebo linkovou dopravu: Cestující vyžadují v autobusu rychlý internet pro svá mobilní zařízení. Nový patrový autobus Setra je proto na objednávku vybaven routerem a anténou. Systém Coach MediaRouter má dva porty pro SIM karty na bázi LTE a dva na zapojení USB pro offline připravovanou nabídku. Tak je zaručeno, že si uživatelé budou moci kromě běžného užívání internetu vyvolat rovněž média z lokální databáze. To současně uleví síťovému připojení. Pro napájení vlastních zařízení cestujících lze Setru TopClass S 531 DT na objednávku vybavit USB přípojkami nebo zásuvkami 230 V.

Patrový autobus Setra je skutečně voňavý

Osvěžovač vzduchu, který je dodáván na objednávku, přináší na palubu nové Setry příjemné klima. Při zapnutí zapalování a otevření dveří resp. při otevřených dveřích vstřikuje generátor vůně automaticky decentní a nevtíravou příjemnou vůni v nástupním prostoru. Hlavní komponenty pocházejí z vozidel Mercedes-Benz třídy S. Na výběr je šest kvalitních vůní, od osvěžující sportovní až po těžkou vůni podobnou kůži, podle osobních preferencí i nálady: Nightlife Mood, Downtown Mood, Sports Mood, Freeside Mood, Pacific Mood a Daybreak Mood. Změna vůně se provádí jednoduše výměnou flakonu s vůní, které se vkládají do generátoru vůně. Používaná vůně je vždy decentní, vnímáme ji jako velmi jemnou a po odpojení opět rychle vyprchá. Vůně interiéru se nijak zásadně nemění, molekuly používané vůně neulpívají ani na textilních površích vozidla, ani na oděvu. Jedno je jasné: Nový patrový autobus je skutečně voňavý, každý, kdo do něj nastoupím, se může zhluboka nadechnout.

Novinka: Provozovatelé si mohou vybrat ze dvou kabin řidiče

Široké spektrum vybavení nové Setry S 531 DT se projevuje i v kabině řidiče: Jedná se o první patrový autobus s možností výběru mezi dvěma kabinami řidiče. Na výběr je to pozoruhodný: Podle typu nasazení a výbavy si mohou provozovatelé vybrat buď sériově dodávanou kabinu třídy Setra ComfortClass 500 neb třídu TopClass 500.

Obě kabiny mají společný základní tvar orientovaný na potřeby řidiče, s přehledným uspořádáním všech přístrojů a ovládacích prvků a zavěšenými pedály. Řidič má vždy k dispozici multifunkční volant a přesně značené a dobře čitelné kulaté ukazatele s kruhovými výsečemi. Obě jsou uprostřed na palubní desce vybaveny informačním přístrojem s barevným displejem s vysokým rozlišením.

Ovládací tlačítka jsou umístěna do čtyř skupin tak, aby nemohlo docházet k jejich záměně. Digitální tachograf a elektronický klíč jsou umístěny v dosahu řidiče nalevo od volantu. Zásahy do převodovky provádí řidiči jako dosud pomocí páky na sloupku řízení s intuitivním ovládáním a úsporou místa. Obě kabiny nabízí systém Coach Media System (CMS) se skvělým sedmipalcovým displejem. V systému CMS je zábavní elektronika prostoru pro cestující oddělena od elektroniky pracoviště řidiče, navigační zařízení a telefonie jsou kompaktně a přehledně shrnuty v jediném zařízení. Kolem přístrojové desky jsou umístěny praktické úložné prostory a držáky na nápoje.

Kabina řidiče třídy ComfortClass 500: funkčnost a flexibilita

Při navrhování kabiny třídy ComfortClass 500 stála kromě funkčnosti v popředí zájmu také flexibilita. Kryt nad velkým otevřeným úložným prostorem nahoře na středové konzole se tak dá sejmou, a místo něj lze nainstalovat upínací trn a pokladnu – tu potřebujete při využití patrového autobusu v linkové dopravě. Odblokování dveří lze provádět také pomocí elektronického klíče od vozidla.

Kabina řidiče třídy TopClass 500: exkluzivní design

Kabina řidiče ve třídě TopClass 500 je ještě mnohem výš. Je k řidiči mnohem přívětivější a charakterizuje ji exkluzivní vzhled: Přístrojovou desku elegantně lemuje linie hliníkové pásky, kruhové ventilační trysky působí dynamickým dojmem. Kabina pak harmonicky přechází z místa řidiče k místu průvodce. Klíčové zážitky pak řidič prožije díky množství informací na displeji systému s příznačným názvem Multi Function Key.

Protože multifunkční volant a nástroje, základní prvky ovládání a klávesnice či systém Coach Media System (CMS) odpovídají třídě TopClass 500, je přechod řidiče mezi různými kabinami v rámci vozového parku bezproblémový, není třeba měnit své zvyklosti. Protože prostor kabiny i logika ovládání jsou u všech zájezdových autobusů značky Setra totožné, mohou řidiči bez problémů střídat dokonce veškerá vozidla.

Novinka: sériově jsou montovány LED světlomety, které šetří oči a navíc mají dlouhou životnost

Poměrné nízká poloha při sezení představuje ve spojení s impozantními rozměry patrového autobusu vysoké požadavky na dobrou viditelnost. Na nová venkovní zrcátka je z kabiny lepší výhled, protože větší vzdálenost od řidiče k zrcátku umožňuje lepší výhled na širokoúhlou část umístěnou nahoře v zrcátku.

V noci si Setra sériově svítí novými integrovanými hlavními světlomety s LED technologií. Jejich světlo se podobá dennímu světlu, a proto neunavuje oči tolik jako běžné halogenové světlo nebo xenonové světlomety. Životnost LED svítidel přitom přibližně odpovídá životnosti celého vozidla. Ušetříte si tak výměnu svítidel, a tedy i peníze a dobu, po kterou je vozidlo odstaveno. Současně však tato změna zvyšuje také bezpečnost: Patrový autobus Setra nikdy nepotkáte napůl „slepý“.

Zavazadlový prostor se mírně zvětšil, doplňkové úložné prostory

Hladká plocha zavazadlového prostoru je dobře využitelná a stejně jako u předchozího modelu je přístupná přes velké dveře na zádi a postranní dvířka. Díky schůdku po straně namísto dosavadního schodu se plocha zavazadlového prostoru mírně zvětšila. Jeho objem nyní činí 8,4 m³. Současně vzniklo tímto krokem v nástupním prostoru místo pro přihrádku na nářadí a a další praktický úložný prostor.

Nový je rovněž úložný prostor před přední nápravou pod místem řidiče. K tomu pak připočtěte ještě obvyklý úložný prostor vpravo mezi nápravami pod podestou.

 Motor a pohon: od jednoho výrobce, perfektně sladěné

U pohonu využívá nový patrový autobus vysoce moderní a zároveň osvědčené technologie, které byly naposledy rozsáhle aktualizovány na podzim roku 2015 v nejnovější generaci motorů Mercedes-Benz OM 471. Hnací ústrojí od jediného výrobce nabízí vynikající efektivitu pohonných hmot a spolehlivost a je vyrobeno přímo pro autobusy.

Se zavedením emisní normy Euro VI modernizovala Setra již na podzim roku 2013 kompletní hnací ústrojí předcházejícího modelu, modernizací prošlo i pojezdové ústrojí. Řadový šestiválec OM 471 se zdvihovým objemem 12,8 l vystřídal předtím používaný typ V8. I nadále má výkon 375 kW (510 hp) a dosahuje pozoruhodného točivého momentu 2500 Nm. K rozsáhlé vynikající technické výbavě patří například systém přímého vstřikování Common Rail s jedinečnými flexibilním vysokotlakým vstřikováním X-Pulse. Hnací ústrojí dokáže extrémně úsporně hospodařit s pohonnými hmotami a pracuje klidně, čistě a mimořádně spolehlivě. Dlouhé intervaly údržby až 120 000 km při výměně motorového oleje a 360 000 km pro první čištění filtru částic (poté vždy po 240 000 km) snižují náklady i dobu odstavení vozidel.

Ze stejného důvodu zavedla Setra plně automatizovanou osmistupňovou převodovku pro autobusy GO 250-8 PowerShift. Ke znaků perfektně sladěné převodovky patří rychlé a téměř neznatelné řazení i režim pro pomalou jízdu, který umožňuje citlivé pojíždění.

Přenos síly probíhá na hnací nápravě RO 440, která byla také rozsáhle modernizována, od této modernizace pracuje ještě s nižším třením, a tím i úsporněji a tišeji – tento faktor oceníte zejména ve spodním podlaží tohoto patrového autobusu. Komfort jízdy dále zvyšuje vlečená náprava s nezávislým zavěšením kol, která zlepšuje vlastnosti vozidla a snižuje jeho hmotnost.

Nejnovější generace motorů: Co je dobré, to lze ještě dále vylepšovat

Že se dobré věci dají ještě dále vylepšovat, dokazuje od podzimu 2015 nová generace motoru OM 471. Díky vyššímu maximálnímu vstřikovacímu tlaku, zvýšené kompresi, novému tvaru spalovací komory, patentovanému systému recirkulace výfukových plynů s flexibilně regulovanou recirkulací, asymetrickému vstřikování a novému turbodmychadlu vlastní výroby se již tak nízká spotřeba pohonných hmot ještě dále snížila. Současně se díky pevné geometrii turbín u turbodmychadla, vynechání regulátoru klapky rozvodu výfukových plynů a regulace plnicího tlaku i snímače recirkulace výfukových plynů a regulace recirkulace výfukových plynů snižuje komplexnost motoru, a zvyšuje se tak jeho robustnost.

Nový patrový autobus vstupuje do života vybaven perfektně sladěným a osvědčeným hnacím ústrojím: Motor OM 471 s výkonem 375 kW (510 hp), plně automatizovanou převodovkou GO 250-8 PowerShift, hnací nápravou pro autobusy RO 440.

Patrový autobus s nepřekonatelnou úsporností

Na objednávku získá řidič navíc i další pomocníky: předvídavý tempomat Predictive Powertrain Control (PPC) a Eco Driver Feedback (EDF) s individuálním zpětným hlášení o způsobu jízdy konkrétního řidiče. Díky této kombinace, dlouhým intervalům údržby i aerodynamicky dokonalé karoserii čerpá Setra S 531 DT třídy TopClass 500 veškeré potenciály úspor a na cestách je ekonomicky nepřekonatelná.

Do této kapitoly se počítá i jednoduchá údržba. Ta hrála u nové koncepce patrového autobusu důležitou roli. Chladič na pravé straně autobusu je tak nyní mnohem lépe přístupný díky velkým dveřím namísto dosud používaných dvou vík údržby. Na protilehlé straně umožňují další velké dveře údržbu výfukového systému. Nové velké víko údržby na vnější straně vozidla zjednodušuje vyprazdňování odpadkového koše. Toto víko rovněž usnadňuje přístup při provádění údržby na sanitárním zařízení.

TZ: Daimler Busess

.

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

 

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

 

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

 

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

.

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

.

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

.

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

.

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

.

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

.

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

.

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

.

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

Nová Setra S 531 DT TopClass (foto: Daimler Buses)

 

Stálá rubrika SETRA na portálu BusPress čtěte zde…

 

 

 

Reklama na BusPressu – Klíč k nejlepším obchodům

 

1. autobusový veľtrh na Slovensku  5.6. – 7.6. 2018

 

dekra_skola-MM

DEKRA, ŠKOLA SMYKU – WWW.DEKRA.CZ

WWW.MESTSKADOPRAVA.INFO

CZECHBUS, VELETRH AUTOBUSŮ V PRAZE – WWW.CZECHBUS.EU

Veletrh autobusů, výstava autobusů, autobusy v Praze

 

LOGO_isuzu_turancar

TURANCAR CZ, PRODEJ AUTOBUSŮ ISUZU – WWW.ISUZUBUS.CZ

Autobusy ISUZU, ISUZU, ISUZU servis, ISUZU díly, ISUZU TURANCAR

 

Isuzu-Logo

ProScan – prodej a servis ISUZU – WWW.ISUZUTRUCK.EU

ISUZU prodej, ISUZU díly, ISUZU nákladní, ISUZU D -MAX

 

KHMC2X

KHMC OPAVA, VÝROBA AUTOBUSŮ – WWW.KHMC.CZ

Anvi_Trade

.

.

 

 

 

Tagy: ,

Komentáře uzavřeny.